Lenkija tapo pirmąja ES šalimi, įvedusia privalomas šaudymo pamokas pradinukams

Pasaulis, SaugumasEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Ginklai
Lenkija įvedė privalomas šaudymo ginklais pamokas pradinukams. Stop kadras

Lenkijos pradinukai apsiginklavę „kalašnikovais“: jau žino, ir kaip, ir kur reikia šaudyti

Reaguodama į potencialas „grėsmes iš Rusijos“, Lenkija priėmė sprendimą tapti pirmąja šalimi visoje Europos Sąjungoje, įvedusia privalomas šaunamųjų ginklų pamokas pradinių klasių moksleiviams. Patys moksleiviai naujoves taip pat sutinka gana palankiai ir teigia, kad ginklą panaudoti realybėje visgi išdrįstų.

„Šaudymas yra šaunus dalykas. Jausmas, kai savo rankose laikai ginklą, yra puikus“, – teigė vienas iš pradinukų[1].

Mokiniai teigė suprantantys dabartinę geopolitinę grėsmę ir jos metamus iššūkius visuomenei, todėl tvirtina puikiai vertinantys ginkluotojo pasiruošimo esmę.

„Turi būti pasiruošęs viskam“, – tokios frazės skambėjo iš Lenkijos pradinukų lūpų.

Pamokos buvo įvestos Lenkijos Nikolajaus Koperniko mokykloje, kurioje mokosi 1-8 klasių mokiniai. Švietimo įstaigos direktorė Ewa Golinska teigė, kad šaudymo pamokos tapo privalomu dalyku šalies mokyklose, tačiau pamokos esą vyksta tik iš asimiliacinių ginklų, kurie „šaudo“ juose įmontuotų lazerių pagalba.

„Atsižvelgiant į dabartinę geopolitinę situaciją, aš manau, kad tokio tipo pamokos yra labai vertingos.“ – teigė E. Golinska.

Todėl Lenkija esą nori būti pasiruošus bet kokiai situacijai, o prie pasiruošimo prisideda ir mokymas kaip elgtis su ginklais nuo ankstyvo amžiaus. Tam pritarė ir miestelio, kuriame įsikūrusi ši mokykla, meras Jacekas Paulis. Anot jo, aistra šaudymui, kaip ir kitam sportui, dažniausiai užgimsta dar vaikystėje – štai būtent todėl ministerija esą rekomenduoja šaudymo pamokas lankyti visoms amžiaus grupėms priklausantiems žmonėms.

Privalomas šaudymo pamokas ne visi vertina teigiamai

„Mes labai didžiuojamės, kad mūsų vaikai nori būti teisingoje istorijos pusėje, kad apgintų savo šalį ir ugdytų savo patriotiškumą“, – kalbėjo kai kurių pradinukų tėvai.

Vos už kelių kilometrų nuo minimos mokyklos – Gdanske – įsikūrusios vienos ginklų amunicijos parduotuvės savininkas pastebėjo, kad tokių pamokų įvedimas yra „logiškas sprendimas“ Lenkijai didinant savo pasirengimą vyraujant nerimastingai geopolitinei situacijai. Jis net atkreipė dėmesį, kad mokėti valdyti ginklą esą yra net svarbiau nei vairuoti automobilį.

Tačiau kritikai teigė, kad tai tik dar labiau padidins smurtines išraiškas šalyje, o kai kurie tvirtino dėl to net bijantys išeiti į gatvę, mat niekada nežinai, ko laukti.

Visgi, laikyti asimiliacinį ginklą lengviau nei tikrą, o štai paklausti, ar realybėje galėtų panaudoti ginklą, mokiniai atsakė teigiamai – jei jiems, jų šeimos nariams ar draugams kiltų realus pavojus.

Ginklas
Mokymas šaudyti nuo ankstyvojo amžiaus argumentuojamas sudėtinga geopolitine situacija. Ievos Budzeikaitės nuotrauka

Kanadoje ginklais gali naudotis suaugusiojo prižiūrimi nepilnamečiai

Tuo tarpu Kanadoje legalus amžius, nuo kurio galima turėti šaunamąjį ginklą, yra aštuoniolika metų, net jei ginklas yra dovanotas ar paveldėtas. Tačiau įstatymai yra lankstesni, kai kalbama apie šaunamųjų ginklų naudojimą tokiai veiklai kaip sportinis šaudymas[2].

Pasak Otavos baudžiamųjų bylų advokatės Céline Dostlaer, jaunesni nei 18 metų asmenys gali šaudyti iš pistoleto, jei juos prižiūri suaugęs asmuo, turintis ginklo laikymo ir įsigijimo licenciją. Prižiūrintis suaugęs asmuo turi būti pakankamai arti, kad galėtų įsikišti, jei šaunamasis ginklas būtų naudojamas nesaugiai arba neteisėtai.

C. Dostlaer paaiškina, kad 12-17 metų jaunuoliai gali kreiptis dėl nepilnamečio licencijos, kad galėtų pasiskolinti neriboto naudojimo šaunamuosius ginklus (pvz., įprastus šautuvus) medžioklei ar šaudymui į taikinius.

Ji taip pat pažymi, kad licenciją turintys nepilnamečiai gali naudoti pistoletus, jei juos prižiūri asmuo, turintis atitinkamą šaunamojo ginklo licenciją. Anot jos, nepilnamečio licencija taip pat suteikia teisę jiems įsigyti šaudmenų, išskyrus atvejus, kai juos riboja provincijos ar teritorijos įstatymai.

Jei nepilnametis panaudoja šaunamąjį ginklą nusikaltimui įvykdyti, skiriant bausmę tai bus laikoma sunkinančia aplinkybe. Pagal Jaunimo baudžiamosios justicijos įstatymą maksimali bausmė gali būti 10 metų, tačiau jaunų žmonių padaryti sunkūs nusikaltimai gali būti perduoti suaugusiųjų teismams, kur gali būti skiriama bausmė iki gyvos galvos.

Netinkamai naudojami šaunamieji ginklai JAV nuvaro amerikiečių vaikus tiesiai į kapus

Tačiau ne viskas taip gražu, kad būtų tiesa. Štai JAV statistika – negailestinga, o be ginklo į gatvę čia turbūt neišeina nė vienas. Būtent dėl šios priežasties nuo galvos iki kojų apginkluoti mažamečiai kartais ginklus esą panaudoja ne pagal paskirtį, o kai kurie – net kaip priemonę atimant sau gyvybę. Liūdna statistika rodo, kad su šaunamaisiais ginklais susijusių mirčių skaičius tarp vaikų dabar jau viršija mirčių autoavarijose skaičių[3].

Dėl šios priežasties valstijų gyventojai pasiskirstę į dvi stovyklas: vieni pasisako už tai, kad vaikai apskritai negalėtų naudotis ginklais, o kiti teigia manantys, kad mažamečius reikėtų mokinti taisyklingai juos panaudoti.

Visuomenės priešpriešą parodo ir dar pavasarį Kalifornijoje ir Ilinojuje priimti įstatymai, draudžiantys prekiauti šaunamaisiais ginklais vaikams. Mat kai kurie atvejai rodo, kad šaunamieji ginklai tiesiog panaudojami sprendžiant konfliktus mokyklose, o kartais – nebūtinai ir to konflikto reikia, kad iššaukti neadekvatų elgesį su ginklu.

Nors įstatymai valstijose skiriasi, paprastai vaikai gali šaudyti šaudyklose su suaugusiųjų priežiūra.