„Neleistinos politinės reklamos sofų“ komitetas kovoje prieš pilną automobilių stovėjimo aikštelę
Neįtikėtina šventė visai Lietuvai – o dar už dyką – Ledų šventė Kėdainiuose, pritraukusi krūvą gerbėjų ir pramiegoti šios vasaros nesiruošiančių žmonių. Kas užfiksuota?
Šventėje regėtas kalnas šypsenų ir vagonais gabenamų tautiečių, judančių į taktą ir tiesiančių seniai matytiems pažįstamiems ranką. Visai kaip vaikystėje, – o, džiugesio apimti, nestabdome, nekvestionuojame ir nerungtyniaujame vardan labiau iškrakmolintų apykaklių ir visai nesusijusių pseudopolitinių prietemų; nes gyvenimas kraujyje teka – ne komentarų skiltyse. Ar žinojote? Tiems, kurie geidžia „aštresnių kampų“ ir yra viskuo nepatenkinti, receptas – be priemaišų: prigluskite prie eglės šakų, tarkuojant savo nugarą – nu gi nešikant ant svetimų.
Kontroversiškas bangas sukėlusi šventė parodė: kiek agurkėlių rūšių, tiek ir nuomonių[1]. Dėl šios priežasties Viktoras Uspaskich nuo šiol, šmaikščiai tariant, draudžiasi papildomu gyvybės draudimu. Nepaisant to, jog savo 34–ojo gimtadienio proga „Vikonda grupė“ šventės dalyviams padovanojo 34 tūkst. porcijų ledų nemokamiems koncertams pažirus ant galvų, „mažoka“, – sako liaudis.
Ilgus metus Ledų šventė yra asocijuojama su jos iniciatoriumi, Darbo partijos įkūrėju ir laikinai politinei jėgai vadovauti sugrįžusiu Viktoru Uspaskichu. Todėl Kėdainiuose vyksiantis miesto renginys neretu atveju yra lydimas svarstymų dėl neleistinos politinės reklamos. Tam, remiantis „asmenine“ nuomone, pritaria ir į bendrą palapinę patupdytas užsiutų burnų dainininkų komitetas, pasiprašęs bilieto namolio: spėjama, kad išsigando savo paties šešėlio[2]. Be to, visuomeniniais nuopelnais sotus nebūsi – tą žino puikiuosius dainininkus samdantys vestuvininkai ir biografinėm rykštėm paženklinti pastarųjų svečių sąrašai – nes solidžiai atseikėjamais atvejais – koks gi skirtumas.
Žinoma, kad politikas yra buvęs „Vikonda grupės“ akcininku, dabar pagrindine akcininke yra buvusi V. Uspaskich sutuoktinė Jolanta Blažytė. Viskas būtų lyg ir neblogai, tačiau dalis liaudies sujudo, neva dėl renginių tame krašte stygiaus gyventojai lengvai „paperkami“; esą šie visiems geranoriškiems V. Uspaskich pasiūlymams turėtų atsukti nugaras ir užsmailinti kočėlus.
Priešingai „detektyvų“ gvardijai, gerai nusiteikę tautiečiai reiškė nuostabą ir dėkingumą dėl gero laiko, kokybiško koncerto ir nuostabių akimirkų – o prie viso to, dar ir neskalpuojant mokesčių mokėtojų kišenių.
„O man patiko“, – drožia į akis nemaža dalis gyvenimu besimėgaujančių piliečių, judėjusių SEL’o muzikos ritmu, kovojant dėl laisvų automobilių stovėjimo aikštelės vietų.
Konservatoriui Valdui Benkunskui ant scenos – tąsyk atskiras kvietimas
Argi ne pigu trumparegiškai ignoruoti vienus ir ant kartuvių statyti likusią dalį.
