Suprasti akimirksniu
  • Švietimo ir mokslo ministerijai vėl truputį nepasisekė
  • Nacionalinė švietimo agentūra skelbė, kad viskas kontroliuojama
  • Švietimo, mokslo ir sporto ministrė, konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė - neatleis
Šaltiniai
egzaminas
Švietimo ir mokslo ministerijai vėl truputį nepasisekė. ELTA nuotrauka

Švietimo ir mokslo ministerijai vėl truputį nepasisekė

Visai neseniai ministerija pagarsėjo vienuoliktokų tarpiniais patikrinimais. Šiųmetė naujovė gerokai patampė vienuoliktokams nervus, o tėveliams įtaisė ne vieną žilą plauką. Virsti iš postų teko ministrui Gintautui Jakštui, o kartu su juo skaudžiai puolė ir viceministras Ramūnas Skaudžius. Tąkart ministerija aiškinosi radijuje, spaudos konferencijose ir televizijoje, kalbėjo, kad kažkas nesusikalbėjo, esą komunikacija šlubavo, todėl truputį nepasisekė.

Ministrams aiškumo bandė įvesti KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas: „sutinku, kad dažnai mes žiūrime į komunikaciją kaip į priemonę pagydyti daug ligų, bet realiai tas vaistas ne visada veikia, ir ne visada yra tinkamai naudojamas. Šiuo atveju problema yra ne komunikacija, o pats egzaminas, pasirengimas jam“. Jam paantrino ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotoja Ieva Kačinskaitė-Urbonienė kalbėjusi, kad šios naujovės įgyvendinimas buvo toks „šlubas“, o apie tai daugiau nei pusę metų signalizavo ir švietimo bendruomenės, ir kai kurie Švietimo komiteto nariai, ir įvairūs ekspertai, bet, matyt ir čia komunikacija sušlubavo, ir buldozerio nesustabdė.

Lyg to nebūtų gana, į egzaminų suolus susėdę dvyliktokai ėmė prunkšti, esą iš jų reikalaujama teisingų atsakymų, bet užduočių be klaidų neparašo? Pasirodo, egzaminuotojai patys ne visas klases galimai buvo baigę ir užduotis abiturientams su klaidomis pateikė.

Galiausiai ir šiam skandaliukui atslūgus ir diplomus išsidalinus bei mokslo baigimo šventes atšokus, išlenda dar viena klaidelė. Techninė klaida, kurią padarė Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) pasirinkta įmonė, šiųmetinių valstybinių brandos egzaminų (VBE) rezultatams įvertinti, sujaukė ne tik abiturientų, bet ir jų šeimų nervus. Pagal pranešimus, dėl šios klaidos keičiasi apie 5 proc. visų egzaminų rezultatų. Tai reiškia, kad vienas iš dvidešimties mokinių gavo neteisingą įvertinimą!

Skaičiai rodo, kad 2832 abiturientai džiaugiasi dėl staigaus įvertinimo padidėjimo, o 1044 turi susitaikyti su mažesniais balais. Viskas vyksta įdomiai – kai kuriems likimas nusišypsojo, kitiems – jis, deja, buvo nepalankus.

Nacionalinė švietimo agentūra skelbė, kad viskas kontroliuojama

Iš pradžių NŠA skelbia, kad viskas kontroliuojama ir stojimo procesas į aukštąsias mokyklas nesutrikdytas. Tačiau ką apie tai mano patys abiturientai ir jų tėvai?

Laikinasis direktorius Aidas Aldakauskas pripažįsta, kad „svarbu identifikuoti rezultatų netikslumą laiku“, bet ar tai pakankamas atsakas į klaidas, kurios galėjo nulemti jauno žmogaus ateitį? Kaip teigiama pranešime, „į galutinio egzamino rezultato skaičiavimo algoritmą nebuvo įtraukti atsakymo lape mokinio pasirinktų atsakymų į uždarojo pobūdžio klausimus pataisymai“.

Na, kas gi tos klaidos tam dvyliktokui, jis juk tiesiog į gyvenimą žengia?

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė, konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė - neatleis

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, švietimo, mokslo ir sporto ministrė, situaciją vadina „nedovanotinu aplaidumu“. Ji pabrėžia, kad šios klaidos „yra netoleruotinos“ ir kad atsakomybė bus reikalaujama tiek iš įmonės, tiek iš atsakingų asmenų Nacionalinėje švietimo agentūroje.

Ministrė kalba apie teisminį kelią ir auditą būsimiems paslaugų tiekėjams ir labai rimtai žiūri į problemą. Jos tvirti žodžiai skamba kaip žadėjimas abiturientams ir jų tėvams, kad klaidos bus ištaisytos ir nebepasikartos.

Tuo tarpu NŠA ir švietimo ministerija kitiems metams planuoja dar keletą pokyčių. Belieka tikėtis, kad komunikacija nepašlubuos.