
Daugiau nei 100 tonų atliekų buvo užkasta po gruntu
Aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į teisėsaugą dėl galimos didelės žalos aplinkai Marijampolėje, Vasaros gatvėje. Čia esančiame sklype buvo užkasta daugiau nei 100 tonų nepavojingųjų atliekų, o patirta žala siekia daugiau kaip 400 tūkst. eurų.
Dar 2024 m. lapkričio 5 d. aplinkosaugininkai gavo pranešimą apie galimą taršą Marijampolėje – buvo įtariama, kad atliekos užkasamos po gruntu.
Atlikus patikrinimą nustatyta, jog UAB „Sūduvos vandenys“ sklype Vasaros gatvėje, požeminio vandens vandenvietės apsaugos zonoje vykdė dirbtinio vandens telkinio užkasimo gruntu darbus, per kuriuos į žemę buvo „palaidota“ 101,48 tonos (128,25 m³) atliekų.
Tarp rastų atliekų buvo juodojo metalo tinklo tvoros, betono su žemėmis bei biologiškai suyrančios atliekos – kelmai ir šakos. Nors šios atliekos priskiriamos nepavojingosioms, jų užkasimas pažeidžia aplinkosaugos reikalavimus, o susidariusi žala žemės paviršiui ir gilesniems sluoksniams įvertinta 440 829,12 eurų suma.
Marijampolės pareigūnai spręs, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl aplinkos teršimo
Aplinkos apsaugos departamentas dar 2024 m. lapkričio 13 d. įmonei išdavė privalomąjį nurodymą – atkasti užkastą gruntą, atliekas surinkti ir perduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams, aplinkosaugininkams pateikiant perdavimą patvirtinančius dokumentus. 2025 m. vasario 4 d. buvo patvirtinta, kad įmonė šį nurodymą įvykdė.
Nepaisant to, kad įmonė atliekas pašalino, aplinkai padaryta žala išlieka didelė. Dėl šios priežasties administracinio nusižengimo bylos medžiaga buvo perduota Marijampolės apskrities vyriausiajam policijos komisariatui. Pareigūnai spręs, ar pradėti ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 270 straipsnio 2 dalį, kuris numato atsakomybę už aplinkos teršimą.
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad pastebėjus aplinkosauginį pažeidimą reikėtų kuo skubiau informuoti tarnybas skubiosios pagalbos telefonu 112. Taip pat patariama užfiksuoti pažeidimo vaizdinę medžiagą – nufotografuoti ar nufilmuoti pažeidimą vykdančius asmenis – ir siųsti informaciją el. paštu [email protected].
Nelegalus atliekų užkasimas yra rimtas aplinkosaugos pažeidimas, todėl institucijos siekia užtikrinti, kad tokie atvejai būtų išaiškinti, o kaltieji – patraukti atsakomybėn.
Parengta pagal Aplinkos apsaugos departamento informaciją.