Suprasti akimirksniu
  • Kas yra multivitaminai ir ar tikrai jie mums reikalingi?
  • Pilnavertė mityba visada turėtų būti pagrindiniu prioritetu
  • Multivitaminai ir multimineralai prisideda prie daugelio fiziologinių procesų
  • Svarstymai apie naudą ir galima rizika bei pavojus naudojant multivitaminus
  • Tyrimo duomenimis multivitaminų vartojimas gali pagerinti atmintį
  • Multivitaminai jau gali būti ir individualiai pritaikyti kiekvienam vartotojui
Šaltiniai
Papildai
Multivitaminai yra dažnai vartojamas papildas. Anna Shvets/ Pexels nuotrauka

Kas yra multivitaminai ir ar tikrai jie mums reikalingi?

Multivitaminai tai maisto papildai, kurių paskirtis yra tiekti daugybę svarbiausių vitaminų ir mineralų. Jų būna įvairių formų: tablečių, kapsulių, kramtomųjų guminukų ir skysčių. Jų sudėtis priklauso nuo prekės ženklo, tačiau paprastai juose yra žmogaus sveikatai svarbių vitaminų ir mineralų, tokių kaip vitaminai A, C, D, E, K ir B grupės vitaminai, taip pat mineralų, tokių kaip kalcis, kalis, geležis ir cinkas[1].

Tai išsamūs maisto papildai, kurių tikslas suteikti platų spektrą svarbiausių vitaminų ir mineralų, reikalingų mūsų organizmui palaikyti optimalią sveikatą ir funkciją. Šie vitaminai ir mineralai dalyvauja daugybėje fiziologinių procesų, įskaitant, bet neapsiribojant, ląstelių energijos gamybą, kaulų vystymąsi ir palaikymą, imuninės sistemos palaikymą, neurologinę veiklą, DNR sintezę ir remontą.

Konkreti multivitaminų sudėtis gali skirtis priklausomai nuo prekės ženklo ar tikslinės grupės (pvz., multivitaminai, specialiai skirti vyrams, moterims, vaikams, senjorams ar nėščiosioms), tačiau paprastai juose yra riebaluose tirpių vitaminų (pvz., vitaminų A, D, E ir K) ir vandenyje tirpių vitaminų (įskaitant B grupės vitaminų kompleksą ir vitaminą C), taip pat būtinų mineralų (pvz., kalcio, geležies, magnio, cinko ir kalio).

Kai kurių produktų sudėtyje gali būti ir kitų naudingų sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, antioksidantų, aminorūgščių, vaistažolių ekstraktų, probiotikų ir omega riebalų rūgščių. Pagrindinis multivitaminų tikslas tai užpildyti mitybos spragas ir užtikrinti rekomenduojamą įvairių maistinių medžiagų paros normą, ypač tiems, kurie turi specialių mitybos apribojimų arba kurie negali patenkinti savo mitybos poreikių vien mityba.

Vitaminai kartais nevertinami, nes mažos dozės yra nevertingos. Freestocksorg/ Pexels nuotrauka
Vitaminai kartais nevertinami, nes mažos dozės yra nevertingos. Freestocksorg/ Pexels nuotrauka

Pilnavertė mityba visada turėtų būti pagrindiniu prioritetu

Dažnai sakoma, kad multivitaminai neturi daug reikalingų medžiagų ir jie nereikalingi. Gydytojai rekomenduoja vartoti konkrečias medžiagas atskirai, kurių reikalauja organizmas. Tačiau multivitaminai ir multimineralai yra vieni daugiausiai vartojamų pasauliniu lygiu. Šis populiarumas tik didėja[2] ir ne vienas tiki, kad multivitaminai padeda sumažinti ligų rizikas ir išvengti kitų bėdų.

Natūralūs maisto šaltiniai yra idealus būdas gauti svarbiausių vitaminų ir mineralų, reikalingų mūsų organizmui optimaliai funkcionuoti. Kiekviena maisto produktų grupė pasižymi unikaliu maistingųjų medžiagų deriniu, todėl svarbu, kad mityba būtų gerai subalansuota ir įvairi. Multivitaminai randami ir įvairiuose maisto produktuose.

