„75 Soft“ iššūkis įveikiamas lengviau, bet duoda panašius rezultatus kaip ir „75 Hard“
„75 Hard“ programa yra iššūkis, kurį dažnai sau meta atletai, sportą mėgstantys ir sveikai gyventi norintys žmonės. Tačiau tai gan griežta programa, kuri neleidžia pasiduoti, visko mesti ir atsisakyti užsibrėžto tikslo neįvykdžius iššūkio. Tokie projektai yra motyvacijos užkratas, kuris padeda save paspausti ir pasistengti dėl svarbaus tikslo. Ne vienas įrodęs, kad gali įvekti „75 Hard“ vėliau imasi kitokių veiklų, kurios reikalauja disciplinos ir didesnio pasiryžimo.
Pats „75 Hard“ tikslas yra padėti su pasitikėjimu, jėga, ištverme ir spausti save toliau už komforto zonos ribų. Kalbant apie fizinį pasirengimą ir bendrą gerovę, tokios afirmacijos gali padėti, kai bandome pradėti naują treniruočių rutiną, naują mitybos planą ar net atlikti mažus kasdienius darbus.
Tačiau ar kada nors rizikuojame save per daug spausti? Ir kaip žinoti, kad iš tikrųjų darome pakankamai? Galbūt norėdami geriau rūpintis savimi turėtume žinoti, kada reikia pailsėti, o ne veržtis į priekį?
Virusinė tendencija, vadinama „75 Hard Challenge“, apvertė daugelį šių klausimų aukštyn kojomis, įkvėpdama žmones dalyvauti griežtoje 75 dienų gyvenimo būdo programoje. Per 75 dienas dalyviai turi atlikti penkias svarbiausias kasdienes užduotis, kurių metu dukart per dieną mankštinasi, laikosi griežto mitybos plano ir stiprina savo psichinę stiprybę.
Ir visa tai be poilsio, apgaulės dienų ar programos pakeitimų. Jei bent vieną užduotį praleidžiate ar iš dalies ją įvykdote, laikrodis pradedamas skaičiuoti iš naujo ir 75 dienų programą turite pradėti iš naujo nuo pirmos dienos.
Kitoks iššūkis sau: „75 Soft“ siūlo lankstesnį požiūris į savęs tobulinimą
Andy Frisella, „1st Phorm“ generalinis direktorius, sukūrė „75 Hard Challenge“. Tai yra griežta savęs tobulinimo programa, skirta dalyviams, norintiems patikrinti arba peržengti savo galimybių ribas. Ji reikalauja 75 dienų intensyvios disciplinos, kasdien atliekant užduotis, tarp kurių yra ir griežtos dietos laikymasis be jokių neleistinų patiekalų ar alkoholio, atlikti dvi 45 minučių trukmės treniruotes, išgerti galoną vandens, perskaityti dešimt puslapių negrožinės knygos ir kasdien daryti progreso nuotrauką.
Tačiau kai kuriems priėmusiems šį iššūkį jo griežta struktūra atrodo pribloškianti. Ypač tiems, kurie dar tik pradeda sportuoti ir sveikai maitintis. Reaguojant į tai, ypač socialiniuose tinkluose, atsirado prieinamesnė versija, vadinama „75 Soft Challenge“. Ši alternatyva siūlo tokį patį savidisciplinos ir nuoseklumo įsipareigojimą, tačiau yra lankstesnė, todėl ją lengviau išlaikyti.
„75 Soft Challenge“ išlaiko pagrindinius 75 Hard principus, tačiau jį galima keisti taip, kad jis tiktų įvairesniam gyvenimo būdui. Dalyviai vis dar įsipareigoja 75 dienų kelionei, orientuotai į sveikatą ir asmeninį tobulėjimą, tačiau su pakeitimais, kurie padaro iššūkį lengviau įveikiamą.
Vietoj griežtos dietos asmenys skatinami sveikai maitintis, tačiau kartais leisti sau pasimėgauti, įskaitant alkoholį socialinėje aplinkoje. Reikalavimas mankštintis taip pat atlaidesnis: vietoj dviejų treniruočių per dieną numatyta tik viena 45 minučių trukmės treniruotė, o į savaitę įtraukta aktyvaus poilsio diena. Taip pat pakoreguoti hidratacijos tikslai, sumažinant kasdienį vandens suvartojimą nuo viso galono, beveik keturių litrų, iki priimtinesnių trijų litrų.
Skirtingai nei „75 Hard“, kai reikalaujama tobulumo, „75 Soft“ akcentuoja atsakomybę už save ir lankstumą. Kasdienės taisyklės:
- valgyti sveiką maistą, o alkoholį leisti vartoti tik socialinėje aplinkoje;
- kartą per dieną 45 minutes mankštintis ir leisti sau vieną aktyvaus atsigavimo dieną per savaitę;
- kasdien išgerti 3 litrus vandens;
- kasdien perskaityti 10 bet kurios knygos puslapių.
Vienas aspektas, kuris išlieka nepakitęs, yra įsipareigojimas kasdien perskaityti po dešimt puslapių negrožinės knygos, taip sustiprinant iššūkio tikslą nuolat mokytis. Tačiau, skirtingai nei „75 Hard“, „75 Soft“ iššūkyje praleidus užduotį nereikia pradėti iš naujo, todėl tai yra tvaresnis metodas ilgalaikiam savęs tobulinimui. Dalyviai skatinami koreguoti savo požiūrį, daryti pertraukas, kai to reikia, ir tuo pačiu metu išlaikyti dėmesį nuolatinei pažangai.
