
Marine Le Pen kaltinama Europos Parlamento lėšų švaistymu savo partijos reikmėms
Šiandien Prancūzijoje įvyks teismo posėdis, galintis nulemti kraštutinių dešiniųjų lyderės Marine Le Pen ateitį šalies politikoje. Teisėjai turės apsispręsti, ar jai bus uždrausta dalyvauti 2027 metų prezidento rinkimuose.
56-erių politikė kaltinama kartu su dar 24 asmenimis neteisėtai naudojusi Europos Parlamento lėšas savo partijos – Nacionalinio susivienijimo (RN) – darbuotojų atlyginimams išmokėti. Lapkričio mėnesį vykusiame posėdyje valstybės prokuroras pasiūlė Marine Le Pen skirti ne tik 300 tūkstančių eurų baudą ir laisvės atėmimo bausmę, bet ir penkerius metus uždrausti jai kandidatuoti rinkimuose. Prokuroras reikalauja, kad draudimas įsigaliotų iš karto, net jei M. Le Pen apskųstų nuosprendį.
„Jie siekia mano politinės mirties“, – dar lapkritį teigė pati M. Le Pen.
Spėliojama, kad M. Le Pen gaus baudą, bet vis tiek dalyvaus rinkimuose
Tiesa, kol kas nėra aišku, kaip baigsis ši istorija, mat teismo sprendimas gali būti įvairus. Tačiau ekspertai pabrėžia: būtų gana netikėta, jeigu teisėjai pilnai išteisintų politikę. Realistiškesnis scenarijus – jai bus skirta bauda ar kita bausmė, tačiau be tiesioginio draudimo dalyvauti rinkimuose. Tokiu atveju M. Le Pen galėtų skųsti sprendimą, o draudimas kandidatuoti negaliotų, kol vyktų apeliacinis procesas.
Kitas scenarijus – jei teismas nuspręs sekti prokuroro rekomendacija ir iš karto uždraus M. Le Pen kandidatuoti, ji negalėtų dalyvauti prezidento rinkimuose 2027 metais. Taip pat yra tikimybė, kad teisėjai gali skirti trumpesnį, pavyzdžiui, vienerių metų draudimą, kuris teoriškai leistų politikei kandidatuoti į Prancūzijos prezidento postą.
M. Le Pen – populiariausia kandidatė į Prancūzijos prezidento postą
M. Le Pen šiuo metu yra viena populiariausių Prancūzijos politikių. Naujausia apklausa rodo, kad jai pirmame rinkimų ture prognozuojamas nuo 34 iki 37 proc. rinkėjų palaikymas, o tai yra gerokai daugiau nei bet kuriam jos konkurentui.
Daugeliui komentatorių nerimą kelia galimos pasekmės demokratijai, jei teismai nuspręstų uždrausti rinkėjų favoritu laikomai kandidatei dalyvauti rinkimuose.
„Teisėjai savo rankose turi Marine Le Pen likimą. Jos nuteisimas būtų normalus teisinis procesas, bet uždraudimas dalyvauti rinkimuose – jau visai kas kita“, – perspėjo žinomas prancūzų analitikas Franzas-Olivieris Giesbertis.
Jei M. Le Pen bus eliminuota iš rinkimų kovos, ją greičiausiai pakeistų jaunas Nacionalinio susivienijimo partijos vadovas Jordanas Bardella, kuriam dabar yra 29 metai ir kuris buvo ruošiamas tapti M. Le Pen premjeru.
Šiandienos sprendimas svarbus ne tik M. Le Pen asmeniškai, bet ir visai Prancūzijos politinei padėčiai. Nacionalinis sambūris turi 120 vietų Prancūzijos Nacionalinėje Asamblėjoje, todėl nepalankus sprendimas M. Le Pen atžvilgiu galėtų dar labiau susilpninti ir taip trapią premjero Françoiso Bayrou vadovaujamą mažumos vyriausybę.
Teismo sprendimas bus paskelbtas šiandien 10 valandą vietos laiku (11 valandą Lietuvos laiku).