Nelaimių atveju JAV bus atsakingos valstijos, o ne FEMA, nesugebėjusi suvaldyti gaisrų Los Andžele

Suprasti akimirksniu
JAV prezidentas D. Trumpas. ELTA

D. Trumpas nusprendė, kad pasiruošimu nelaimėms rūpinsis konkrečių valstijų vietinė valdžia

D. Trumpas pasirašė įsakymą, kuriuo pasirengimą nelaimėms FEMA, Federalinė skubių įvykių valdymo agentūra, perduoda valstijų ir vietos valdžios institucijoms. Antradienį paskelbtame įsakyme nurodoma perkelti FEMA atsakomybę už pasirengimą nelaimėms valstijų ir vietos valdžios institucijoms, taip tęsiant prezidento D. Trumpo iniciatyvą restruktūrizuoti FEMA kaip įstaigą[1].

Vykdomajame įsakyme, kurį Baltieji rūmai iš pradžių atskleidė kovo 10 d., raginama visapusiškai peržiūrėti federalinę politiką, susijusią su infrastruktūra, tęstinumu ir pasirengimu. Juo siekiama racionalizuoti ir supaprastinti federalinius metodus.

Baltieji rūmai pareiškė, kad valstijų ir vietos valdžios institucijų „sveiko proto“ investicijos, skirtos tokiems pavojams kaip miškų gaisrai, uraganai ir kibernetinės atakos, sustiprintų nacionalinį saugumą, tačiau konkrečių duomenų apie šias investicijas ir jų finansavimą nepateikta.

Įsakyme pabrėžiama, kad pasirengimas nelaimėms geriausiai valdomas valstijų, vietos ir net individualiu lygmeniu, remiant federalinei valdžiai. „Kai valstijoms suteikiama teisė priimti išmintingus infrastruktūros sprendimus, mokesčių mokėtojai gauna naudos“, teigiama įsakyme.

D. Trumpo sąjungininkai jau seniai pasisako už didesnį valstijų vaidmenį nelaimių valdymo srityje. „Project 2025“ plane siūloma apriboti valstijų teisę gauti federalinę pagalbą nelaimių atveju ir įvesti didesnius atskaitymus prieš skiriant federalines lėšas. Taip norima paskatinti valstijas imtis aktyvesnių pasirengimo nelaimėms ir reagavimo į jas priemonių.

Agentūra, kuri rūpinasi nelaimių padarinių tvarkymu gali būti panaikinta. Ekrano nuotrauka

D. Trumpas siekia perduoti daugiau atsakomybių konkrečių valstijų vyriausybėms

Įsakyme taip pat raginama peržiūrėti ypatingos svarbos infrastruktūros politiką, atsisakant „požiūrio į visus pavojus“, o daugiausia dėmesio skiriant rizikos vertinimui. Sukūrus „Nacionalinį rizikos registrą“ bus nustatyta ir įvertinta JAV infrastruktūrai kylanti rizika, o federalinės operacijos bus racionalizuotos siekiant pagerinti bendradarbiavimą su valstijų vyriausybėmis.

Anksčiau šiais metais D. Trumpas įsakė peržiūrėti FEMA veiklą, tačiau agentūros nepanaikino, o Baltųjų rūmų pareigūnas patvirtino, kad naujausiu įsakymu nesiekiama uždaryti FEMA, tik pertvarkyti atsakomybes.

Kritikai, įskaitant Rob Moore iš Gamtos išteklių gynimo tarybos, teigia, kad JAV prezidento administracija kenkia šalies pasirengimo nelaimėms pajėgumams. R. Mooreas teigė: „Nuo pat pirmos dienos D. Trumpo administracija mažina tautos gebėjimus planuoti nelaimes, reaguoti į jas ir atsigauti po jų“, nurodydamas FEMA darbuotojų atleidimą ir sustabdytą vietos rizikos mažinimo projektų finansavimą[2].

Shana Udvardy iš Union of Concerned Scientists išreiškė susirūpinimą, kad dėl šio įsako bendruomenės turės mažiau išteklių pasirengti būsimoms nelaimėms, teigdama, kad juo užkraunama didelė našta valstijų ir vietos valdžios institucijoms, nepaaiškinant federalinio vaidmens finansuojant šias iniciatyvas.

