Kartais nėra prašoma papildomo patvirtinimo mokant kortele ar internetu
Šiandien daugelis žmonių kasdien atlieka atsiskaitymus kortelėmis ar internetu, tačiau ne visi žino, kad tai gali tapti išties rizikinga, kai atsiskaitymo procesas nėra pilnai apsaugotas. Jei kartais atsiskaitant parduotuvėje ar internetu, pardavėjai neprašo jūsų patvirtinti operacijos su PIN kodu ar kitokiu būdu, tai gali sukelti nemalonių pasekmių. Tiesa, nors toks elgesys atrodo pavojingas ir sukčiai gali pasinaudoti jūsų mokėjimo priemonėmis, specialistai teigia, kad tikimybė susigrąžinti neteisėtai nuskaičiuotus pinigus vis dėlto yra gana didelė.
Paprastai mokėjimų sistemos reikalauja papildomų autentifikavimo priemonių tik kai kuriems mokėjimams, tačiau kartais jų galima išvengti. SEB banko atstovė Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė paaiškina, kad tokia situacija ypač dažnai pasitaiko per išpardavimų sezoną, kai sukčių aktyvumas išauga[1].
Sukčiai dažnai naudoja kenkėjiškas programas, kurios stebi, ką vartotojai įveda savo įrenginiuose, ir pasinaudoja jų kortelių duomenimis. Vis dėlto dažniausiai informacija pateks į sukčių rankas tada, kai vartotojai neatsargiai įveda savo banko prisijungimo ar kortelės duomenis į nesaugias svetaines. Dažnai sukčiai bando suklastoti žinomų įmonių tinklalapius arba siunčia netikras nuorodas, kuriose prašoma suvesti kortelės duomenis.
Mokėjimai įvykdomi be patvirtinimo, jei pinigų suma nėra didelė
„Swedbank“ atstovas Gytis Vercinskas nurodo, kad mokėjimus atliekantys klientai turi naudoti tam tikras tapatybės patvirtinimo priemones, tokias kaip „Smart-ID“, mobilus parašas, PIN kodų generatoriai ar biometriniai duomenys (piršto atspaudas, veido atpažinimas ir kt.). Be to, kai kuriais atvejais kortelė gali būti pridėta prie išmaniųjų atsiskaitymo įrankių, tokių kaip „Google Pay“ arba „Apple Pay“, kuriuose operacijos tvirtinamos pagal šių paslaugų taisykles.
Vis dėlto, kai atliekami mokėjimai internetu, kartais tapatybės patvirtinimo priemonės nereikalingos. Dažniausiai taip nutinka tuo atveju, jei operacijos suma nėra didelė.
Tačiau drauge taii reiškia, kad jei sukčiai įgyja prieigą prie jūsų kortelės duomenų, jie gali naudoti šiuos duomenis atlikdami mokėjimus be papildomo patvirtinimo iš jūsų pusės.
Deja, pats asmuo negali pasirinkti, kada jo elektroniniai mokėjimai ar atsiskaitymai kortele bus tvirtinami su papildoma tapatybės patvirtinimo priemone. Tai priklauso nuo bankų, kurie nusprendžia, kada ir kokių mokėjimų metu reikia papildomai patvirtinti asmens tapatybę.
Ką daryti, jei pinigai buvo nuskaičiuoti neteisėtai ir kaip apsisaugoti nuo sukčių?
Nors ir retai, tačiau sukčiams kartais pavyksta nuskaičiuoti pinigus nuo vartotojo kortelės be jo sutikimo. Tačiau, kaip patikina I. Dauguvietytė-Daskevičienė, neteisėtai nuskaičiuotų pinigų susigrąžinimo tikimybė yra labai didelė.
Jei klientas ginčija mokėjimą, nes prekybininkas neprašė papildomo patvirtinimo, klientas gali prašyti atšaukti operaciją pagal tarptautines mokėjimo kortelių organizacijos taisykles. Tačiau, jei klientas pats patvirtino operaciją naudojant tapatybės patvirtinimo priemones, pavyzdžiui, „Smart-ID“ ar mobilų parašą, bankas neturi galimybės ginčyti operacijos ir nuostoliai tenka pačiam klientui.
Norint apsaugoti savo kortelių duomenis ir užtikrinti saugumą atliekant mokėjimus internetu, bankų atstovai rekomenduoja aktyvuoti atsiskaitymo internetu funkciją tik tada, kai to reikia. Patariama įdiegti automatinį pranešimų siuntimą į telefoną, kai nuo jūsų sąskaitos nuskaitomi pinigai, ir apsaugoti savo kortelių duomenis papildomu slaptažodžiu.
Be to, svarbu atsargiai žiūrėti į nuorodas, gautas per SMS žinutes ar el. laiškus, ir nesuvesti savo kortelės duomenų į įtartinas svetaines. Sukčiai dažnai kopijuoja žinomų e. parduotuvių dizainą, tad būtina išlikti budriems ir patikrinti svetainės adresą. Jei jis prasideda https://, o šalia adreso matomas spynos ženkliukas, tai rodo, kad svetainė yra saugi[2].
Taip pat svarbu patikrinti pardavėją. Reikia pamėginti rasti daugiau informacijos internete, taip įsitikinant, kad svetainė tikrai yra patikima, o prekės yra sėkmingai išsiunčiamos bei atitinka aprašymus. Jei svetainė atrodo nepatikima ir kelia įtarimų, geriau ja nesinaudoti bandant apsipirkti.