Translyčių gynėja sąmoningai slėpė prieštaringo tyrimo duomenis
Žymi JAV gydytoja ir aktyvi translyčių asmenų teisių gynėja neseniai prisipažino, jog sąmoningai neskelbė maždaug 10 mln. dolerių mokesčių mokėtojų pinigų kainavusio tyrimo apie lytinio brendimo blokatorių poveikį Amerikos vaikams[1].
To priežastis paprasta: medikė vengė skelbti tai, kad tyrimu nustatyta, jog tokių medikamentų vartojimas nepagerina translyčių asmenų psichinės sveikatos būklės.
Minima gydytoja, dr. Johanna Olson-Kennedy sakė mananti, kad tyrimas vieną dieną gali būti panaudotas teisme įrodinėjant, kad „mes neturėtume naudoti blokatorių“.
Vis dėlto, kritikai piktinasi ir teigia, kad toks medikės sprendimas prieštarauja mokslinių tyrimų standartams ir atima iš visuomenės galimybę sužinoti itin svarbius mokslinius faktus.
Translyčiai jaunuoliai, vartojantys brendimo blokatorius, geriau nepasijuto
Nacionalinio sveikatos instituto finansuojamam tyrimui mokslininkai atrinko 95 vaikus, kurių vidutinis amžius buvo 11 metų. Nuo 2015 m. tyrėjai davė šiems vaikams brendimą stabdančių vaistų.
Toks gydymas yra skirtas atitolinti tokius su brendimu susijusius kūno pokyčius, kaip krūtų vystymasis ar balso pokyčiai.
Vis dėlto, užfiksuota, kad po dvejų metų stebėjimo, šis gydymas nepagerino vaikų ir jaunuolių psichinės sveikatos būklės.
Gydytoja J. Olson-Kennedy šią informaciją aiškino tuo, kad vaikai buvo „tikrai geros formos“ tiek pradėdami, tiek baigdami dvejus metus trukusį gydymą.
Jos vertinimas prieštarauja ankstesniems tyrėjų duomenims, kurie parodė, kad maždaug ketvirtadalis tyrimo dalyvių prieš gydymą „sirgo depresija arba buvo linkę į savižudybę“.
Rezultatai taip pat neparemia 2011 m. Nyderlandų tyrimo duomenų. Šis tyrimas yra pagrindinis mokslinis darbas, kuriuo remiasi vaikų lytinio brendimo blokatorių davimo šalininkai.
Tyrime, kuriame dalyvavo 70 vaikų, nustatyta, kad lytinio brendimo blokatoriais gydyti vaikai nurodė geresnę psichikos sveikatą ir mažiau elgesio bei emocinių problemų.
Tyrimo neskelbė dėl asmeninių įsitikinimų
Gydytoja J. Olson-Kennedy yra viena iš pagrindinių JAV medikių, kuri pasisako už lyties keitimo procedūras paaugliams ir vaikams.
Akivaizdu, kad jos sprendimas susilaikyti ir neskelbti tyrimo, susijusio su šiomis procedūromis duomenų, yra asmeninių jos pažiūrų atspindys, tačiau ne medikės įsipareigojimas.
Be to, naujų medicininių faktų sklaida yra būtina ir visuomenės informatyvimui užtikrinti. Juk šiuo klausimu JAV yra itin susiskaldžiusi.
„Washington Post“ ir KFF „Trans in America“ apklausa parodė, kad 68 proc. suaugusių JAV gyventojų nepritaria tam, kad 10-14 metų amžiaus translyčiams jaunuoliams būtų skiriami lytinio brendimo blokatoriai, o 58 proc. nepritaria hormoniniam gydymui 15-17 metų amžiaus jaunuoliams.
Bostono koledžo klinikinė ir tyrimų psichologė Amy Tishelman taip pat atkreipia dėmesį į akivaizdų prieštaravimą, kai moksliniai įrodymai slepiami dėl to, kad jie neatitinka tikėtinos ir pageidautos išvados.
Balandžio mėnesį Anglijos nacionalinė sveikatos tarnyba uždraudė vaikams naudoti lytinio brendimo blokatorius po ketverius metus trukusios peržiūros, kurią atliko nepriklausoma tyrėja daktarė Hilary Cass, savo ataskaitoje parašiusi, kad „daugumai jaunų žmonių medicininis kelias nebus geriausias būdas valdyti su lytimi susijusius sutrikimus“.
Praėjusiais metais daktaras Riittakerttu Kaltiala, pagrindinis Suomijos vaikų lyties medicinos ekspertas, interviu laikraščiui teigė, kad „keturi iš penkių“ dėl lyties abejojančių vaikų galiausiai išaugs ir priims savo kūną net ir be medicininio įsikišimo.
Dalis pasaulio šalių ima kritiškai vertinti lyties keitimo procedūras vaikams ir paaugliams
Švedija, pirmoji šalis, kurioje įteisintas lyties keitimas, 2022 m. vasario mėnesį pradėjo riboti gydymą hormonais nepilnamečiams. Kaimyninė Suomija panašų sprendimą priėmė 2020 m., o Prancūzija paragino kuo atsargiau įvertinti jaunų žmonių gydymą hormonais.
Jungtinėje Karalystėje 2020 m. vyko daug dėmesio sulaukusi teismo byla, kurioje Keira Bell pateikė skundą prieš viešąją įstaigą, atsakingą už lyties disforijos gydymą, teigdama, kad būdama 16 metų ji buvo per jauna suprasti, su kuo sutinka. .
Kelios JAV valstijos irgi siekia uždrausti hormonų blokatorių skyrimą nepilnamečiams, dalis jau yra tai padariusios. Bent 23 valstijos apribojo tokias paslaugas vaikams ir paaugliams: tai yra Alabama, Arizona, Arkanzasas, Florida, Džordžija, Aidahas, Ajova, Indiana, Kentukis, Luiziana, Misisipė, Misūris, Montana, Nebraska, Šiaurės Karolina, Šiaurės Dakota, Ohajas, Oklahoma, Pietų Dakota, Tenesis, Teksasas, Juta ir Vakarų Virdžinija.
Buvęs prezidentas Donaldas Trampas, vėl dalyvaujantis JAV prezidento rinkimuose, žadėjo, kad jei bus perrinktas, paves federalinėms agentūroms visiškai sustabdyti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus nuo lyties disforijos gydymo, teigdamas, kad šis gydymas yra prievarta ir vaikų lytinis žalojimas.
Lietuvoje diskusijos dėl lengvesnių ir prieinamesnių būdų lyties keitimui auga. Anksčiau, dabar jau buvęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys priėmė sprendimą translyčiams asmenims suteikti galimybę Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) lėšomis medikamentų pagalba pasikeisti lytį.
Toks sprendimas stipriai suskaldė Lietuvos visuomenę ir politikus. Pavyzdžiui, A. Dulkio sprendimui visiškai nepritarė parlamentarė Agnė Širinskienė, pabrėždama, kad iš ligonių kasų finansavimo prioritetas turėtų būti skiriamas sunkiai sergantiems ligoniams.