„75 Soft“ lengviau įveikiama programa, kuri padeda ir greitai numesti svorio
Ronny Garcia, sertifikuotas asmeninis treneris ir „Blink Fitness“ fitneso vadovas, aiškina, kad nors „75 Soft“ yra mažiau griežtas, vis tiek pirmenybė teikiama nuoseklumui, savidisciplinai ir asmeniniam tobulėjimui. Jis pabrėžia, kad šis iššūkis leidžia asmenims jį pritaikyti savo poreikiams, todėl jis idealiai tinka tiems, kurie nori susikurti geresnius įpročius ir nesijausti prislėgti.
Daugeliui „75 Soft“ suteikia subalansuotą požiūrį į sveikatingumą, todėl jį realiau įtraukti į kasdienį gyvenimą. Nors ji vis dar reikalauja atsidavimo, jos lankstumas užtikrina, kad dalyviai gali išlikti atsidavę ir nepatirti tobulumo spaudimo. Siūlydamas struktūrą, kuri palaiko sveikus įpročius be kraštutinumų, „75 Soft Challenge“ tapo populiaria alternatyva tiems, kurie nori tvariai pagerinti savo fizinę formą, mitybą ir mąstyseną.
Iš pirmo žvilgsnio dėl žodžio „minkštas“ gali atrodyti, kad „75 Soft Challenge“ nėra veiksminga svorio metimo priemonė. Tačiau fitneso ekspertai teigia, kad šis struktūruotas, tačiau lankstus požiūris į kasdienius įpročius vis tiek gali padėti pagerinti sveikatą, fizinę formą ir tvariai reguliuoti svorį.
Asmeninių treniruočių vadovas R. Garcia aiškina, kad kasdienis fizinis aktyvumas lemia geresnę raumenų jėgą, ištvermę ir bendrą sveikatą. Kartu su subalansuota mityba reguliari mankšta padeda reguliuoti svorį ir medžiagų apykaitą, o tinkama hidratacija palengvina virškinimą ir bendrą organizmo veiklą.
Be svorio metimo, šis iššūkis taip pat stiprina savidiscipliną, kuri gali turėti teigiamos įtakos kitoms gyvenimo sritims. „Laikydamiesi šių kasdienių įpročių, dalyviai įgyja stipresnę discipliną, kuri persikelia ir į kitus kasdienybės aspektus“, aiškina R. Garcia.
Su vos keliais gyvenimo būdo pakeitimais galima pasiekti ilgalaikę gerovę savęs nespaudžiant
Kitas svarbus „75 Soft“ privalumas yra holistinis požiūris į gerą savijautą. Reguliari mankšta padeda mažinti stresą ir nerimą, o skaitymas skatina atsipalaidavimą ir proto aiškumą. Įveikdami iššūkį žmonės dažnai jaučia pasitikėjimo savimi augimą, nes įgyvendina kasdienius tikslus.
Alexa Duckworth-Briggs, „We Run“ sertifikuota bėgimo trenerė, mano, kad šis iššūkis idealiai tinka tiems, kurie nori susikurti sveikus įpročius be griežtų „75 Hard“ taisyklių. „Norėdami pradėti, pirmiausia nustatykite savo asmeninius fizinės būklės ir svorio metimo tikslus,“ pataria ji.
Ji taip pat akcentuoja sąmoningą mitybą ir rekomenduoja dalyviams sutelkti dėmesį į kasdienį baltymų ir skaidulinių medžiagų suvartojimą, o į patiekalus įtraukti daugiau maistingų maisto produktų. Dar vienas prioritetas, kurį suteikia iššūkis tai tikslas išgerti pakankamai vandens, o naudojant pažymėtą vandens buteliuką arba nustatant priminimus gali būti lengviau sekti.
A. Duckworth-Briggs siūlo rinktis tokias treniruotes, kurios teiktų malonumą, ir jas paįvairinti, kad būtų palaikoma motyvacija. Treniruotės su draugais ar užsiėmimai taip pat gali padėti išlaikyti nuoseklumą. „Raktas į „75 Soft“ yra ilgalaikis nuoseklumas, o ne trumpalaikis intensyvumas“, aiškina ji.
Ekspertai aiškina, kad tvarus savęs tobulinimas geriausiai veikia, kai žengiama po vieną žingsnį. „Tikslas yra nespausti savęs taip stipriai, kad nesėkmė taptų neišvengiama. Vietoj to reikia stiprinti pasitikėjimą savo gebėjimu nesustoti. Šis pasiekimo jausmas gali būti neįtikėtinai naudingas.“
Formuojant sveikus įpročius svarbu atsižvelgti į realaus gyvenimo kliūtis. „Pasitaiko nenumatytų dalykų: nuleista padanga, nedarbingumo diena, paskutinės minutės nelaimė“, sako sporto psichologas ir treneris M. Sacco. „Lankstumas ir malonė yra labai svarbūs ilgalaikei sėkmei.“
Visiems, svarstantiems apie šiuos iiššūkius ar bet kokį kitą gyvenimo būdo pokytį, ekspertai pataria atlikti tyrimus ir pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kineziterapeutu ar asmeniniu treneriu. Ekstremalios programos gali duoti itin gerų rezultatų, tačiau jos taip pat gali kelti itin didelę riziką, jei nesate tam pasiruošę. Eksperto patarimas užtikrina, kad bet koks naujas fitneso ar mitybos planas būtų saugus, veiksmingas ir tvarus.