Lietuvos teisingumo ministras: kalėjimo statybos atidedamos, nes gynybai reikia daugiau lėšų

Saugumas, TeisėELTA
Suprasti akimirksniu
R. Mockus
R. Mockus. ELTA nuotrauka

R. Mockaus prioritetų sąrašas: gynyba svarbiau nei kalėjimas

Teisingumo ministras Rimantas Mockus sako, kad šiuo metu milijoninės lėšos pirmiausia turi būti nukreiptos į šalies gynybą nuo agresoriaus, o ne į naujo kalėjimo statybas.

„Prioritetas būtų pastatyti tokį kalėjimą, kad jis būtų šiuolaikiškas, atitiktų visus reikalavimus, kad mes turėtume visus reikalavimus atitinkantį kalėjimą, kaip estai turi. Tačiau turim pasverti. Šiuo atveju, manau, kad Lietuvos piliečiai supras, apie ką mes kalbame – kalbame apie pasižadėjimą NATO ir Europos Sąjungos partneriams dėl didesnio  indėlio į gynybą, 4-5 procentų“, – LRT radijui trečiadienį sakė R. Mockus.

77 primena, kad Lietuva planuoja nuo kitų metų skirti 5–6 proc. BVP krašto apsaugai

Tokį sprendimą dar sausį patvirtino Valstybės gynimo taryba.

„Šis klausimas, akivaizdu, kad susijęs su visos valstybės saugumu ir maksimaliai prioritetinis. Šiame laikotarpyje, kai sprendžiame klausimus dėl agresoriaus atitolinimo nuo sienos, kai spendžiame klausimą, kaip maksimaliai įvykdyti įsipareigojimus aljansui“, – laidoje kalbėjo ministras.

Jis svarstė, ar esant tokiai geopolitinei situacijai, Lietuva šiuo metu galėtų sau leisti 150 milijonų eurų kainuojančio naujo kalėjimo statybas.

Kritinės situacijos Lietuvos kalėjimuose nemato

„Nėra kritinė situacija kalėjimuose, kad čia ir dabar turi būti. Vyriausybė svarstys įvairius variantus, gal vienas iš variantų – galbūt statyti privataus investuotojo lėšomis“, – mano ministras.

Vyriausybė savo programoje yra įsipareigojusi įrengti 760 kamerinių tipo vienviečių gyvenamųjų patalpų. Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 4 tūkst. nuteistųjų, didžioji dauguma jų gyvena nuo sovietmečio suprojektuotose bendrabučio tipo kalėjimų gyvenamosiose patalpose. Tokiomis gyvenimo sąlygomis nėra patenkinti nei nuteistieji, nei pareigūnai ar su nuteistaisiais dirbantys specialistai, nes tokiu atveju kyla rizika nuteistųjų pakartotiniam nusikalstamumui, įvairiems išpuoliams, gyvenant tokio tipo sąlygomis sunku koreguoti nuteistojo elgesį.

ELTA primena, kad Lietuva per nepriklausomybės laikotarpį nėra pastačiusi nė vienos naujos įkalinimo įstaigos, dėl higienos ir gyvenimo sąlygų neatitinkančių kalinimo įstaigų valstybė yra sumokėjusi kompensacijas suimtiesiems ir nuteistiesiems. Pastatyti kalėjimą žadėjo ne viena Vyriausybė, tačiau tai liki neįgyvendinta iki šiol. Kalėjimų sąlygomis skundžiasi ne tik nuteistieji, tačiau ir juos dirbantys pareigūnai, jie taip pat sako, kad esama infrastruktūra neužtikrina nuteistiesiems įstatymais įtvirtintų poreikių, todėl nuteistieji nepasitenkinimą išlieja ant pareigūnų, smurtaudami prieš juos emociškai ir fiziškai.

Parengta remiantis elta.