Iš Kinijos – perspėjimai dėl naujos koronaviruso bangos
Didžiajai pasaulio daliai 2020 m. prasidėjusią koronaviruso pandemiją paliekant praeityje, Kinija ruošiasi naujai viruso bangai, dėl kurios iki birželio pabaigos vos per savaitę šalyje gali būti registruojama net iki 65 mln. susirgimų atvejų[1].
Tokia gąsdinančia statistika pasidalino žinomas Kinijos medikas, kvėpavimo takų ligų specialistas Zhongas Nanshanas. Kinijos Guangdžou mieste vykusioje medicinos konferencijoje susirinkusiems kolegoms jis pristatė duomenis, rodančius, kad balandžio pabaigoje prasidėjusi naujoji koronaviruso banga, pagal jo atliktas modeliavimus, piką pasieks jau vasarą. Tuomet šalyje gali būti fiksuojama nuo 40 iki 65 milijonų užsikrėtimo atvejų per savaitę.
Vis dėlto, sveikatos apsaugos ekspertai teigia, kad tik plataus masto tyrimai galės nustatyti tikrąjį COVID-19 bangos mastą. Be to, net ir įvertinus grėsmingus specialisto Z. Nanshano perspėjimus, dalis ekspertų tikisi, kad dauguma Kinijos gyventojų jau yra įgiję tam tikrą imunitetą nuo ankstesnio užsikrėtimo virusu arba yra pasiskiepiję, o tai bent kiek pristabdys naujo subvarianto plitimą.
Iš tiesų, šių metų sausio mėnesį paskelbtais duomenimis, beveik 80 proc. iš 1,4 mlrd. Kinijos gyventojų anksčiau jau buvo persirgę bent viena koronaviruso varianto forma.
Tačiau neatmetama ir galimybė, kad ši viruso banga gali tapti rekordine, nors ir neabejotinai menkesne, lyginant su pirmąja banga praėjusių metų pabaigoje, kai per vieną dieną – gruodžio 20 d. – Kinijoje koronavirusu užsikrėtė apie 37 mln. žmonių[2].
„Arcturus“ variantas pasižymi neįprastais simptomais
Pastaraisiais mėnesiais viename ar kitame pasaulio krašte pasirodo ir lokaliai išplinta skirtingi koronaviruso variantai, tačiau vienas paskutiniųjų ir labiausiai paplitusių šiuo metu yra „Arcturus“ variantas. Kaip teigia Tokijo universiteto ekspertai, jis gali būti maždaug 1,17-1,27 karto užkrečiamesnis už anksčiau išplitusį „Kraken“ variantą.
„Arcturus“ pirmą kartą buvo nustatytas sausio mėnesį, tačiau iki šiol medikai bei mokslininkai nerado įrodymų, kad jis būtų reikšmingai pavojingesnis už bet kurią ankstesnę COVID-19 padermę[3]. Ekspertai mano, kad šio varianto pavojingumas slypi mažuose detalėse: „Arcturus“ turi vieną papildomą mutaciją smailiojo baltymo srityje, o tai reiškia tam tikrą viruso atsparumą prieš žmogaus imuninę sistemą.
Įprastai, šio tipo koronaviruso simptomai pasireiškia tik aukšta temperatūra: gerokai aukštesne nei ankstesnių COVID-19 variantų. Pacientai taip pat skundžiasi kosuliu ir konjunktyvitu – būkle, kai asmuo jaučia svetimkūnį akyje. Iki šiol šis simptomas COVID-19 pacientams buvo retas reiškinys.
Be šių naujų simptomų, „Arcturus“ primena kitas, ankstesnes COVID-19 atmainas: susirgę asmenys skundžiasi kosuliu, gerklės perštėjimu ir sloga. Taip pat jaučiamas nuovargis, kūno skausmai, galvos skausmas ir balso užkimimas.
Šiuo metu, Indija yra šalis, kurioje užfiksuota daugiausia „Arcturus“ atvejų pasaulyje. Tai jau sukėlė problemų sveikatos priežiūros srityje, ligoninėse susidarė eilės. Tuo tarpu Kinijoje šiuo metu yra fiksuota 118,977 aktyvių koronaviruso atvejų[4], todėl manoma, kad „Arcturus“ dar nėra pakankamai paplitęs.
