
Nikotino pagalvėlės pasiekia jaunimą nelegaliai, o šalys jau imasi ir griežtų draudimų
Tabako gamintojų asociacija mūsų šalyje vis ragina greičiau reglamentuoti nikotino maišelių prekybą, kad būtų užtikrinti įspėjimai apie žalą ir surinkti mokesčiai. Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, kad teisės aktai jau ruošiami. Bet tai buvo sakoma dar vasaros pabaigoje.
Interneto svetainės, registruotos kitose šalyse siūlo nikotino maišelius Lietuvos rinkai, bendradarbiaudami su vietinėmis siuntų tarnybomis. NTAKD pavaduotoja Gražina Belian pabrėžia, kad tokia prekyba nelegali, o departamentas planuoja blokuoti svetaines. Tačiau atsiranda naujų verslų ir nelegalios prekybos[1].
Teisės aktuose numatyta nikotino pagalvėlių kontrolė, ženklinimas ir akcizai, tačiau jų įsigaliojimo data nežinoma. Tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas akcentuoja, kad šiuo metu visa prekyba vyksta nelegaliai, o reglamentavimas sumažintų šešėlinę rinką.
Tuo tarpu Tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentė Nijolė Goštautaitė-Midttun perspėja, kad nikotino maišeliai taikomi jaunimui ir skatina priklausomybę. Ji įspėja, kad legalizavimas didintų rūkančiųjų skaičių, o naudos turėtų tik gamintojai. Finansų ministerijos duomenimis, 2023 m. valstybė iš tabako produktų surinko 371 mln. eurų.
Kitose šalyse tokia prekyba leidžiama laisviau, bet tokie produktai vis dažniau uždraudžiami Europos šalyse. Kai kurios Europos šalys pradėjo riboti nikotino maišelių vartojimą, nes ES mastu nėra jokių taisyklių. Paskutinė juos uždraudė Prancūzija, motyvuodama pavojumi sveikatai, pavyzdžiui, priklausomybe nuo nikotino, ir didėjančiu vartojimu tarp jaunimo[2].
Naujas produktas populiarėja, bet gaminamas tik dešimtmetį ir nėra pilnai ištirtas
Nikotino maišeliai arba pagalvėlės tai maži maišeliai su nikotinu, kvapiosiomis medžiagomis ir kitomis sudedamosiomis dalimis, dedami po lūpomis, kad nikotinas įsigertų per dantenas. Skirtingai nuo tabako turinčio snuso, kuris yra legalus tik Švedijoje, šie maišeliai parduodami kaip alternatyva be tabako[3].
Populiariausi prekių ženklai yra ZYN, on!, VELO ir Nordic Spirit. Nors jie reklamuojami kaip saugesnis pasirinkimas nei cigaretės, sveikatos ekspertai įspėja, kad juose dažnai būna didelis nikotino kiekis, kuris gali paveikti smegenų vystymąsi ir širdį. Kadangi nikotino maišeliai gaminami tik apie dešimtmetį, jų ilgalaikis poveikis sveikatai vis dar nežinomas.
2021 m. nikotino maišelius naudojo tik 0,3 proc. suaugusių Europos gyventojų, tačiau jų populiarumas auga, ypač tarp jaunimo. Europos Parlamento ataskaitoje prognozuojama, kad iki šių metų jų naudojimas gali patrigubėti.
Didžiausios rinkos yra Rytų Europoje ir Šiaurės šalyse, o Danija pranešė, kad nikotino maišelius vartoja 12 % jaunų žmonių (15-24 metų amžiaus). Pardavimai taip pat išaugo Austrijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Uzbekistane.
Kadangi ES nėra konkrečių taisyklių dėl nikotino maišelių, kiekviena šalis pati nustato nikotino kiekio ribas, reklamą ir pardavimą. Daugelis ES šalių laukia, kol Europos Komisija atnaujins tabako įstatymus, tačiau pakeitimai atidedami nuo 2014 m. Tačiau kai kurios šalys jau ėmėsi veiksmų.