  • Vitaminas A: šis vitaminas labai svarbus sveikam regėjimui, odai ir imuninei funkcijai palaikyti. Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino A, yra morkos, saldžiosios bulvės, špinatai ir lapiniai kopūstai.
  • B grupės vitaminai: B grupės vitaminai atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį energijos gamyboje, smegenų veikloje ir ląstelių medžiagų apykaitoje. Jų yra įvairiuose maisto produktuose[3]. B1 (tiamino) ir B2 (riboflavino) gausu neskaldytuose grūduose, kiaulienoje ir upėtakiuose. B3 (niacino) galima gauti iš vištienos, tuno ir lęšių. B5 (pantoteno rūgšties) yra ir augaliniuose, ir gyvūniniuose šaltiniuose, įskaitant avokadus, jogurtą ir vištieną. B6 yra avinžirniuose, tunuose ir lašišoje, o B7 (biotino) gausu kiaušiniuose, migdoluose ir saldžiosiose bulvėse. B9 (folio rūgšties) yra lapiniuose žalumynuose, pupelėse ir citrusiniuose vaisiuose. B12, būtinas neurologinei funkcijai ir DNR sintezei, daugiausia randamas gyvulinės kilmės produktuose, pavyzdžiui, vėžiagyviuose, jautienoje ir piene, todėl ši maistinė medžiaga kelia susirūpinimą tiems, kurie maitinasi augaline mityba.
  • Vitaminas C: Vitaminas C, žinomas dėl savo antioksidacinių savybių ir vaidmens imuninės sistemos veikloje, randamas tokiuose vaisiuose ir daržovėse kaip apelsinai, braškės, paprikos ir brokoliai.
  • Vitaminas D: labai svarbus kalcio įsisavinimui ir kaulų sveikatai, tačiau vitamino D gali būti sudėtinga gauti vien iš maisto. Riebios žuvys, pavyzdžiui, lašiša ir skumbrė, praturtinti pieno produktai ir kiaušinių tryniai - tai tik keletas maisto šaltinių. Tačiau mūsų organizmas taip pat gali sintetinti vitaminą D, kai odą veikia saulės spinduliai.
  • Vitaminas E: Tai dar vienas antioksidantas, saugantis ląsteles nuo pažeidimų. Jo galima rasti riešutuose ir sėklose, špinatuose ir brokoliuose.
  • Vitaminas K: jo labai svarbu kraujo krešėjimui ir kaulų sveikatai, jo galima gauti iš žalių lapinių daržovių, tokių kaip lapiniai kopūstai ir špinatai, taip pat brokolių ir briuselinių kopūstų.
  • Kalcis: Kalcis: labai svarbus kaulų sveikatai ir raumenų funkcijai, jo gausu pieno produktuose, pavyzdžiui, piene, sūryje ir jogurte, taip pat praturtintuose augaliniuose pienuose, tofu, pagamintame su kalcio sulfatu, ir žaliose lapinėse daržovėse.
  • Geležis: būtina deguonies pernešimui ir energijos gamybai, geležis būna dviejų formų: heminė ir neheminė. Heminę geležį, kurios yra gyvūniniuose šaltiniuose, pavyzdžiui, raudonoje mėsoje, paukštienoje ir žuvyje, mūsų organizmas lengviau pasisavina. Neheminės geležies yra augaliniuose šaltiniuose, pavyzdžiui, lęšiuose, pupelėse ir praturtintuose grūduose.
  • Magnis: Magnio, dalyvaujančio daugiau kaip 300 fermentinių reakcijų mūsų organizme, įskaitant baltymų sintezę, raumenų ir nervų funkciją bei gliukozės kiekio kraujyje kontrolę, galima rasti tokiuose maisto produktuose kaip riešutai ir sėklos, neskaldyti grūdai ir tamsiai žalios spalvos daržovės.
  • Cinkas: šis mineralas labai svarbus imuninei funkcijai, baltymų sintezei ir DNR sintezei. Jo galima rasti austrėse, raudonoje mėsoje, paukštienoje, pupelėse, riešutuose ir neskaldytuose grūduose.

Šis sąrašas jokiu būdu nėra baigtinis, tačiau jis yra geras atspirties taškas tiems, kurie nori vartoti mitybą, kurioje gausu svarbiausių vitaminų ir mineralų. Svarbu pažymėti, kad valgyti įvairius maistinių medžiagų turinčius maisto produktus yra geriausias būdas patenkinti mitybos poreikius ir palaikyti bendrą sveikatą.

Vitaminų gaunamų su maistu turėtų pakakti, sako vartotojai. Pixabay/ Pexels nuotrauka
Vitaminų gaunamų su maistu turėtų pakakti, sako vartotojai. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Multivitaminai ir multimineralai prisideda prie daugelio fiziologinių procesų

Multivitaminai naudingi organizmui, įskaitant energijos gamybą, imuninės sistemos veiklą, kaulų sveikatą ir žaizdų gijimą. Daugumai žmonių šių būtinų maistinių medžiagų suteikia subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų, liesų baltymų ir sveikų riebalų. Tačiau dėl tam tikrų mitybos apribojimų, sveikatos būklės ar gyvenimo etapų gali būti sudėtinga gauti tinkamos mitybos vien tik su maistu. Tokiais atvejais gali būti naudingas multivitaminų papildas.

