Suprasti akimirksniu
  • Svorio mažėjimas vartojant liekninančią arbatą susijęs su prarastu skysčių kiekiu
  • Yra tikimybė, kad liekninančios arbatos turi kenksmingų priedų
  • Pankolių, linų sėmenų ar kmynų arbata skatina virškinimą švelnesniu būdu
Šaltiniai
Arbatos gėrimas
Liekninančių arbatų pavojus: gali pridaryti negrįžtamos žalos sveikatai. David Mao/Unsplash nuotrauka

Svorio mažėjimas vartojant liekninančią arbatą susijęs su prarastu skysčių kiekiu

Liekninančios arbatos – itin populiarios įvairiose pasaulio šalyse. Tačiau su šia mada ateina ir tam tikri iššūkiai, kuriuos būtina įvertinti iš anksto.

Arbata yra begalės skirtingų rūšių: nuo vaisinės iki uogų, juodos ar žalios. Dėl įvairių skonių ir naudos sveikatai šis gėrimas iš tiesų labai populiarus. Tačiau, skirtingai nei ryto arbata šalia sumuštinių, liekninančioji, dažnai reklamuojama kaip priemonė svoriui mažinti ar organizmui valyti, gali ne tik turėti tam tikrų privalumų, tačiau taip pat kelti pavojų sveikatai[1].

Plačiai diskutuojama, esą liekninančios arbatos su imbieru, mėtų lapais ar pankoliais, gali padėti gerinti virškinimą, mažinti pilvo pūtimą bei skatinti medžiagų apykaitą. Tuo tarpu žalioji arbata arba arbata su kiaulpienėmis sumažina vandens sulaikymą organizme. Žmonėms labai patinka skirtingos šio gėrimo savybės, tad jis – ypač vertinamas. Iš tiesų, arbatos su skaidulinėmis medžiagomis padeda ilgesnį laiką jaustis sotiems, sumažindamos persivalgymo tikimybę. Tačiau nors kai kuriose iš jų yra gausu antioksidantų, čia pat tyko pavojai.

Viena svarbiausių grėsmių – jog daugelyje liekninančių arbatų yra vidurius laisvinančių medžiagų. Tuo tarpu kasdienis šių medžiagų vartojimas neretai sukelia skysčių bei elektrolitų disbalansą, pasireiškiantį žarnyno sudirgimu, pilvo skausmais ar viduriavimu. Nepaisant to, jog liekninančios arbatos dažnai yra skelbiamos vienu iš efektyviausių būdų numesti svoriui, realus svorio sumažėjimas dažniausiai yra susijęs su prarastu skysčių kiekiu, o ne su riebalų deginimu. Dėl to tai yra ir gana pavojinga, ir neefektyvu, o poveikis svoriui mažinti geriausiu atveju – trumpalaikis.

Tokio tipo arbatos gali kelti dar didesnį pavojų, jei jos yra vartojamos su vaistais nuo kraujospūdžio ir pan.

Svorio mažėjimas vartojant liekninančią arbatą susijęs su prarastu skysčių kiekiu. Debby Hudson/Unsplash nuotrauka
Svorio mažėjimas vartojant liekninančią arbatą susijęs su prarastu skysčių kiekiu. Debby Hudson/Unsplash nuotrauka

Yra tikimybė, kad liekninančios arbatos turi kenksmingų priedų

Visų pirma, derėtų rinktis arbatas, kurių sudėtyje nėra sintetinių priedų ar stiprių vidurius laisvinančių medžiagų[2]. Galbūt ši informacija kai ką nuvils, tačiau liekninančios arbatos neturėtų būti vartojamos kaip ilgalaikė svorio metimo priemonė. Mat ilgalaikis sveikas svorio mažinimas pasiekiamas tik subalansuota mityba ir sveiku gyvenimo būdu. 

Nepaisant skirtingų nuomonių, Lietuvoje liekninančios arbatos yra prieinamos „per ištiestą ranką“, joms pelnius dalies vartotojų pasitikėjimą. Tačiau, deja, ne visi supranta, kad šie produktai ne visada yra naudingi sveikatai. 