Europoje nikotino maišelių prekyba draudžiama vis plačiau
- Dar šių metų vasario mėn. Prancūzija uždraudė nikotino paketėlius, motyvuodama jų patrauklumu jaunimui ir diskrečiu vartojimu, panašiu į tabakinių cigarečių vartojimą. Valdžios institucijos pranešė, kad padaugėjo apsinuodijimų, susijusių su nikotino maišeliais, nuo 19 atvejų 2020 m. iki 131 atvejo 2022 m. Sveikatos apsaugos ministrė Geneviève Darrieussecq pavadino juos „pavojingais“ ir teigė, kad jų uždraudimas yra vyriausybės pareiga.
- Nyderlandai uždraudė prekiauti nikotino maišeliais 2024 m. sausio mėn. Dar prieš draudimą parduotuvėse jų retai būdavo dėl griežtų nikotino limitų, todėl pirkėjai buvo priversti rinktis nelegalius internetinius šaltinius. Naujosios taisyklės suderintos su snuso apribojimais, draudžiančiais reklamą ir naudojimą nerūkymo vietose. Nepaisant draudimo, neteisėti pardavimai tebevyksta.
- Vokietijoje nikotino maišeliai priskiriami maisto produktams, o ne tabako gaminiams, todėl kai kurie jų buvo pašalinti iš rinkos dėl susirūpinimo sveikata. Tačiau jų vis dar galima įsigyti internetu, o tabako bendrovės siekia, kad jie būtų įteisinti mažmeninėse parduotuvėse.
- Belgija uždraudė nikotino maišelius 2023 m., vykdydama nerūkymo kartos planą. Tuometinis sveikatos apsaugos ministras Frankas Vandenbroucke’as juos apibūdino kaip vartus į rūkymą. Tačiau atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jų vis dar galima plačiai įsigyti parduotuvėse ir internete.
- Danija patvirtino planą, kuriuo siekiama sumažinti nikotino ir alkoholio vartojimą tarp jaunimo. Nuo 2026 m. balandžio mėn. nikotino paketėliuose bus galima naudoti tik tabako arba mentolio skonio rūkalus, o nikotino kiekis gali būti reguliuojamas. Danija taip pat kovojo su neteisėtu pardavimu nepilnamečiams ir padidino mokesčius, kad jie atitiktų cigarečių kainas.
- 2024 m. Liuksemburgas uždraudė nikotino paketėlių pardavimą nepilnamečiams, uždraudė reklamą ir įvedė naujus mokesčius. Įstatymų leidėjai taip pat svarsto galimybę apriboti skonius ir nikotino kiekį.
- Nuo 2023 m. Čekija uždraudė pardavinėti nikotino paketėlius nepilnamečiams ir nustatė 10 mg nikotino kiekį viename paketėlyje, kuris atitinka maždaug tris cigaretes.
- Suomija 2024 m. spalio mėn. priėmė įstatymą, pagal kurį nikotino paketėliai priskiriami tabako gaminiams ir ribojama dauguma skonių. Tačiau kilus susirūpinimui dėl pramonės įtakos, įstatymų leidėjai pakeitė draudimą ir leido naudoti tik mėtų ir mentolio skonius. Vyriausybė svarsto galimybę nustatyti griežtesnes taisykles, įskaitant nikotino ribas, pardavimo licencijas ir privalomus įspėjimus apie žalą sveikatai, kaip dalį plano iki 2030 m. laipsniškai atsisakyti nikotino gaminių.
- Lenkijoje nikotino maišeliai yra legalūs, tačiau 2023 m. sveikatos apsaugos ministrė Izabela Leščina paskelbė apie sintetinio nikotino maišelių draudimą. Šalyje rengiami platesni tabako politikos pokyčiai, kuriais siekiama apriboti jaunimo prieigą prie jų.