Vienas iš pagrindinių multivitaminų privalumų yra tas, kad jie gali padėti užpildyti mitybos spragas žmonių mityboje. Pavyzdžiui, veganiškai ar vegetariškai besimaitinantiems žmonėms gali būti sunku gauti pakankamai tam tikrų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitamino B12, kurio daugiausia yra gyvulinės kilmės produktuose. Pagyvenusiems žmonėms, kurių maistinių medžiagų pasisavinimo galimybės dėl amžiaus gali sumažėti, taip pat gali būti naudingi multivitaminai, padedantys patenkinti jų mitybos poreikius.

Multivitaminai, kuriuose gausu tokių vitaminų kaip C, D ir E, gali sustiprinti organizmo imuninę sistemą. Vitaminas C yra stiprus antioksidantas, žinomas dėl savo indėlio į imuninės sistemos sveikatą. Vitaminas D padeda imuninėms ląstelėms funkcionuoti, o vitaminas E padeda apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų. Stipri imuninė sistema geriau apsaugo nuo infekcijų ir ligų, todėl multivitaminų vartojimas gali padėti palaikyti arba sustiprinti imunitetą.

Tam tikri vitaminai ir mineralai, esantys multivitaminuose, gali palaikyti akių sveikatą. Yra žinoma, kad vitaminai A, C ir E bei mineralai, pavyzdžiui, cinkas, padeda stiprinti akių sveikatą. Be to, kai kurių multivitaminų sudėtyje gali būti papildomų sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, liuteino ir zeaksantino, kurie yra karotinoidai, saugantys akis nuo kenksmingos šviesos ir oksidacinio streso.

Senstant mūsų mitybos poreikiai keičiasi. Multivitaminai gali padėti patenkinti šiuos besikeičiančius poreikius, o tai gali padėti palaikyti bendrą sveikatą ir gerą savijautą. Be to, kai kurie tyrimai rodo, kad pakankamas tam tikrų vitaminų ir mineralų vartojimas gali sulėtinti su amžiumi susijusių ligų progresavimą. Tam tikri vitaminai, pavyzdžiui, A, B, C ir E, ir mineralai, pavyzdžiui, biotinas, yra žinomi dėl savo vaidmens skatinant sveiką odą, plaukus ir nagus. Reguliarus multivitaminų vartojimas gali suteikti šių būtinų maistinių medžiagų, kurios prisideda prie bendros odos, plaukų ir nagų sveikatos ir gyvybingumo.

Svarstymai apie naudą ir galima rizika bei pavojus naudojant multivitaminus

Nors multivitaminai gali būti naudingi, jie nepakeičia subalansuotos, maistinių medžiagų turtingos mitybos. Jie skirti papildyti mitybą, o ne pakeisti sveiką mitybą. Be to, svarbu prisiminti, kad multivitaminų reikia ne visiems. Per didelis tam tikrų vitaminų ir mineralų vartojimas gali būti žalingas. Pavyzdžiui, per didelis vitamino A kiekis gali sukelti toksiškumą, o didelis geležies kiekis gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant kepenų pažeidimus.

Taip pat galima alerginė reakcija į multivitaminų sudedamąsias dalis, o tam tikri preparatai gali sąveikauti su receptiniais vaistais. Todėl svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant vartoti bet kokius naujus maisto papildus, įskaitant multivitaminus. Vartojant multivitaminus labai svarbu atsižvelgti į dozę, nes jie gali pakenkti.

Nors kai kuriems asmenims didelės tam tikrų vitaminų ir mineralų dozės gali būti priimtinos, per didelis jų kiekis gali būti žalingas. Tinkamos dozės nustatymas priklauso nuo vitamino tirpumo, kuris skirstomas į dvi kategorijas:

  • Vandenyje tirpūs vitaminai iš organizmo pasišalina su šlapimu, kai jų suvartojama per daug.
  • Riebaluose tirpūs vitaminai nesunkiai pasišalina, todėl vartojant per didelius kiekius jie gali kauptis kepenyse.

