Neleiskite šunims nuobodžiauti: kelios protinės mankštos idėjos

Aplinka, AugintiniaiRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Šuns protinė mankšta
Šunims būtina protinė mankšta. Pauline Loroy/Unsplash nuotrauka

Keturkojo dresūra gali tapti smagiu žaidimu abiems

Kad šunims būtina fizinė ir protinė veikla yra puikiai žinomas faktas. Tačiau dažnai nutinka taip, jog šeimininkas nebežino kaip užimti savo augintinį ar kokias užduotis jam pasiūlyti, kad keturkojis tikrai galėtų pasimankštinti ir drauge jaustųsi laimingas. Būtent todėl šį sykį pasiūlysime net kelias protinės mankštos idėjas šunims, su kuriomis galėsite mesti iššūkį savo augintinio protui.

Paklusnumo mokymas yra itin svarbus, norint turėti gerai besielgiantį šunį. Tačiau tai apima kur kas daugiau nei tik augintinio išmokymas atsisėsti, atsigulti, likti vienoje vietoje ir kitos paprastos užduotys. Kai mokote šunį naujų elgesio taisyklių jam tenka į visą procesą aktyviai įtraukti smegenis, stengiantis apmąstyti, suvokti, ko iš jo nori šeimininkas ir mokytis bei išmokti konkrečias užduotis.

Jei dresiruodami savo šunį pasitelksite kūrybiškumą ir įvairius žaidimus, tai taps įdomia protine veikla ne tik jūsų augintiniui, bet ir jums. Pavyzdžiui, galite mokyti šunį įvairių triukų – taip jis dirbs protiškai, o jums bus smagu stebėti, kokių naujų triukų išmoko augintinis. Norėdami efektyviau dresiruoti keturkojį galite pasitelkti įvairias dresiravimo priemones, tokias kaip specialų garsą skleidžiantis prietaisas (ang. clicker), kuris efektyviai atkreips augintinio dėmesį. Taip galėsite greičiau išmokyti naujų komandų, nes prietaisas skleidžia neįprastą, šuns aplinkoje negirdėtą garsą.

Dresūros mokykla – puiki vieta socializuoti šunį ir daug ko jį išmokyti

Dresūra yra itin naudinga, todėl netingėkite treniruoti savo augintinio. Cristiano Castillo/Unsplash nuotrauka

Kalbant apie dresūrą, rekomenduojame neapsiriboti tik savamoksliu dresiravimu. Šunų dresiravimo pamokos, vedamos patyrusių specialistų, taip pat yra puikus būdas miklinti augintinio protą. Negana to, taip keturkojis susipažįsta su kitais šunimis, įpranta veikti ne tik sau pažįstamoje aplinkoje, bet ir visiškai priešingoje ir suvokia, kaip reikia bendrauti su nepažįstamaisiais – tiek žmonėmis, tiek šunimis.

Dresiravimo pamokos yra puikus būdas socializuoti augintinį visiškai saugioje aplinkoje, be baimės, jog kažkas nutiks ne taip. Čia visada sulauksite patarimų, jeigu kažkas nesiseks ar kažką darysite ne taip, kaip reikėtų.

Tiesa, po to, kai sėkmingai baigiamas paprasto dresiravimo kursas, dažniausiai šunų šeimininkai mano, jog tai jau pabaiga ir dresūros mokyklų paslaugų daugiau nebereikės. Tačiau tai yra gan klaidingas įsitikinimas, nes iš tiesų profesionalai gali pasiūlyti kur kas daugiau nei tik paklusnumo pagrindus. Jei dresiruoti augintinį drauge su specialistų pagalba jums išties patiko, nepabėkite ir tęskite mokslus. Daugelis dresūros mokyklų siūlo papildomas, aukštesnio lygio pamokas: terapinių šunų dresavimą, įvairias šunų sporto šakas ir pan.

Kiekvienas pasivaikščiojimas gali virsti įdomiu žaidimu

Net ir pasivaikščiojimas su šunimi gali virsti puikia protine mankšta. Alvano Nee/Unsplash nuotrauka

Tikriausiai dažniausiai vedate šunį pasivaikščioti į artimiausią vietą, pernelyg nesusimąstydami apie pasivaikščiojimų reikšmę. Tačiau net ir juos galima paversti įdomia patirtimi. Raskite tokias vietas, kur būtų daugybė skirtingų vaizdų, garsų, tekstūros, kvapų ir pan. Šuns uoslė yra daug stipresnė nei žmogaus, todėl tokie įdomiomis, dar neištyrinėtomis vietomis praturtinti pasivaikščiojimai tikrai privers keturkojį lavinti uoslę, o drauge aktyviau dirbs ir mąstymas.

Tad vietoj įprasto, jau seniai nelabai kuo stebinančio takelio rinkitės vis naujus, dar neištyrinėtus takus ir vietas. Tam puikiai tiks skirtingi parkų takai, miško takeliai, kuriais dar niekad nevaikščiojote ir panašiai. Taip pat galite išmėginti ir visiškai priešingas vietas – ištrūkite su augintiniu į miesto centrą, kur galėsite jam sukurti papildomas kliūtis: lipimą laipteliais, ant bordiūrų ir pan. Visada pasitelkite kūrybiškumą, tačiau nepamirškite, jos svarbiausia – šuns saugumas. Jei nesate tikri ar kliūtis nėra per aukšta ar pavojinga dėl kokių nors kitų priežasčių, verčiau nerizikuokite ir jos nesirinkite.

Be to, galite augintinį pasiimti su savimi ir vykdant įvairias įprastas veiklas. Kol jūs tvarkysite savo reikalus, šuniui visi nauji veidai, naujos vietos, neįprasti pasivažinėjimai bus pakankamai įdomus ir protiškai varginantis užsiėmimas. Be to, tai padės jį labiau socializuoti ir įprasti prie skirtingų situacijų, garsų, kvapų, žmonių ir gyvūnų. Žinoma, pirmiausiai visada išsiaiškinkite, ar tikrai galėsite atsivesti šunį į tam tikras vietas, o jūsų augintinis jau yra pakankamai išauklėtas, jog elgtųsi tinkamai.

Ir nors jau pats neįprastas pasivaikščiojimas gali virsti savotišku žaidimu, užnugaryje nepalikite ir tikrų žaidimų, nes jie taip pat verčia aktyviai dirbti šuns protą, o drauge taip kursite šiltus, stiprius tarpusavio santykius. Nežinote kokius žaidimus galėtumėte žaisti? Žiūrėkite į tai kūrybiškai! Pavyzdžiui, galbūt jūsų keturkojui patiktų slėpynės arba įvairūs žaidimai su kamuoliu? O galbūt jį sudomintų lobių radimas kieme (pvz., galite paslėpti skanėstus)? Jei neturite galimybės slapstyti skanėstus po visus namus ar kiemą, galite įsigyti specialius žaislus, iš kurių augintinis taip lengvai neišims maisto – teks smarkiai pakrutinti smegenis, jog tai pavyktų.

Tad būdų kaip užimti augintinį ir drauge treniruoti jo protą – apstu. Tereikia į tai pažvelgti šiek tiek kūrybiškiau ir net paprasta veikla gali virsti smagiu žaidimu ar tikrų tikriausiu galvosūkiu.