
Darbuotojai Lietuvoje sumoka tokius didelius mokesčius, jog aukščiau tėra Belgija
Lietuva yra tarp daugiausiai uždirbamus pinigus apmokestinančių valstybių Europoje. Pagal Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) paskelbtus 2024 metų duomenis, mūsų šalis užima antrąją vietą pagal darbo jėgos apmokestinimą Europoje.
Lietuvoje nuo atlyginimo gyventojai sumoka net 37,8 proc. mokesčių, įskaitant gyventojų pajamų mokestį ir socialinio draudimo įmokas. Aukščiau sąraše atsidūrė tik Belgija, kurioje darbuotojų sumokami mokesčiai siekia 39,9 proc. Trečioje vietoje liko Vokietija su 37,4 proc.
Palyginimui, Airijoje mokesčių našta nuo darbo užmokesčio gerokai mažesnė – vos 28 proc. Iš viso EBPO organizacijai šiuo metu priklauso 36 Europos valstybės.
Tiesa, kaip teigia „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė Eglė Staniulionė, dažnu atveju lietuviai nelabai gaudosi mokesčiuose ir patys tiksliai nežino, kiek atitenka mokesčiams[1]:
„Vykdant darbuotojų atrankas dažnai matome, kad ne visi kandidatai yra pakankamai įsigilinę į bruto („ant popieriaus“) ir neto („į rankas“) atlyginimų skirtumus. Neretai net ir labiau patyrę kandidatai vis dar painioja šias sąvokas. Dažnas žmogus paprašo tiksliai įvardinti, kiek jis gaus „į rankas“. Tokiais atvejais siūlome pasinaudoti specialiomis atlyginimų skaičiuoklėmis internete, nes žmogaus uždarbis priklauso ir nuo jo pasirinkto būdo kaupti pensijai.“
Mokesčiams atiduodame 38 proc. atlyginimo: daugiau nei vokiečiai, danai ir visi kiti
Panašius rekordiškai didelių mokesčių Lietuvoje duomenis pateikia ir Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra „Eurostat“. Remiantis jos duomenimis, lietuviai vidutiniškai „į rankas“ gauna apie 62 proc. savo atlyginimo „ant popieriaus“. Likę 38 proc. atlyginimo nukeliauja į valstybės biudžetą gyventojų pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokų pavidalu. Pagal tai Lietuva patenka į aukščiausiai apmokestinamų šalių grupę tarp visų 27 ES narių.
ES mastu daugiau už lietuvius mokesčių moka tik belgai, kurių atlyginimas po mokesčių siekia vos 60,1 proc. nuo oficialiai nurodytos sumos. Po Lietuvos gyventojų daugiausia sumoka vokiečiai – 37,4 proc. ir danai – 36 proc., kuriems atitinkamai į rankas lieka 62,6 proc. ir 64 proc. uždarbio[2].
Tuo tarpu mažiausią mokesčių naštą Europoje patiria ES nepriklausančios Šveicarijos gyventojai. Jie į rankas gauna net 81,4 proc. savo bruto atlyginimo. O tarp pačių ES šalių mažiausiai mokesčiai apkarpo atlyginimus Kipre ir Estijoje. Kipre gyventojai gauna 85,9 proc., o Estijoje – 81,1 proc. atlyginimo.
2023 metų statistika rodo, kad vidutinis vienišo europiečio atlyginimas „ant popieriaus“ siekė 41 tūkst. eurų per metus, tačiau po mokesčių liko tik 28,2 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad net 12,8 tūkst. eurų per metus europietis atidavė valstybei mokesčių ir įmokų pavidalu.
Vaikų turinčios šeimos dažnu atveju gauna didesnę pinigų dalį
Beje, būtina pabrėžti, jog į rankas gaunamo atlyginimo dydis ES dažnai priklauso ir nuo šeiminės padėties. Daugelyje ES šalių turintiems vaikų taikomos lengvatos bei papildomos išmokos, kurios leidžia uždirbti daugiau nei vienišiems ar bevaikiams gyventojams.
Pavyzdžiui, Slovakijoje šeima su dviem vaikais, kurioje dirba tik vienas asmuo, dėl papildomų išmokų ir vadinamojo „neigiamo pajamų mokesčio“ netgi gauna daugiau nei oficialiai nurodytas atlyginimas – net 109,3 proc. bruto sumos.
Lietuvoje situacija taip pat palankesnė šeimoms, auginančioms vaikus. Tėvai Lietuvoje vidutiniškai į rankas gauna 76,2 proc. savo atlyginimo „ant popieriaus“, kas yra 14,2 proc. daugiau, nei vidutiniškai gauna vienišas, vaikų neturintis darbuotojas.