
Lietuvos startuolis kurs produktą kuris stiprins kareivių psichologinį atsparumą
Lietuvių startuolis „Pulsetto“ neseniai pritraukė 2 mln. eurų investiciją iš rizikos kapitalo fondo „ScaleWolf“, kuris specializuojasi dvigubos paskirties ir gynybos technologijų srityje. Šios lėšos padės „Pulsetto“ pritaikyti savo klajoklinio nervo stimuliatorių, siekiant stiprinti karių ir fronto personalo psichologinį atsparumą[1].
„ScaleWolf“, įsikūręs Vilniuje, bendradarbiauja su Lietuvos Ekonomikos ir inovacijų ministerija, skatindamas regioninių įmonių inovacijas gynybos sektoriuje. Fondas valdo 17 mln. eurų investicijų portfelį, orientuotą į mažas ir vidutines įmones, veikiančias saugumo ir gynybos srityse.
Kaip teigė „Pulsetto“ vadovas ir įkūrėjas Povilas Sabaliauskas, ši investicija leis įmonei dar labiau išplėsti savo technologijos pritaikymo galimybes kariniame sektoriuje. Šiuo metu „Kilo grupė“, valdanti prekių ženklą „Kilo Health“, kontroliuoja 66,68 % „Pulsetto“ akcijų.
„ScaleWolf“, kaip strateginis gynybos inovacijų investuotojas, 2023 m. buvo paskirtas administruoti valstybės investicijas į gynybos ir saugumo technologijas per programą „MILInvest“. Bendra fondo valdomų investicijų vertė siekia 17 mln. eurų.
Klajoklinio nervo stimuliatoriai: kas tai ir kokia jų nauda?
Klajoklinis nervas yra vienas svarbiausių žmogaus organizme, nes jis jungia smegenis su gyvybiškai svarbiais organais, tokiais kaip širdis, plaučiai ir virškinimo sistema. Šis nervas atlieka pagrindinį vaidmenį reguliuojant atsipalaidavimo reakcijas, padeda valdyti stresą, širdies ritmą ir virškinimo procesus.
Pastaruoju metu klajoklinio nervo stimuliacija (angl. Vagus Nerve Stimulation, VNS) sulaukia vis didesnio susidomėjimo kaip natūralus būdas mažinti stresą, nerimą, nuovargį ir netgi padėti gydyti tam tikras sveikatos būkles, tokias kaip nemiga ar lėtiniai skausmai.
Ši technologija veikia siųsdama lengvus elektrinius impulsus į klajoklinį nervą, aktyvindama organizmo parasimpatinę nervų sistemą, kuri atsakinga už ramybės būseną. Dėl to stimuliatoriai gali padėti ne tik greitai atsipalaiduoti, bet ir pagerinti miego kokybę, reguliuoti kraujospūdį bei sumažinti uždegimus[2].
Lietuvių startuolio „Pulsetto“ sukurtas neurostimuliatorius išsiskiria moderniu dizainu, paprastu naudojimu ir efektyvumu. Ir teigiama, kad jau per 4 minutes gali sumažinti streso lygį. Prietaisas turi įvairias programas, kurios padeda kovoti su nerimu, perdegimu, miego sutrikimais ir net skausmu.
„Pulsetto“ veikia naudojant individualiai pritaikomas programas, leidžiančias vartotojui pasirinkti skirtingus impulsų dažnius ir intensyvumą pagal poreikius. Be to, prietaisas jungiamas prie mobiliosios programėlės, kurioje galima pasirinkti norimą stimuliacijos režimą.
Ateityje klajoklinio nervo stimuliacija gali tapti dar plačiau naudojama ne tik kasdienei savijautai gerinti, bet ir kaip svarbi priemonė medicinoje bei karinėje srityje, padedanti žmonėms greičiau atsistatyti nuo streso, traumų ir išsekimo.
Kariams, susiduriantiems su psichologine įtampa ir stresu naudinga tokia VNS terapija
Kariai patiria unikalius psichologinius iššūkius, kurie gali turėti ilgalaikį poveikį jų emocinei gerovei. Ilgi tarnybos laikotarpiai, nuolatinis stresas, pavojingos situacijos ir sunkumai prisitaikant prie civilinio gyvenimo gali lemti nerimą, depresiją ar potrauminio streso sutrikimą (PTSS). Tradiciniai gydymo metodai, tokie kaip psichoterapija ar vaistai, ne visada yra pakankamai veiksmingi, o daugelis karių nesiryžta kreiptis pagalbos arba patiria šalutinį vaistų poveikį[3].
Vienas iš perspektyvių alternatyvių sprendimų yra klajoklinio nervo stimuliacija (VNS). Tai neinvazinis metodas, skirtas reguliuoti streso atsaką, mažinti nerimą ir depresijos simptomus. Moksliniai tyrimai rodo, kad stimuliuojant šį nervą galima veiksmingai sumažinti uždegiminius procesus, normalizuoti širdies ritmą ir suaktyvinti parasimpatinę nervų sistemą, kuri padeda organizmui atsipalaiduoti ir geriau susidoroti su stresu.
Pastaruoju metu buvo sukurti nauji neinvaziniai klajoklinio nervo stimuliatoriai (nVNS), leidžiantys pasiekti tuos pačius teigiamus efektus be chirurginio įsikišimo. Vienas iš tokių sprendimų yra lietuvių startuolio „Pulsetto“ sukurtas prietaisas, kurio tikslas ir yra padėti greitai ir efektyviai sumažinti stresą.
Naujausios investicijos iš „ScaleWolf“ rizikos kapitalo fondo leis „Pulsetto“ dar labiau pritaikyti šią technologiją kareivių ir fronto personalo psichologiniam atsparumui stiprinti. Prietaisas veikia siųsdamas lengvus elektros impulsus per kaklo odą į klajoklinį nervą, kuris aktyvuoja natūralią organizmo atsipalaidavimo sistemą. Tai gali būti itin naudinga kariams, grįžusiems iš karo zonų, siekiant pagerinti jų emocinę būklę ir sumažinti PTSS simptomus.
Be to, neinvaziniai VNS prietaisai gali būti naudojami kasdieniam stresui valdyti, leidžiant kariams ir veteranams pagerinti savo psichinę sveikatą be vaistų ar sudėtingų gydymo procedūrų. Tai inovatyvus žingsnis link saugesnių, efektyvesnių ir prieinamesnių sprendimų, galinčių padėti kariams susidoroti su tarnybos metu patirtais sunkumais.