mRNR vakcinos tampa vis didesne problema žemės ūkyje

Žemės ūkisG. B.
Suprasti akimirksniu
mRNR vakcinos tampa vis didesne problema žemės ūkyje
mRNR vakcinos tampa vis didesne problema žemės ūkyje. Unsplash nuotrauka

Nerimas dėl vakcinų maisto pramonėje auga

Didžiosios farmacijos ir pramonės įmonės sparčiai dirba ties tuo, kad žemės ūkyje auginami galvijai būtų skiepijami mRNR vakcina vis didesniu mastu. Nuo 2018 m. ši praktika taikoma kiaulienai, o toliau šioje darbotvarkėje yra ir jautiena.

Kaip sako buvęs JAV jūrų pėstininkas Jasonas Nelsonas, dabar esantis bendrovės „Prepper All Naturals“ generaliniu direktoriumi, jis ir jo kolegos atidžiai stebi šiuos įvykius, tačiau jis pats teigia, kad jo Teksaso bendrovė, kuri specializuojasi liofilizuotos mėsos gamyboje, niekada nenaudos vakcinuotų galvijų mėsos[1].

„Geriau uždarysiu bendrovę, bet neparduosiu nei vienos pakuotės mėsos, kuri buvo paveikta mRNR vakcina“, – sako jis.

Tačiau laikytis tokių įsipareigojimų gali tapti vis sunkiau. Pavyzdžiui, JAV Misūrio valstijoje, įstatymo projektas, kuriuo būtų buvę privaloma ženklinti mRNR vakcina skiepytų galvijų mėsą, įstrigo valstijos Atstovų rūmų komitete.

Įstatymo projekte, be daugelio kitų nuostatų, buvo reikalaujama, kad ant visos jautienos, gaunamos iš Misūrio galvijų, būtų etiketės, kuriose būtų išsamiai nurodyta, kokiomis vakcinomis galvijai buvo skiepijami.

Tokių iniciatyvų netrūksta ir kitose valstijose, tačiau prieš vakcinuotos mėsos pardavinėjimą nusiteikę ūkininkai ir verslininkai vis dažniau yra paliekami likimo valiai, o į sunerimusių piliečių nuomonę atsižvelgiama taip pat nėra.

Skiepai
Kalbama apie galvijų mRNR vakcinaciją. Emre Coban/Unsplash nuotrauka

Ekspertai net neslepia: mRNR vakcinos naudojimas maisto pramonėje neišvengiamai augs

mRNR vakcinos žmonių valgomiems gyvuliams kol kas naudojamos ribotai, tačiau Gvelfo universiteto Ontarijo veterinarijos koledžo profesorius Šajanas Šarifas teigia, kad ateityje tai gali pasikeisti, todėl dėl visuomenės skaidrumo apie tai reikia kalbėti jau dabar.

„Manau, kad dabar yra tinkamas laikas apie tai kalbėti vien tam, kad visuomenė suprastų, jog tai nėra problema. Tai vakcina, kaip ir bet kuri kita vakcina“, – sako jis[2].

Profesorius pažymi, kad remiantis gyvulininkystės tyrimų inovacijų korporacijos (angl. Livestock Research Innovation Corporation, LRIC) dokumentu, vakcinos mūsų valgomiems gyvūnams buvo naudojamos dar 1879 m.

Šiuo metu Kanadoje yra patvirtinta mRNA vakcina, skirta kiaulėms, tačiau Š. Šarifas sako, kad jos grėsmės maisto saugai nekelia, o mRNR vakcinos gyvuliams, palyginti su šiuo metu naudojamomis tradicinėmis vakcinomis, yra net naudingesnės.

Mike’as McMorrisas, LRIC vyriausiasis vykdomasis pareigūnas, teigia, kad pasaulis be vakcinų gyvuliams keltų grėsmę mūsų maisto saugumui: daugiau gyvulių žūtų dėl ligų, dėl to mažėtų pasiūla ir didėtų kainos maisto prekių parduotuvėse. 

 „Vakcinos yra absoliučiai svarbios, ir, drįsčiau teigti, kad jos tampa vis svarbesne priemone, mūsų įrankių rinkinyje, kurią galime naudoti, kad pagamintume tvarų maistą, taip pat atsižvelgiant į gyvūnų gerovę“, – sako M. McMorrisas.

