Lenkija stabdo migrantų teisę prašyti prieglobsčio

Pasaulis, SaugumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
A. Duda
A. Duda. ELTA nuotrauka

Lenkija persigalvojo: nebeleis migrantams prašyti prieglobsčio

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pasirašė įstatymą, kurį kritikavo žmogaus teisių organizacijos. Trečiadienį šalis laikinai sustabdė migrantų, atvykstančių per sieną su Baltarusija, teisę prašyti prieglobsčio.

Ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė, kad šis prieštaringas įstatymas bus priimtas „be jokio delsimo“. Prezidentas A. Duda teigė: „Manau, kad būtina stiprinti mūsų sienų saugumą ir lenkų saugumą“, nors anksčiau jis buvo išsakęs, kad įstatymas gali apsunkinti Baltarusijos disidentų pabėgimą nuo represinio režimo.

Naujasis teisės aktas leidžia Lenkijos valdžiai 60 dienų laikotarpiui sustabdyti prieglobsčio prašymų priėmimą. Žmogaus teisių grupės griežtai kritikavo šį sprendimą. Jungtinių Tautų Vyriausiasis pabėgėlių komisaras (UNHCR) vasarį perspėjo, kad siūlomas įstatymas neatitinka tarptautinės ir Europos prieglobsčio teisės.

„Human Rights Watch“ praėjusį mėnesį pareiškė, kad ES turėtų imtis teisinių veiksmų prieš Lenkiją, jei įstatymas bus įgyvendintas, pridurdami, kad jis „prieštarauja Lenkijos tarptautiniams ir ES įsipareigojimams“, ir ragino parlamentą jį atmesti.

D. Tuskas
D. Tuskas, Lenkijos premjeras tikina, kad tai yra reikalinga priemonė. EPA/ELTA nuotrauka

Žingsnis stabdyti šią teisę susijęs su šalies saugumu

Ketvirtadienį Europos Komisijos atstovas pripažino, kad įstatymas bus vertinamas atsižvelgiant į Lenkijai kylančią saugumo grėsmę. Komisija dar gruodį pateikė gaires, leidžiančias laikinai sustabdyti pagrindines teises, jei tai proporcinga ir „griežtai būtina“ spręsti saugumo krizę, kaip Lenkija apibūdina situaciją prie sienos su Baltarusija.

Atstovas teigė: „Hibridinės grėsmės, kylančios dėl Rusijos, padedamos Baltarusijos, migracijos pavertimo ginklu, kelia pavojų Lenkijos ir visos Sąjungos suverenitetui, nacionaliniam saugumui bei teritoriniam vientisumui.“

D. Tuskas įstatymą pateikė kaip būtiną priemonę kovoti su migrantų srautu per Baltarusiją, teigdamas, kad Maskva ir Minskas sąmoningai skatina migrantus kirsti sieną, siekdami destabilizuoti Europą. Įstatymas leidžia sustabdyti prieglobsčio teisę situacijose, kurias D. Tuskas pavadino „rimta ir realia grėsme“ nacionaliniam saugumui.

Numatyta išimčių tam tikroms grupėms: nepilnamečiams, nėščioms moterims, asmenims su sveikatos problemomis, tiems, kuriems grįžus gresia „realus pavojus“, ir Baltarusijos piliečiams, kaltinamiems migracijos naudojimu kaip politiniu ginklu. Paskutinės minutės pataisa taip pat leidžia šeimoms su nepilnamečiais prašyti prieglobsčio pagal naujas taisykles.

400 kilometrų Lenkijos ir Baltarusijos siena jau seniai yra krizės zona

Nepaisant nevyriausybinių organizacijų kritikos, D. Tuskas tvirtino, kad įstatymas skirtas tik nelegaliai migracijai, kurią organizuoja Rusija ir Baltarusija, stabdyti, o ne pažeisti migrantų teises.

Spalį jis sakė: „Niekas nekalba apie žmogaus teisių ar prieglobsčio teisės pažeidimus, mes kalbame apie prašymų nesuteikimą tiems, kurie nelegaliai kerta sieną grupėmis, organizuotomis Lukašenkos.“

Tūkstančiai žmonių periodiškai bando ją kirsti per tankius miškus, žiemą esant minusinei temperatūrai. Varšuva išleido milijardus sienai stiprinti, pastatė 5,5 metro plieninę tvorą su spygliuota viela ir 206 kilometrų elektroninį barjerą su judesio jutikliais.

Žmogaus teisių grupės apskaičiavo, kad nuo 2021 m. šioje zonoje mirė šimtai žmonių, o tūkstančiai patyrė neteisėtus ir smurtinius grąžinimus iš Lenkijos pasieniečių.