JAV valstybės departamentas teigia, kad JAV stebi situaciją Kinijoje. Dar sausio mėnesį Amerika nustatė reikalavimą tikrinti keliautojus iš Kinijos, bet kovo mėnesį jis buvo panaikintas. Manoma, kad situacijai Kinijoje prastėjant, JAV ir kitos Vakarų šalys gali sugrįžti prie ribojimų kinų turistams.
JAV valstybės departamento atstovas spaudai Mattas Milleris teigia, kad departamentas, kartu su Ligų kontrolės ir prevencijos centrais, toliau stebės padėtį prieš atnaujindamas kelionių gaires.
Toks atsargumas JAV yra suprantamas, nes šalyje COVID-19 hospitalizacijų skaičius praėjusią savaitę nukrito žemiau 9 000 ribos. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai pranešė, kad gegužės 25 d. hospitalizacijų skaičius siekė 8 256.
Hospitalizacijos yra vienas iš nedaugelio COVID-19 rodiklių, kuriuos visuomenės sveikatos pareigūnai vis dar stebi ir kurie bus stebimi iki 2024 m. balandžio mėnesio.
Ankstesniais metais, vėlyvą pavasarį ir vasarą hospitalizacijų skaičius taip pat buvo rekordiškai mažas. Vertinant 2021 m. skaičius, gegužę ir birželį atvejų skaičius buvo pasiekęs itin žemą lygį, tačiau vėliau, tų metų rugpjūtį dėl išplitusio „Delta“ varianto, vėl smarkiai išaugo: hospitalizacijų skaičius vienu metu viršijo net 85 000[5].
Nauja COVID-19 banga Kinijoje vėl verčia kvestionuoti viruso kilmę
O pasauliui vėl sutelkus dėmesį į COVID-19 naujo varianto plitimą Kinijoje, toliau netyla diskusijos dėl tikrosios viruso kilmės. Dalis Vakarų mokslininkų, politikų bei agentūrų jau ne vienerius metus teigia, kad koronavirusas išplito ne natūraliu būdu, tačiau nutekėjo iš Vuhano laboratorijos.
Tokios galimybės neatmeta ir buvęs Kinijos Ligų kontrolės ir apsaugos centro (CDC) direktorius: jis teigia, kad nereikėtų atmesti laboratorijos nutekėjimo teorijos. Virusologas George’as Gao atskleidė, kad neseniai Kinijos vyriausybė dar kartą slapta tyrė laboratorijos nutekėjimo teoriją. Tiesa, skelbiama, kad tyrėjai nenustatė jokių pažeidimų[6].
Koronavirusas pirmą kartą aptiktas buvo 2019 m. gruodį Vuhane. Daugybė Kinijos valdžios pareigūnų vėliau atliktų tyrimų rodė, kad virusas išplito turguje, kur buvo laikomi įvairūs gyvūnai, tačiau sutapimas ar ne, tačiau Vuhane yra įsikūręs ir virusologijos institutas, tiriantis koronavirusus.
Kaip teigia Kembridžo universiteto infekcinių ligų profesorius Džeimsas Vudas, Kinijos mokslininkų diskusijos šia tema yra ypač svarbios ir gali prisidėti prie diskurso apie tikrąją viruso kilmę pokyčių.
„Mokslas remiasi tikimybėmis, o ne galutiniu tikrumu. Tikrovėje gali būti, kad niekada nebus įmanoma tiksliai sužinoti, kaip virusas pateko į žmonių populiaciją. Svarbu tai, kad būtų išmoktos pamokos ir sumažinta arba uždrausta prekyba gyvais laukiniais gyvūnais, gerai žinomu zoonozinių virusų plitimo keliu, bei tinkamai reglamentuota laboratorijų sauga“, – sako Dž. Vudas, pasveikinęs G. Gao indėlį į diskusijas šia tema.
Iš tiesų, Jungtinėje Karalystėje, JAV ir Kanadoje išsilavinimą įgijęs G. Gao Kinijos visuomenės sveikatos bendruomenėje yra puikiai žinomas ir gerbiamas, tačiau jis yra linkęs kalbėti Kinijos valdžiai neparankia retorika. Pavyzdžiui, 2021 m. balandį G. Gao sukėlė tikrą audrą pačioje Kinijoje, kai viešai suabejojo kiniškų vakcinų veiksmingumu. Vėliau jis vis dėlto patikino, kad kalbėjo ne tik apie Kinijoje sukurtas skiepus, tačiau apie visas vakcinas.