Vienas iš produktų, keliančiu daugiau klausimų nei atsakymų, yra senos lapų arbata – laisvinanti vidurius, dėl ko reklamuojama kaip būdas numeti svorį ir detoksikuoti organizmą. Vis dėlto, nėra įrodymų, kad toks metodas leistų visam laikui atsisveikinti su nenorimais kilogramais. 
Iš tiesų vidurius laisvinančios arbatos gali sukelti tik trumpalaikį svorio netekimą, tačiau ilgainiui taipogi pridaryti žalos. Rizika, susijusi su pernelyg dažnu senos lapų nuoviro vartojimu taipogi aprašyta Nacionalinės sveikatos tarnybos ir Didžiosios Britanijos visuomenės sveikatos tarnybos svetainėse. Nepaisant to, jog senos lapų arbata dažnai naudojama kaip vidurius laisvinanti priemonė, Europos Sąjungoje ji nėra uždrausta, tačiau jos pardavimas ir vartojimas yra griežtai reglamentuojami. Todėl prieš pradedant vartoti šiuos produktus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Nors senos augalas Lietuvoje natūraliai neauga, džiovintų senos lapų arba jų pagrindu pagamintų arbatų ir papildų galima įsigyti vaistinėse bei specializuotose parduotuvėse. Jie importuojami iš šalių, kuriose augalas auginamas komerciniais tikslais.

Pankolių, linų sėmenų ar kmynų arbata skatina virškinimą švelnesniu būdu

Ilgalaikis senos augalo vartojimas taip pat gali sukelti organizmo elektrolitų pusiausvyros sutrikimą, dėl ko gali būti sunku išlaikyti reikiamą svarbių elementų, tokių kaip kalis ir magnis, lygį. Visa tai gali įtakoti įvairias sveikatos problemas, pradedant mėšlungiu bei traukuliais, baigiant žarnyno funkcionavimo sutrikimais.
Pankolių, linų sėmenų ar kmynų arbata švelniai skatina virškinimą. Jennifer Burk/Unsplash nuotrauka
Pankolių, linų sėmenų ar kmynų arbata švelniai skatina virškinimą. Jennifer Burk/Unsplash nuotrauka
Verta prisiminti, kad šių „stebuklingų“ arbatų savybės, t. y. greitas svorio kritimas, paprastai atsiranda dėl vandens, o ne riebalų netekimo. Taip organizmas netenka vertingų sudedamųjų dalių, būtinų tinkamam smegenų ir kitų svarbiausių organų funkcionavimui. Dar blogiau, kad „liekninamosios“ arbatos yra intensyviai reklamuojamos socialiniuose tinkluose. Tai gali padidinti jų patikimumą vartotojų akyse. Reaguodamos į tai, tokios tarnybos kaip „Instagram“ ir „Facebook“ apribojo galimybę reklamuoti minėtus antpilus.

Tad, kaip ir su bet kuriuo produktu, derėtų saugotis „stebuklus“ žadančių teiginių.

Žinoma, jog šiuolaikinės liekninančios arbatos sudedamosios dalys datuojamos jau tūkstančius metų[3]. Vis dėlto, pasirodo, jog geriau rinktis sveikesnes alternatyvas: pankolių, linų sėmenų ar kmynų arbatos veikia daug švelniau, skatindamos virškinimo procesą. Imbieras taip pat gali padėti pagreitinti medžiagų apykaitą. 

Aišku, jog, metant svorį, reikės pasistengti patiems, ugdant savo valią ir ryžtą. Sulieknėjimą žadanti arbata tikrai nenumes už jus svorio, jei suvartojate daugiau kalorijų nei sudeginate. Dalis tyrėjų vis dar laikosi nuomonės, esą didžioji dalis lieknėjimo produktų yra ne kas kita, tačiau reklamos triukas, tuštinantis pinigines ir ilgainiui luošinantis sveikatą[4].

avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
hollandandbarrett.com. Does slimming tea actually work? hollandandbarrett.com
3.arrow_upward
Sarah Lienard. What is a detox tea diet? bbcgoodfood.com