- Suverenai prilyginti antivalstybinį ekstremizmą propaguojančioms gyventojų grupėms
- Lietuvoje „suverenų“ judėjimas pradėjo populiarėti COVID-19 pandemijos metu
- „Suverenų“ skaičiaus didėjimo ateityje nesitikima
Suverenai prilyginti antivalstybinį ekstremizmą propaguojančioms gyventojų grupėms
Lietuvoje su „suverenų“ grupėmis save tapatina daugiau nei 500 žmonių, skelbiama 2024 m. grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.
„Lietuvoje veikia 4–5 grupės (kai kurie asmenys dalyvauja kelių grupių veikloje), kurių atstovai vadovaujasi antivalstybinį ekstremizmą propaguojančio „suverenų“ judėjimo idėjomis. Tikėtina, kad su „suverenais“ save tapatina daugiau nei 500 Lietuvos gyventojų“, – teigiama Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) parengtame dokumente.
Lietuvoje „suverenų“ judėjimas pradėjo populiarėti COVID-19 pandemijos metu
Žvalgyba primena, kad Lietuvoje „suverenų“ judėjimas pradėjo populiarėti per COVID-19 pandemiją. Per pandemiją šio judėjimo propaguojamos idėjos tapo populiaresnės, nes sukėlė iliuziją, kad tampant „suverenais“ ir atsisakant piliečio pareigų galima išvengti pandemijos ribojimų.
„Suverenų“ grupių Lietuvoje lyderiai aktyviai įgyvendina „suverenų“ idėjas, populiarina jas socialiniuose tinkluose ir kelia konfliktus su valstybės institucijomis. Socialiniuose tinkluose „suverenai“ demonstruoja, kaip nutraukia ryšius su Lietuvos institucijomis, bando naudoti savo pagamintus „dokumentus“ ir lenteles vietoje valstybinių automobilių numerių, vykdo prieš institucijas nukreiptą „popierinį terorizmą“. Kai kurie „suverenai“ Lietuvoje pasižymi agresyvia retorika ir linkę nevykdyti teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų“, – rašoma grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.
Žvalgybos duomenimis, dalis „suverenų“ Lietuvoje teigiamai vertina Sovietų Sąjungą ir yra ideologiškai palankūs Rusijos ir Baltarusijos režimams. Kaip nurodoma VSD ir AOTD dokumente, „suverenai“ prisistato LTSR piliečiais, Sovietų Sąjungą įvardija „tikra“ valstybe, o po jos žlugimo nepriklausomybę atkūrusias valstybes, taip pat ir Lietuvą, laiko „neteisėtomis Vašingtono korporacijomis“.
„Dėl šių įsitikinimų „suverenai“, neatmestina, taps Lietuvai priešiškų valstybių manipuliavimo objektu“, – teigia žvalgyba.
„Suverenų“ skaičiaus didėjimo ateityje nesitikima
VSD ir AOTD prognozuoja, kad mažai tikėtina, jog artimoje perspektyvoje „suverenų“ skaičius didės ir jie įgis įtakos Lietuvos visuomeniniams procesams. Tačiau kartu žvalgyba tvirtin, kad minėtų asmenų grupių konfliktų su valstybės institucijomis artimiausiu metu galima tikėtis.
„Labai tikėtina, kad artimoje ir vidutinėje perspektyvose Lietuvoje kils agresyviai nusiteikusių „suverenų“ konfliktų su valstybės institucijomis ir policijos pareigūnais“, – dėstoma grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.
Parengta remiantis ELTA.