
Tarptautinės miškų dienos proga – priminimas, kokie svarbūs yra miškai
Kiekvienų metų kovo 21-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė miškų diena. Jungtinių Tautų iniciatyva šią dieną nuo 2012 metų siekiama atkreipti dėmesį į miškų svarbą mūsų gyvenime. Šiemet ši diena skirta temai „Miškai ir maistas“, norint priminti visuomenei, kad miškai – tai ne tik mediena, bet ir daugybė vertingų produktų, kurie mus maitina ir gydo.
Lietuva – viena miškingiausių šalių Šiaurės Europoje, mūsų miškai užima daugiau kaip trečdalį visos šalies ploto. Kiekvienam lietuviui tenka maždaug 0,79 hektaro miško.
Miškuose randame labai skirtingas ekosistemas: nuo pelkėtų pušynų iki lapuočių miškų, kuriuose gausu eglių, ąžuolų ir beržų. Tačiau miško reikšmė gerokai pranoksta vien medieną.

Čia mes renkame grybus, riešutus, uogas, vaistažoles ir beržų sulą. Statistika atskleidžia, kad net apie 42–45 proc. Lietuvos namų ūkių nuolat renka šias miško gėrybes, vidutiniškai per metus surinkdami apie 34 kilogramus įvairių produktų. Įspūdinga ir vaistažolių gausa – per metus jų surenkama iki 3,1 tonos, tarp jų – čiobreliai, dilgėlės ir pelkiniai gailiai.
Ne ką mažiau įspūdinga ir ekonominė šių gėrybių nauda. Lietuvoje nemedieninių miško produktų rinkos vertė siekia net 110 mln. eurų per metus. Palyginimui – Airijoje ši vertė sudaro apie 37,7 mln. eurų, Nyderlanduose – 65,9 mln. eurų, o Estijoje – 89,5 mln. eurų. Europos mastu ši rinka generuoja daugiau nei 23,3 milijardo eurų metinių pajamų.
Miško gėrybių rinkimas lietuviams yra ne tik puoselėjama tradicija, bet ir svarbus pajamų šaltinis. Miškų savininkai bei vietos bendruomenės atsakingai rinkdami miško produktus prisideda ne tik prie savo gerovės, bet ir prie aplinkos apsaugos bei biologinės įvairovės išsaugojimo. Europos miškų instituto bei Europos Komisijos ataskaitose aiškiai akcentuojama, kad pajamos iš medienos ruošos mažėja, todėl labai svarbu ieškoti alternatyvių ir tvarių būdų pasinaudoti miško ištekliais.
Aplinkos ministerija planuoja griežtinti Miškų įstatymą
Aplinkos ministerija, atsižvelgdama į poreikį sustiprinti miškų apsaugą, pateikė siūlymus keisti Miškų įstatymą. Planuojama griežtinti miškų ūkininkavimo režimą, mažinti plynojo miško kirtimo plotus, keisti miškų grupių paskirstymą bei kompensuoti privačių miškų savininkams už visiškai uždraustus pagrindinius kirtimus. Taip pat numatoma plėsti Valstybinių miškų urėdijos veiklą, pirmenybę teikiant ekologinėms ir socialinėms funkcijoms.
Be to, siekiant visuomenę skatinti saugoti miškus, Lietuvoje organizuojamos įvairios edukacinės akcijos bei iniciatyvos. Viena iš didžiausių – Nacionalinis miškasodis, kuris šiemet vyks balandžio 12 dieną, minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 35-metį. Šis renginys jau ne vieną dešimtmetį buria visuomenę, leidžia kiekvienam savo rankomis pasodinti medelį ir prisidėti prie Lietuvos miškų ateities. Norintys dalyvauti jau gali registruotis Valstybinių miškų urėdijos interneto svetainėje
Parengta pagal Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos informaciją.