Lietuvoje uždrausti renginiai su galvijais ir kitais porakanopiais: baiminamasi pavojingos ligos protrūkio

Suprasti akimirksniu
Lietuvoje draudžiami renginiai su galvijais ir kitais parakanopiais. Monika Kubala/Unsplash nuotrauka

VMVT uždraudė renginius su parakanopiais ūkiniais gyvūnais

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), įvertinusi didėjančią snukio ir nagų ligos (SNL) grėsmę, nuo kovo 14 dienos uždraudė Lietuvoje organizuoti renginius, kuriuose dalyvautų porakanopiai ūkiniai gyvūnai – galvijai, kiaulės, avys, ožkos, alpakos ir lamos. Draudimas galios tol, kol VMVT situaciją įvertins kaip saugią.

Toks sprendimas priimtas reaguojant į vis dažnesnius snukio ir nagų ligos protrūkius Europoje. Pasak specialistų, didžiausia rizika išplisti ligai kyla dėl gyvūnų judėjimo, užkrėstų gyvūnų, žmonių kontakto su ligos židiniais ar gyvūninės kilmės produktų, atvežtų iš paveiktų teritorijų.

„Parodose ir renginiuose neįmanoma susekti, ar lankytojai nebuvo užkrėstose šalyse ir neturėjo kontakto su sergančiais gyvūnais, todėl nuspręsta drausti renginius su porakanopiais gyvūnais – tai viena iš būtinųjų priemonių siekiant užkirsti kelią ligos plitimui. Taip pat primename, kad ūkininkai privalo atsakingai laikytis saugos: įsigyti gyvūnus tik su veterinarijos sertifikatais, gyvūnus rekomenduojama laikyti karantine 21 dieną, riboti pašalinių asmenų patekimą į ūkį, užtikrinti biosaugos priemones ir nuolatinę dezinfekciją“, – ragina LR vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.

Ūkininkai mokysis, kaip apsisaugoti nuo pavojingų ligų

Snukio ir nagų liga. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuotrauka

VMVT, siekdama sustiprinti ligų prevenciją, pradeda specialų mokymų ciklą ūkininkams ir veterinarijos gydytojams regionuose. Pirmieji mokymai jau kovo 19 d. vyksta Marijampolės apskrityje, o juose VMVT specialistai pristatys keturias pavojingiausias gyvūnų ligas: snukio ir nagų ligą, mėlynojo liežuvio ligą, afrikinį kiaulių marą ir paukščių gripą. Specialistai supažindins su naujausia epidemiologine padėtimi ir būtinomis biosaugos priemonėmis.

Analogiški mokymai balandžio mėnesį vyks ir kituose didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje bei Šiauliuose. Detalesnė informacija apie mokymų laiką ir vietas bus skelbiama VMVT internetinėje svetainėje.

Snukio ir nagų liga – grėsmė ne tik ūkiams, bet ir laukinei gamtai

Snukio ir nagų liga gamtoje. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuotrauka

Snukio ir nagų liga pavojinga ne tik naminiams gyvūnams – ja gali sirgti ir laukiniai žvėrys: šernai, stirnos, elniai, briedžiai, stumbrai ir muflonai. VMVT akcentuoja, kad medžiotojai taip pat turi aktyviai prisidėti prie ligos plitimo stabdymo, todėl jiems parengtos specialios rekomendacijos.

Tarnyba taip pat ragina ūkininkus ir gyvūnų laikytojus griežtai laikytis veterinarinės kontrolės taisyklių, nuolat stebėti gyvūnų sveikatą ir, kilus bet kokiam įtarimui, nedelsiant pranešti specialistams.

Pastaruoju metu SNL protrūkiai nustatyti Vengrijoje, o sausį – ir Vokietijoje. Liga taip pat plinta Turkijoje, Irane, Vidurinės Azijos bei Afrikos šalyse, todėl rizika, jog ji pasieks Lietuvą, yra itin didelė.

VMVT primena, jog bet kokį įtarimą dėl pavojingų ligų (snukio ir nagų ligos, mėlynojo liežuvio ligos, afrikinio kiaulių maro ar paukščių gripo) būtina kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui arba VMVT specialistams. Tai galima padaryti internetu užpildžius specialią anketą arba paskambinus į VMVT.

Visuomenė kviečiama būti budri ir atsakinga – tik taip galima išvengti pavojingos ligos protrūkio Lietuvoje. Nuolat atnaujinamą informaciją apie gyvūnų ligas galima rasti oficialioje VMVT svetainėje.

Parengta pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informaciją.