JAV skelbia, kad mRNR vakcinų nenaudoja

Jei dalis didžiųjų verslininkų kalba apie mRNR vakcinų naudą gyvulininkystės sektoriuje, tai JAV kol kas laikosi kitos pozicijos ir apie šių vakcinų taikymą viešai diskutuoti nenori.

Saugumas
Piliečiai baiminasi dėl mėsos saugumo. Kyle Mackie/Unsplash nuotrauka

JAV žemės ūkio departamento atstovė spaudai Marissa Perry neseniai paskelbė, kad COVID-19 mRNR ar kitos vakcinos, kurios į žmogaus organizmą tariamai patektų per mėsą ar kitus maisto produktus, šiuo metu nėra licencijuotos.

JAV žemės ūkio departamento atstovė taip pat pažymėjo, kad departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba nėra patvirtinusi ir neturi jokių bandomųjų vakcinų, skirtų skiepyti mėsinius gyvulius nuo COVID-19.

Nacionalinė galvijų augintojų asociacija taip pat pabrėžė, kad JAV galvijams nenaudojamos jokios mRNA vakcinos nuo bet kokios ligos. O galiausiai, patys ūkininkai pasirenka, kokiomis vakcinomis skiepyti savo gyvulius, jei iš viso renkasi tai daryti.

mRNR vakcinos: idėja intriguoja, bet dažnai nėra kalbama apie grėsmes

mRNR vakcinos, nors plačiuoju mastu, galbūt dar ir nėra iki galo patvirtintos naudoti galvijams, sukėlė susidomėjimą ir diskusijas. Ekspertai nurodo galimą tokių vakcinų naudą ir laukiančius iššūkius, bet pagrindinis tokios vakcinacijos tikslas būtų paprastas: palaikyti galvijo imuninę sistemą ir taip apsaugoti nuo ligų[3].

Šiose vakcinose yra vadinamosios pasiuntinių ribonukleorūgšties. Jų yra visose gyvose būtybėse ir jos nurodo organizmui, kaip gaminti baltymą. Tada imuninė sistema panaudoja baltymą, kad padėtų sukurti atsaką į grėsmę. Kiekvieną kartą, kai gyvūnas užsikrečia kokia nors bakterija ar parazitu, ji bus veikiama naujos RNR.

Ajovos valstybinio universiteto veterinarinės mikrobiologijos ir prevencinės medicinos docentas, daktaras Davidas Verhoevenas, kuris vadovauja mRNR vakcinos tyrimams sako, kad vienas iš šių vakcinų privalumų yra tas, kad laikui bėgant jos didina vakcinos baltymų kaupimąsi ląstelėse ir moko imuninę sistemą, skatindamos stiprų imuninį atsaką.

Žinoma, dauguma žmonių su mRNR technologijos koncepcija susipažino su per COVID-19 pandemiją. Galbūt dėl to, požiūris ir į gyvulininkystėje taikomas vakcinas šiuo metu visuomenėje yra gana kritiškas. Tačiau net ir oficialus mRNR vakcinų, naudojamų žemės ūkyje, patvirtinimas, nėra sklandus.

Pavyzdžiui, JAV patvirtinimo proceso dalis yra nustatyti mRNR vakcinų išlaukos laikotarpį. Tai reiškia laiką, kai mėsai auginamas gyvūnas jau negali turėti jokio vakcinos komponento. Dėl mėsiniams gyvuliams įprastai trumpos gyvavimo trukmės, šis išlaukos laikas yra itin svarbus.

Galbūt dėl to, šiuo metu mRNR vakcinos gyvulininkystės sektoriuje naudojamos minimaliai, JAV nė viena iš jų nėra licencijuota naudoti galvijams. Vienintelė licencijuota mRNR vakcina yra „Merck“, vadinama „Sequivity“, kuri yra receptinė vakcina kiaulėms. Tačiau naudojant šią vakciną susiduriama su didelėmis terminio stabilumo problemomis, todėl produktas turi būti laikomas 112 °C žemesnėje temperatūroje.

Nors dalis ekspertų teigia, kad galvijų augintojams reikia naujoviškų metodų, kad būtų galima sukurti veiksmingas priemones galvijų sveikatos apsaugai, mėsą vartojantys piliečiai į šią idėją žvelgia neramiai. Net jei JAV kol kas dar nebuvo išduota jokia kita licencija mRNR vakcinos licencija, akivaizdu, kad einama yra būtent tokia linkme, o į visuomenės nuomonę atsižvelgiama nėra.