- 2024 m. Austrijos sveikatos apsaugos ministerija pasiūlė nikotino maišelius traktuoti kaip cigaretes, nustatant griežtas reklamos taisykles ir įspėjimus apie žalą sveikatai. Nors kai kuriuose regionuose jau uždrausta pardavinėti nepilnamečiams, naujuoju pasiūlymu šis draudimas būtų taikomas visoje šalyje.
- 2024 m. Vengrija priėmė naujas taisykles, reikalaujančias įspėjimų apie pavojų sveikatai ir ribojant nikotino kiekį iki 17 mg visiems „nikotino turintiems rūkymo pakaitalams“, nors nikotino maišeliai nebuvo aiškiai paminėti.
Niujorko įstatymų leidėjai siūlo uždrausti nikotino paketėlius, nepaisant FDA paramos
JAV Niujorko valstijos senatorius siekia uždrausti aromatizuotus nikotino paketėlius, nors FDA patvirtino, kad jie gali padėti rūkaliams mesti rūkyti. Senatorius Bradas Hoylmanas-Sigalas tvirtina, kad nors šiuose paketėliuose nėra tabako, juose vis tiek yra labai daug priklausomybę sukeliančio nikotino, todėl jie neturėtų būti parduodami su patraukliais skoniais, kurie pritraukia jaunus vartotojus[4].
Asamblėjos narė Linda Rosenthal teikia panašų įstatymo projektą kituose valstijos įstatymų leidybos rūmuose. Ji pirmą kartą pasiūlė uždrausti nikotino maišelius 2020 m. Šį postūmį FDA neseniai patvirtino 10 „Philip Morris International“ prekės ženklo „Zyn“ nikotino maišelių skonių. Tai pirmas kartas, kai reguliavimo institucijos leido naudoti tokius gaminius.
Nikotino maišeliai vis labiau populiarėja, ypač tarp paauglių. JAV Nacionalinės apklausos duomenimis, 2023 m. nikotino maišelius naudojo 6 proc. dvyliktokų, t. y. dvigubai daugiau nei 3 proc. praėjusiais metais. Laikraščio „The Post“ apklausti vietos vidurinių mokyklų moksleiviai teigė, kad populiariausias prekės ženklas yra „Zyn“. B. Hoylman-Sigal mano, kad šis vartojimo augimas yra priežastis veikti.
„Mūsų įstatymo projektas skirtas aromatizuotiems produktams, kurie pritraukia jaunus vartotojus“, sakė jis. „Bandome užkirsti kelią dar vienai priklausomybės nuo nikotino krizei, panašiai kaip tai matėme su aromatizuotais garintuvais.“ Niujorkas jau uždraudė aromatizuotas e. cigaretes, nors kritikai sako, kad jų vykdymas yra silpnas.
Tačiau FDA gina nikotino paketėlius, teigdama, kad juose yra mažiau kenksmingų cheminių medžiagų nei cigaretėse ar kramtomajame tabake. Jų duomenys rodo, kad daugelis rūkančiųjų visiškai perėjo prie maišelių, taip sumažindami vėžį sukeliančių medžiagų poveikį. Brianas Erkilla iš „Philip Morris“ įspėja, kad uždraudus paketėlius, rūkaliai netektų saugesnės alternatyvos ir netgi galėtų daugiau vartoti cigarečių.
Kritikai taip pat įspėja, kad draudimas gali paskatinti juodąją rinką. Pasienio saugumo aljanso prezidentas Jobe Dickinson teigia, kad padidėtų kontrabandos per Niujorko ir Kanados sieną mastai, o tai ištemptų teisėsaugos išteklius. Niujorko patogiųjų parduotuvių asociacija priduria, kad maišelių pašalinimas iš lentynų pakenktų verslui, sumažintų mokestines pajamas ir padidintų nepilnamečių galimybes įsigyti cigarečių dėl nelegalių pardavimų.