Negalima pamiršti liepos 25 d. sostinėje įvykio koncerto „Jaunas kaip Vilnius“, kuriame pasirodė dainininkė Rita Ora. Nors Vilniaus Vingio parke suplanuotas R. Oros koncertas neva buvo nemokamas miestiečiams bei jo svečiams, pastarasis atsiėjo nei daug, nei mažai: atlikėjos pasirodymas įvertintas 350 000 Eur. Užkulisiuose greitai išsisklaidė dūmai, apnuoginę renginį organizuojančią įstaigą „Go Vilnius“ (ir R. Orą, po kiekvienos dainos ką nors nusirengdavusią), pastaruoju metu į kairę ir dešinę leidžiančią pinigus, prisidengiant sostinės reklamavimo bei įvaizdžio kūrimu.
„Tai visgi nemokamas ar mokesčių mokėtojams milijoną kainavęs koncertas?“, – klausė nuogąstaujantys tautiečiai.
Suprask, viskas čia normaliai. Galime smaugti Ledų šventės organizatorius, esą „besididžiuojančius dosnumu baudžiauninkų akivaizdoje“; R. Oros pasirodymas, savo ruožtu, yra nesiejamas su jokia rinkimine agitacija. Kur didesnė problema: kad taip vadinamas „Kėdainių kunigaikštis“ už savo pinigus šventę surengė ir dar davė pavalgyti „darmavų“ ledų, ar ta, jog Vilniaus meras už didelius mokesčių mokėtojų pinigus tik suaugusiems skirtą žvaigždę viešon vieton prisikvietė?
Žinome, jog pritemptos politinės dramos fone didžiausią vertę įgyja komentarai, užtarkuojantys nesvietiškai – ar rengi koncertus, ar gamini nuodus[3]. Kitaip tariant, konservatoriui Valdui Benkunskui per R. Oros koncertą pasisakyti – scenos vartai atviri, kitais atvejais – agurku per kepurę.
Renginys – šeimos ir taikos simbolis su „politiniu kvapu“ – pagamintas skeptikams
Žmonių rūšiavimas dabar – itin madingas: „tas edukuotas“, „šis – piktžaizdė ant Lietuvos“, o „tas – varnas, kuriam, jei aplinkybės susidėliotų, išlesčiau akis“. Ledų šventė – dar viena smilkymo atviroje ugnyje olimpiada, skelbiant tautiečius dvasios ubagais. Tiek pat savus, kiek ir svetimus. Vis dėlto, pažiūrėjus, kiek tos „prastuomenės“ Lietuvoje, akivaizdu – mes dauguma.
Liepos pabaigoje skundą dėl šio renginio gavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) jau yra atlikusi panašų tyrimą dėl galimos politinės reklamos 2020-aisiais, kai V. Uspaskichas savo feisbuko paskyroje kvietė gyventojus dalyvauti šventėje. Visgi, daroma prielaida, kad jei tą patį vakarą Kaune nebūtų vykęs Edo Sheerano koncertas, greičiausiai Kėdainių stadionas nebūtų sutalpinęs visų norinčiųjų patekti į Ledų šventę[4]. Tradicinio renginio sėkmė neįtikėtina – pripažins net ir didžiausias skeptikas.
Nepaisant kilnios šventės iniciatyvos, pilietiški aukštesnes, nei vidutines pajamas gaunantys ir geresnį, nei vidutinį išsilavinimą įgiję didžiųjų miestų gyventojai, regis, nori uždrausti žodį „taika“[5].
„Įdomu, ar jie būtų reagavę, jei šeštadienį Kėdainiuose dronai būtų sudėlioję žodį „konservai“?“, – feisbuko įraše šmaikštavo Gintaras Jonas Furmanavičius – Lietuvos ir Kauno miesto savivaldybės politinis veikėjas.
Ne paslaptis, VRK sulaukė dar vieno kreipimosi dėl šeštadienį Kėdainiuose vykusios „Vikonda grupės“ rengtos Ledų šventės, konkrečiai – dėl danguje iš dronų sudėlioto užrašo „Taika“. Ko gero, pakankamai aiški grupė žmonių, pagreitį įgaunančią iniciatyvą „Prišik kaimynui į čiabatą“ vertinanti „Puikiai“.