Remiantis dabartiniais rodikliais, šiemet „Radarom“ gali surinkti kelis kartus mažiau
Minint trečiąsias Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą metines, Lietuva, taip sakant, solidarizuojasi. Šalis ne tik rengia paramos Ukrainai akcija „Radarom“, bet ir išmoningai skatina joje sudalyvauti. Vasario 22 dieną kūrybinė organizacija „Art Cue“ kartu su Vilniaus viešuoju transportu surengė paramos akciją „Kita Stotelė – LAISVĖ!“. Jos metu 7-asis troleibusas su dviguba priekaba važiavo Vilniaus gatvėmis. Jame pasirodė elektroninės muzikos atlikėjai, tokie kaip projektas „Pilaitė“ ir „Radio Vilnius“ rezidentė ir bei daugkartinė šalies moterų plaukimo rekordininkė Rūta Meilutytė. Visos tuo metu surinktos lėšos, kaip skelbiama, nuguls „Radarom“ kišenėje[1][2].
Troleibusas pradėjo kelionę 15 valandą nuo Skalvių stotelės ir sustojo kiekvienoje maršruto stotelėje, važiuodamas įprastu maršrutu per Pašilaičius, Justiniškes, Žvėryną, Stotį ir atgal. Po renginio troleibuse, muzikinė programa persikėlė į naktinius klubus „Elastica“ Vilniuje ir „Auditorija“ Kaune.
Nors tokiu būdu, kaip kalbama, palaikoma neblėstanti kovos dvasia, dalis tautiečių prie smilkinio sukioja pirštą. Žinoma, kad akcija „Radarom“ sulaukė ne tik plojimų, bet ir kritikos strėlių. Kai kurie prasitaria abejojantys gautų lėšų panaudojimu. Jie baiminasi, ar surinkti pinigai pasieks tikslinę auditoriją. Pasitikėjimo rodiklius rodo ir 2025 metais suaukota pinigų suma, kuri kol kas yra kelis kartus mažesnė lyginant su praėjusiais metais. 2023-ųjų duomenimis, „Radarom“ surinkta per 14 mln. eurų, dabar – kelis kartus mažiau[3]. Per dvi ankstesnes akcijas šalies verslai ir gyventojai suaukojo 22, 8 mln. eurų. Šiais metais rekordo, regis, gali nepadėti sumušti ir „Radarom“ iždą papildžiusios įmonės „Telia“ ir SBA, iniciatyvai skyrusios po 100 tūkst. eurų.
„Radarom“ linksmybės autobuse lyginamos su skiepobusais
Kita vertus, atsiranda šioms akcijoms besipriešinančių. Pastarieji idėjos populiarinimo metodus lygina su skiepobusais. Siekiant paskatinti gyventojus skiepytis nuo Covid-19, Lietuvoje ir kitose šalyse buvo taikomos įvairios motyvacinės priemonės. Gerovės valstybėje jos buvo išreiškiamos šviežių vaisių ar vitaminų dalinimu ir pan[4].
Šiųmetinis paramos renginio Ukrainai laimikis – akcijos puoselėtojams ir palaikytojams suteikta galimybė šėlti iki paryčių.
Naktinėje elektroninės muzikos programoje Vilniuje pasirodė iš turo Meksikoje grįžęs prodiuseris ir atlikėjas „Roe Deers“, Vilniuje įsikūrusi ukrainietė bei „Radio Vilnius“ rezidentė „Ira Hoisa“, festivalio „Audra“ organizatorius Žilvinas Širka-Roads, „Auditorijos“ rezidentas „Atgaiva“ bei klubo „Elastica“ rezidentai „Mirror Slave“ ir „Et Cetera“. Tuo tarpu Kaune, M. Žilinskio dailės galerijos patalpose esančiame klube „Auditorija“ gyvo garso koncertu apdovanojo Jūros Elenos Šedytės bei Mėtos Gabrielės Pelegrimaitės pasirodymas, žiūrovų ausis glostė ir „Ambulance On Fire“ bei leidybinės įrašų kompanijos „Good Skills“ atstovai – „Shkema“ su „Shurmin Nikita“. Nakties eigoje į sceną papuošė Lietuvos didžėjės „Monika Seta“, „Inga“ bei „Radio Vilnius“ rezidentas „Roudtraxx“.
Sekmadienio rytą skelbta, kad akcijai „Radarom“ paaukota 3 689 202 eurų
„Radarom“ tęsėsi kelias savaites. Paskutinę dieną (sekmadienį) išvystamas ir finalinis koncertas, skirtas surinkti lėšas dronams ir antidronams Ukrainai. Andrius Tapinas tikina, kad skambinti telefono numeriu 1890 sekmadieniais – it terapija; galima suprasti, kad tai galbūt geriau, nei artimiesiems susirinkti miesto parkelyje saulėtą dieną, pailsėti nuo išmaniųjų technologijų ar pavaišinti kaimyną kava.
Sekmadienio rytą skelbta, jog akcija „Radarom“ surinko 3 689 202 eurų[5]. Per sekmadienio vakarą surengtą finalinį paramos akcijos „Radarom“ koncertą šalies gyventojai suaukotą sumą padidino iki daugiau nei 5 mln. eurų. „Blue/Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas LRT Radijui pasakojo, jog dalis dronų, nupirktų už šių metų pinigus, jau yra fronto linijoje ir stabdo priešą. Akcija tęsiasi iki pirmadienio.