Ministrų kabinetas nepritaria idėjai kurti atskirą pedofilų registrą

Lietuva, TeisėRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Ministrų kabinetas nepritarė atskiram pedofilų registrui. Caleb Woods/Unsplash nuotrauka

VRM tvirtina, kad atskiras lytinių nusikaltėlių prieš vaikus registras nėra būtinas

Ministrų kabinetas trečiadienį atmetė siūlymą kurti atskirą registrą, kuriame būtų kaupiama informacija apie asmenis, padariusius seksualinius nusikaltimus prieš vaikus. Nors idėjai anksčiau buvo pritaręs Seimas, Vidaus reikalų ministerija (VRM) pateikė neigiamą išvadą, kurią parėmė ir Vyriausybė.

VRM teigia suprantanti ir palaikanti projekto tikslą – gerinti vaikų apsaugą nuo seksualinių nusikaltėlių, tačiau nesutinka, kad tam reikalingas atskiras registras.

Ministerijos specialistų nuomone, toks registras būtų kuriamas nereikalingai dubliuojant jau egzistuojantį Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registrą, kuriame jau ir taip kaupiami duomenys apie visas nusikalstamas veikas, tarp jų ir seksualinius nusikaltimus prieš vaikus bei šių nusikaltimų kaltininkus.

Anot ministerijos, siūloma idėja steigti naują registrą neatitinka teisėkūros tikslingumo ir efektyvumo principų bei Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo. VRM įsitikinusi, kad toks duomenų išskaidymas tik sumažintų dabartinio registro veiksmingumą ir apsunkintų duomenų apsikeitimą ne tik nacionaliniu, bet ir Europos Sąjungos lygmeniu.

Seksualinių nusikaltimų rizikos žemėlapis apibūdintas kaip grėsmė aukoms

Antrankiai
Ministerija nepritarė nei pedofilų registrui, nei interaktyviam nusikaltimų žemėlapiui. Kindel Medijos/Pexels nuotrauka.

Ministerija taip pat kritikuoja parlamentarų siūlymą sukurti vadinamąjį „rizikos žemėlapį“, kuriame interaktyviai būtų matomos seksualinių nusikaltimų įvykdymo vietos Lietuvos teritorijoje. Toks žemėlapis, pagal siūlymą, turėtų būti viešai prieinamas Policijos departamento svetainėje.

Ministerijos specialistų nuomone, toks detaliai pateiktas žemėlapis (nusikalstamos veikos vieta nurodyta net iki 0,5 km spinduliu) galėtų neigiamai paveikti aukų privatumą.

„Atokiose kaimo gyvenamosiose vietovėse toks atvaizdavimas gana aiškiai nurodytų aukos gyvenamą vietą, o tai neabejotinai galėtų sukelti antrinę vaiko viktimizaciją“, – teigia VRM[1].

Be to, ministerijos teigimu, reikalavimas nedelsiant viešinti tokią informaciją gali būti neįmanomas dėl ikiteisminių tyrimų slaptumo reikalavimų.

Ministerijos išvadoje pažymima, kad projekte taip pat stinga nuoseklumo. Pavyzdžiui, net jei ikiteisminis tyrimas būtų nutrauktas dėl duomenų trūkumo, tokio žmogaus informacija vis tiek būtų įtraukta į registrą. Tai esą „neproporcingai ir nepagrįstai pablogintų asmens teisinę padėtį“. Be to, VRM atkreipia dėmesį, kad nei registro sukūrimui, nei jo kasmetiniam išlaikymui lėšų 2025–2027 metų ministerijos biudžete nenumatyta.

Pedofilų registras – praėjusios kadencijos valstiečių frakcijos idėja

Kaltinamieji
Pasiūlymas dėl atskiro nusikaltėlių registro buvo sugalvotas dar praėjusioje Seimo kadencijoje. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka

77.lt primena, jog praėjusios Seimo kadencijos metu valstiečių frakcijos nariai buvo pasiūlę atskirą registrą asmenims, padariusiems seksualinius nusikaltimus prieš vaikus. Projekte buvo numatyta, kad informacija apie šiuos asmenis būtų dviejų tipų: riboto naudojimo (teisėsaugos institucijoms, teismams) ir viešai prieinama duomenų bazė visuomenei internete.

„Viena iš kontrolės formų yra seksualinių nusikaltėlių registro kūrimas ir duomenų iš registro apie nusikaltimus padariusius asmenis ir galimas rizikas, susijusias su buvimu laisvėje, teikimas“,- tuo metu kalbėjo projektą pateikusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė R. Šalaševičiūtė, šios frakcijos seniūnė A. Norkienė ir Mišrios Seimo narių grupės seniūno pavaduotoja R. Tamašunienė[2].

Tuomet buvo apskaičiuota, kad registro sukūrimui reikėtų 705 tūkst. eurų, o jo išlaikymui kasmet – apie 226 tūkst. eurų. Parlamentarai taip pat pasiūlė įpareigoti Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją nustatyti seksualinį smurtą patyrusių mokinių atpažinimo ir pagalbos metodus.