Jei multivitaminus vartojate kartu su daug maistinių medžiagų turinčiais maisto produktais, galite viršyti rekomenduojamą įvairių maistinių medžiagų paros normą. Rūkantieji turėtų būti atsargūs su multivitaminais, kuriuose yra didelės beta karotino ar vitamino A dozės, nes šios maistinės medžiagos gali padidinti plaučių vėžio riziką. Per didelis tam tikrų mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, geležies, kiekis gali sukelti skrandžio diskomfortą, vidurių užkietėjimą, vėmimą ir alpimą. Be to, geležis gali trukdyti organizmui įsisavinti cinką.

Vyrai turėtų atkreipti dėmesį į geležies suvartojimą, nes jie linkę kaupti daugiau geležies nei moterys. Asmenys, sergantys hemochromatoze, liga, kuriai būdinga per didelė geležies absorbcija, taip pat turėtų būti atsargūs, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, kepenų cirozę, kepenų vėžį ir širdies ligas. Tokie asmenys taip pat turėtų vengti vitamino C papildų.

Taip pat yra rizika, kad dėl klaidingų gamybos procesų multivitaminuose gali būti daugiau maistinių medžiagų nei numatyta. Multivitaminai gali būti naudingi daugeliu atžvilgių, nuo mitybos trūkumų užpildymo iki sveiko senėjimo skatinimo. Tačiau jų vartojimą reikėtų pritaikyti prie individualių poreikių, mitybos įpročių ir sveikatos būklės. Jei ketinate į savo kasdienį režimą įtraukti multivitaminus, aptarkite tai su sveikatos priežiūros specialistu, kad nustatytumėte jums naudingiausią ir saugiausią būdą.

Alergija gali pasireikšti net ir nuo vitaminų. Angela Roma/ Pexels nuotrauka
Alergija gali pasireikšti net ir nuo vitaminų. Angela Roma/ Pexels nuotrauka

Tyrimo duomenimis multivitaminų vartojimas gali pagerinti atmintį

Nors nėra įrodyta, kad multivitaminai padeda išvengti tokių ligų, kaip širdies ligos ar vėžys, daugybė suaugusiųjų pasaulyje juos vartoja kasdien. Daugelis sveikatos priežiūros specialistų teigia, kad maistinių medžiagų geriau gauti iš maisto šaltinių. Naujausiais tyrimais buvo nagrinėjamas kasdienio vitaminų vartojimo poveikis atminties gebėjimams[4]. Tyrimas parodė, kad kasdienis multivitaminų vartojimas gali pagerinti tam tikrų asmenų atminties funkcijas, o tai gali padėti sumažinti su amžiumi susijusį vidutinį trejų metų atminties silpnėjimą.

Pasak tyrimo vadovo, Kolumbijos universiteto neuropsichologijos profesoriaus Adamo Brickmano, tyrimo apimtis nėra pakankamai plati, kad būtų galima pateikti plataus masto rekomendacijas dėl vitaminų vartojimo. Tačiau komanda pateikia naudingų įžvalgų. A. Brickmanas sakė, kad vis daugiau įrodymų, gautų atlikus gerai struktūruotus mokslinius tyrimus, rodo, kad multivitaminų vartojimas iš tiesų gali būti naudingas. Tačiau jis pabrėžė, kad reikia atlikti papildomus tyrimus, kad būtų galima tiksliai nustatyti, kurios konkrečios maistinės medžiagos gali turėti įtakos.

Naujai paskelbtame tyrime, kuriam vadovavo Kolumbijos universiteto Niujorke ir Brighamo ir moterų ligoninės Bostone mokslininkai, trejus metus buvo stebima daugiau kaip 3 500 vyresnių nei 60 metų asmenų. Dalyviams atsitiktine tvarka buvo paskirta kasdien vartoti multivitaminus arba placebo tabletes ir trejus metus kasmet buvo vertinama jų atmintis, naudojant internetu atliekamus testus atminties funkcijoms įvertinti[5].

Viename iš testų dalyviams buvo pateiktas 20 žodžių sąrašas, kurių kiekvienas buvo rodomas 3 sekundes, o po to paprašyta iš karto ir po 15 minučių prisiminti ir įvesti visus žodžius, kuriuos jie prisiminė. Šis konkretus testas buvo skirtas įvertinti hipokampo, smegenų dalies, kuri yra labai svarbi mokymuisi ir atminčiai, funkciją. Po vienerių metų dalyviai, kurie kasdien vartojo multivitaminus, pasižymėjo geresnėmis atminties funkcijomis, nuo teisingai atsimenamų vidutiniškai 7,10 žodžių pradžioje iki 7,81 žodžio

Tuo tarpu placebo tabletes vartojusių asmenų teisingai atsimintų žodžių skaičius šiek tiek padidėjo nuo vidutiniškai 7,21 iki 7,65 žodžių. Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, apie 60 % suaugusiųjų ir apie 35 % vaikų JAV kasdien vartoja vitaminus. Dėl šių tablečių amerikiečiai kasmet maisto papildams išleidžia beveik 56 mlrd. dolerių. JAV mitybos gairėse patariama, kad maistinių medžiagų pirmiausia reikėtų gauti iš maisto, nebent yra specialių reikalavimų arba sveikatos priežiūros specialistas rekomenduoja vartoti vitaminus.

