
Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija nori naudoti priešpėstines minas
Pranešama, kad Lenkijos prezidentūra oficialiai palaiko šalies planus pasitraukti iš tarptautinės Otavos konvencijos, draudžiančios priešpėstinių minų naudojimą. Apie tai po susitikimo su Nacionalinio saugumo biuro vadovu Dariuszu Lukowskiu paskelbė Lenkijos vicepremjeras ir gynybos ministras Wladyslawas Kosiniakas-Kamyszas.
Pasak ministro, ši pozicija jau sulaukė bendro palaikymo iš kitų Baltijos regiono šalių. Antradienį Lenkijos gynybos ministerija paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame kartu su Lietuva, Latvija ir Estija ragina atsisakyti Otavos konvencijos įsipareigojimų. Bendrame dokumente pabrėžiama, kad dėl smarkiai pablogėjusios saugumo situacijos regione, kurią sukėlė Rusijos agresija prieš Ukrainą, būtina imtis visų įmanomų priemonių stiprinant atgrasymo ir gynybos pajėgumus.
„Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrai vieningai rekomenduoja pasitraukti iš Otavos konvencijos“, – rašoma keturių ministrų pareiškime, kuriame taip pat pabrėžiama, kad toks sprendimas esą yra aiški žinia, jog Baltijos šalys yra pasiruošusios naudoti visas būtinas priemones teritorijų ir nepriklausomybės apsaugai užtikrinti.
Prie Baltijos šalių greitu metu gali prisijungti ir Suomija

Nepaisant sprendimo trauktis, šalys pabrėžia, kad esą ir toliau laikysis tarptautinės humanitarinės teisės ir sieks maksimaliai apsaugoti civilius gyventojus konfliktų metu.
Lenkijos gynybos ministras taip pat atskleidė, kad panašų žingsnį svarsto ir Suomija. „Tikiu, kad greitu metu visas NATO rytinis flangas gali priimti panašų sprendimą“, – aiškino W. Kosiniakas-Kamyszas.
Pasitraukimas iš Otavos sutarties gali trukti pusę metų
Vis dėlto politinis pareiškimas yra tik pirmas žingsnis ilgame procese. Pasak Lenkijos ministro, išėjimui iš konvencijos būtinas oficialus vyriausybės sprendimas, o vėliau jį turi patvirtinti šalies parlamentas. Galutinis sprendimas apie pasitraukimą bus pateiktas Jungtinėms Tautoms (JT). Pagal nustatytas procedūras, oficialus išėjimas iš Otavos sutarties įvyktų praėjus šešiems mėnesiams nuo sprendimo pateikimo JT.
„Tačiau šiandien priimta svarbi politinė deklaracija, rodanti mūsų ryžtą ginti savo šalį“, – pabrėžė Lenkijos gynybos ministras.
Otavos sutartis oficialiai draudžia naudoti, saugoti, gaminti ir perduoti priešpėstines minas. Ji įsigaliojo 1999 metais ir ją jau ratifikavo 163 valstybės. Lenkija prie šios sutarties prisijungė 2012 metais.
Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus duomenimis, Otavos sutartis reikšmingai sumažino priešpėstinių minų naudojimą pasaulyje. Vis dėlto kai kurios šalys, tarp jų Rusija, Kinija ir Izraelis, prie šios sutarties niekada neprisijungė.