Nebėra pandemijos, baigėsi ir suvaržymai: Lietuvoje fiksuojama kvėpavimo takų ligų banga

Korona linija, LietuvaEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Pandemija
Vis daugiau gyventojų užsikrečia kvėpavimo takų ligomis. Cottonbro studijos/Pexels nuotrauka

Fiksuojamas rekordinis užsikrėtusiųjų kvėpavimo sistemos ligomis skaičius

COVID-19 stebuklingai išgaravo, privalomos kaukės iš viešų vietų išnyko, bet žmonės vis labiau skundžiasi užsikrečiantys paslaptinguoju virusu, nuo kurio krenta it pernykščiai lapai. Valstybės duomenų analitikai įspėja – Lietuvoje siaučia nauja kvėpavimo sistemos ligų banga. Kad „kažkas vyksta“ pastebi ne tik analitikai ar medikai, bet ir patys gyventojai, tačiau raminama – tai nėra nauja COVID-19 banga. Nepaisant to, iš valdančiųjų lūpų stebuklingai dingo ir rekomendacijos per šventes pasaugoti artimuosius pas juos nevykstant, net ir vakcinos jau nebebrukamos per prievartą.

Valstybės duomenų analitikos puslapis pasidalino išties įdomia statistika – nors žmonės ir nebekontroliuojami, panašu, kad šiuo metu išgyvename tikrą kvėpavimo ligų bumą. Per paskutinę savaitę kvėpavimo sistemos ligos buvo diagnozuotos 93 402 asmenims, o COVID-19 liga buvo konstatuota 3 833 asmenims. Valstybės duomenų analitikai neslepia, kad diagnozuotų kvėpavimo sistemos ligų atvejų kiekis panašus į rekordinį, bet kol kas to dar negalima užtikrintai teigti, mat elektroninėje sveikatos sistemoje pateikiami duomenys siekia tik 2018 metus, o 2018-2019 m. laikotarpiu veikiausiai dar nepatekdavo visų sveikatos priežiūros įstaigų informacija.

Taigi, per paskutinę savaitę dažniausiai tirtos diagnozės buvo šios: ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija (37 345 asmenys), ūminis bronchitas (14 257 asmenys), ūminis nazofaringitas (peršalimas, 7199 sergantieji), ūminis faringitas (5249), ūminis tonzilitas (4491). Daugiausiai šių susirgimų buvo pastebėta tarp vaikų iki 13 metų amžiaus.

Visgi, patys gyventojai dvejoja, ar suaugusiųjų statistika atitinka realius skaičius – galbūt jie dar didesni, mat didžioji dalis, patiriantys negalavimus, į medikus taip ir nesikreipia. O priežastimi, dėl kurios žmonės užsiima savigyda, gali būti ir privalomas biuletenis, dėl kurio sumažėja darbo užmokestis.

Valstybės duomenų analitikos pasisakymas
Lietuvoje fiksuojama kvėpavimo sistemos ligų banga. Valstybės duomenų analitikos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Virusinės infekcijos protrūkis prasidėjo Jurbarke, o sergamumas COVID-19 yra nežymus

Gruodžio pradžioje tas pats Valstybės duomenų analitikos puslapis pasidalino informacija apie Jurbarke fiksuotą virusinės infekcijos protrūkį tarp mokinių. Pasidomėjus, tuo plačiau paaiškėjo, kad iš tiesų padaugėjo sergančiųjų tarp mokyklinio amžiaus vaikų, o palyginus paskutines dvi pilnas savaites, šis skaičius net padvigubėjo.

Visgi, teigiama, kad tai – tikrai ne COVID-19 protrūkis, mat tarp paskutinės pilnos savaitės mokyklinio amžiaus vaikų susirgimų Jurbarke nebuvo aptiktas nei vienas koronaviruso atvejis.

Vertinant pateiktas diagramas, šiuo metu sergamumas COVID-19 sudaro tik nedidelę dalį – štai Jurbarke sergantieji koronaviruso infekcija sudaro 10%, o kitomis kvėpavimo takų infekcijomis – 90%. Imant bendrą Lietuvos paveikslą, rodikliai pernelyg nesiskiria ir sudaro atitinkamai 11 ir 89%.

Valstybės duomenų analitikos pasisakymas
Jurbarke tarp mokinių buvo fiksuotas virusinės infekcijos protrūkis. Valstybės duomenų analitikos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Nors vyrauja pats tikriausias kvėpavimo takų infekcijų protrūkis, jokie suvaržymai nebetaikomi

Dar pernai ir užpernai tokiu laiku ore tvyrojo tikra COVID-19 psichozė ir žmonės, neturintys galimybių pasų, buvo „filtruojami“ neleidžiant jiems gyventi įprasto socialinio gyvenimo, o dabar, esant pačiam tikriausiam kvėpavimo infekcijų protrūkiui – tylu, ramu. Esant tokiems skaičiams niekas neskalambija ir pavojaus varpais dėl galimų ligoninių perkrovų. Sveikatos sistemą iš pandemijos anuomet vadavę politikai dabar tyli, o vakcinos nuo gripo „tyliai rūko kamputyje“ nepaisant didelio sergamumo.

Patys žmonės jau įžvelgia klastą – juk pandemijos metu gripas buvo dingęs, o dabar situacija atvirkštinė – dingo COVID-19 ir vėl staiga šmėstelėjo tas pats senas gripas. O štai vienas internautas pastebėjo, kad sergančiųjų koronavirusu skaičiai šokteli į viršų tada, kada žmonės isteriškai pradeda tikrintis dėl slogos.

Visgi, šiemet jokio išgąsčio – nei dėl COVID-19, nei dėl gripo, nei dėl kitų ligų. Viskas grįžo į senas vėžias, kada žmonėms buvo normalu prasirgti virusinėmis ligomis. O gal tai – tik tyla prieš audrą?

Apie pandemijos metu galimai vykdytas aferas pradėta kalbėti jau rudenį, kai europarlamentaras Robas Rossas prabilo apie tai, kad prieš vakcinų gamintojui „Pfizer“ į rinką paleidžiant vakcinas, jos nebuvo testuotos dėl viruso perdavimo sustabdymo.

Jis pripažino ir tai, kad prievartinis žmonių raginimas skiepytis tebuvo tik priemonė priversti žmones visame pasaulyje naudotis galimybių pasais į akis jiems pučiant miglą apie tai, kad neva skiepas padės apsaugoti save ir kitus.

O dar baisiau yra tai, kad nurimus COVID-19 vajui, jau nuo šio mėnesio nuo koronaviruso pradedami skiepyti net ir kūdikiai, o tiksliau – amžiaus grupė nuo 6 mėnesių iki 4 metų, nors apie koronavirusą nieko negirdėti, o panašu, kad daug pavojingesnės šiuo metu yra kitos kvėpavimo takų infekcijos.