Valstijos abejoja šiuo sprendimu ir savo sugebėjimais

Valstijoms ir vietos valdžios institucijoms ruošiantis galimai FEMA pertvarkai, daugelis abejoja, ar jie gali pasikliauti federaline valdžia, kai ištinka nelaimė. Prezidentas D. Trumpas išreiškė nepasitenkinimą FEMA, netgi nuėjo taip toli, kad pavadino ją „katastrofa“ ir užsiminė, kad agentūra gali būti panaikinta.

Jo administracija pasiūlė keisti nelaimių valdymą, teigdama, kad valstijos turėtų prisiimti didesnę atsakomybę už ekstremalių situacijų likvidavimą, o federalinė vyriausybė turėtų kompensuoti dalį išlaidų. Tačiau valstijų, kurios pastaraisiais metais patyrė didelių nelaimių, vadovai griežtai prieštarauja šiam planui.

Jie teigia, kad FEMA panaikinimas būtų pražūtingas, nes milijonai amerikiečių katastrofų atveju liktų itin pažeidžiami. Vermonto valstijos senatorė Anne Watson, dalyvavusi valstijos atkūrimo darbuose po niokojančių 2023 m. potvynių, mano, kad FEMA vaidmuo yra nepakeičiamas. „FEMA buvo absoliutus žmonių gyvybių gelbėtojas“, sakė A. Watson. „Nemanau, kad valstijos ir savivaldybės galėtų pakartoti tai, ką daro FEMA. Galimybė, kad ji išnyks, milijonus amerikiečių palieka labai pažeidžiamoje padėtyje.“

Nuo pat įkūrimo 1950-aisiais FEMA atliko nepakeičiamą vaidmenį atkuriant nelaimių padarinius visose Jungtinėse Valstijose. Per pastarąjį dešimtmetį agentūra reagavo į beveik 1 400 nelaimių, įskaitant miškų gaisrus, uraganus, potvynius ir smarkias audras. Pagrindinė jos funkcija yra koordinuoti federalinę paramą ekstremaliųjų situacijų metu, sutelkiant tokių agentūrų kaip Pentagonas išteklius.

FEMA veikla neapsiriboja vien tik reagavimu į ekstremalias situacijas; ji teikia gyvybiškai svarbius išteklius, įskaitant draudimą nuo potvynių, ir užtikrina finansinį gyvybingumą, reikalingą atsigavimui. Vien per pastaruosius ketverius metus FEMA išdalijo daugiau kaip 133 mlrd. dolerių federalinės paramos vietos valdžios institucijoms ir organizacijoms bei 12 mlrd. dolerių nuo nelaimių nukentėjusiems asmenims[3].

Kentukio gubernatorius Andy Beshear įspėjo, kad FEMA panaikinimas būtų pražūtingas, pabrėždamas neproporcingai dideles išlaidas, susijusias su FEMA paslaugų dubliavimu valstijos lygmeniu. „FEMA administracinių funkcijų atkartojimas kiekvienoje valstijoje būtų daug brangesnis nei vienos nacionalinės agentūros išlaikymas“, sakė jis.

Vajomingo atstovė Lynn Budd, kuri taip pat eina Nacionalinės nepaprastųjų situacijų valdymo asociacijos prezidentės pareigas, pabrėžė, kad valstijoms trūkst išteklių, kuriuos turi FEMA. „Valstijos neturi tokių pajėgumų, kurie leistų kiekvienais metais susidoroti su nelaimėmis“, aiškino L. Budd. „Nerealu tikėtis, kad valstijos susitvarkys pačios.“

Daugelis ekspertų, įskaitant Craigą Fugate’ą, buvusį FEMA administratorių, dirbusį prezidento Baracko Obamos laikais, teigia, kad šios išlaidų mažinimo priemonės galiausiai gali sužlugdyti agentūrą, net jei ji ir toliau veiks. „Viena yra griežtai kalbėti, kita yra valdyti ir teikti paslaugas“, sakė C. Fugate. „Vyresnio amžiaus žmonės, kurie nenori taikstytis su šiomis nesąmonėmis, pasitrauks“, perspėjo jis, pabrėždamas patyrusių specialistų svarbą FEMA.