Tačiau naujausias tyrimas rodo, kad vitaminų papildai gali suteikti reikalingų mikroelementų, ypač vyresnio amžiaus suaugusiųjų mityboje. Kaip teigė Robertas Hackmanas, Kalifornijos universiteto mitybos mokslininkas. maždaug trečdalis vyresnių nei 60 metų suaugusiųjų vien tik iš mitybos negauna pakankamai vitaminų, mineralinių medžiagų ir skaidulinių medžiagų.

Multivitaminai gali padėti su prastėjančia atmintimi. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka
Multivitaminai gali padėti su prastėjančia atmintimi. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Multivitaminai jau gali būti ir individualiai pritaikyti kiekvienam vartotojui

Įmonė, pirmaujanti žarnyno sveikatos analizės įmonė, kuri daugiausia dėmesio skiria individualiems probiotikams, sukurtiems pagal asmens žarnyno mikrobiotą, pristatė pirmąjį visiškai pritaikytą multivitaminą „Floré Multi-V“. Šis svarbus žingsnis sveikatingumo inovacijų srityje sutampa su „Sun Genomics“ bendrovės klinikinių paslaugų plėtra ir sutampa su jos dalyvavimu prestižinėje konferencijoje. 30-ąjį kartą rengiama konferencija vyksta birželio 1-3 d. Orlande, Floridoje, ir garsėja tuo, kad joje daug dėmesio skiriama naujiems metodams ir klinikinei pažangai funkcinės medicinos srityje[6].

Sukurtas kaip individualizuotas, vienos kapsulės tirpalas, „Floré Multi-V“ dabar prieinamas gydytojams per bendrovės klinikinę programą „Floré Clinical“. Pagal šią programą sveikatos priežiūros specialistai gali pateikti specialius preparatus, į kuriuos įeina individualus vitaminų, mineralų ir augalinių ingredientų mišinys, pritaikytas unikaliems paciento poreikiams. Šio naujo produkto pristatymas žymi reikšmingą pokytį maisto papildų pramonėje, pabrėžiant tikslumo ir pritaikymo svarbą kuriant individualiems poreikiams pritaikytus vitaminų sprendimus.

Sunny Jain, įmonės generalinis direktorius ir įkūrėjas, sakė, kad „Floré Multi-V“ yra reikšmingas jų įsipareigojimo suteikti asmenims galimybę pasinaudoti tikslia mityba ir žarnyno sveikatos sprendimais tęsinys. Taikydami pažangias technologijas ir duomenimis pagrįstas įžvalgas, jie gali bendradarbiauti su gydytojais, siekiančiais suteikti savo pacientams tikslių maistinių medžiagų, reikalingų jų sveikatai ir bendrai gerovei stiprinti.

Naujoviškuose multivitaminuose naudojamos pažangiausios technologijos ir naujausi funkcinės medicinos tyrimai, kad būtų pasiūlytas revoliucinis požiūris į maisto papildų vartojimą. Analizuodami individualius sveikatos profilius, gydytojai gali nustatyti tikslias ir individualizuotas vitaminų sudėtis, kurias reikia įtraukti į vieną kapsulę.

Ieškodama „Floré Multi-V“ ingredientų, įmonė bendradarbiavo su pasauline mitybos, sveikatos ir grožio srities lydere „dsm-firmenich“, kurie džiaugiasi sutampančių požiūriu į gilų ir mokslinį ryšį su tikslnia ir vertinga mityba. Parodoje lankytojai galės susipažinti su „Floré Multi-V“ preparatu ir mokslu bei technologija, padedančiais sukurtį šį personalizuotą vitaminą.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Danny Paul Baby. Health Benefits of Multivitamins WebMD. Health and diet
2.arrow_upward
Morgan Chamberlain. Best Multivitamin For Seniors: Multi Benefits, Options & More Mindbodygreen. Health tips
3.arrow_upward
B vitamins Hsph. Narvard medicine news
4.arrow_upward
5.arrow_upward
Marlene Cimons. Multivitamins may help slow memory loss in older adults, study shows Washingonpost. Trend news reports