Milijonus kainavęs Ritos Oros koncertas Vilniuje – be grynųjų pinigų ir vandens

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
Rita Ora
„Jaunas kaip Vilnius“ koncerte pasirodys atlikėja Rita Ora. Stop kadras

Vilniuje –„nemokamas“, bet mokesčių mokėtojams milijoną kainavęs koncertas

Jau rytoj, liepos 25 d. sostinėje vyks koncertas „Jaunas kaip Vilnius“, kuriame pasirodys dainininkė Rita Ora. Šiuo koncertu Vilnius mini savo 701-ąjį gimtadienį, o kartu – ir miesto globėjo šv. Kristoforo dieną[1], tačiau renginį toliau lydi prieštaringos diskusijos.

Vilniaus Vingio parke suplanuotas Ritos Oros koncertas bus nemokamo muzikos festivalio „Jaunas kaip Vilnius“ dalis. Vis dėlto, dar gerokai iki šio įvykio buvo kilę nemenkų diskusijų. Nors renginys yra nemokamas miestiečiams bei jo svečiams, jis kainavo daugiau nei 1 mln. Eur. Tai papiktino ne vieną.

Daliai piliečių daug klausimų kyla ir apie renginį organizuojančią įstaigą „Go Vilnius“, kuri pastaruoju metu į kairę ir dešinę leidžia pinigus, prisidengdama sostinės reklamavimo bei įvaizdžio kūrimo tikslais, tačiau rezultatus visuomenė vertina net labai prieštaringai.

O paskutiniu lašu tapo kelioms dienoms iki Ritos Oros koncerto paskelbti renginio reikalavimai bei taisyklės. Paaiškėjo, kad į koncertą vilniečiai bei miesto svečiai negalės atsinešti savo sulankstomų kėdžių, vandens, taip pat neturės galimybių atsiskaityti grynaisiais pinigais.

Koncertas
Ritos Oros koncerto reklama. Ekrano nuotrauka

Nemokamas Ritos Oros koncertas už mokesčių mokėtojų pinigus – be grynųjų, vandens ir skėčių

Kaip skelbia festivalio „Jaunas kaip Vilnius“ organizatoriai, renginys vyks be grynųjų pinigų[2], tai reiškia, kad atsiskaitymams bus galima naudoti tik banko kortelę arba telefono programėlę. Taip esą atsiskaitymai vyks greičiau ir sklandžiau.

Į renginį taip pat nebus galima atsinešti vandens. Žiūrovai gali pasiimti tik tuščias gertuves ir atsigaivinimui vandeniu jas papildyti jau koncerto teritorijoje esančiuose vandens stotelėse. Apsauga turės teisę patikrinti, ar įnešamos gertuvės iš tiesų yra tuščios, ar jose nėra alkoholinių gėrimų[3].

Kaip ir įprasta tokio tipo renginiams, į koncertą draudžiama įsinešti dronus ir kitą nuotoliniu būdu valdomą techniką, šaunamuosius ginklus, pirotechniką, dviračius bei paspirtukus. Taip pat draudžiama neštis vėliavas, plakatus.

Draudimo įsinešti savo maisto nėra, tačiau į renginio teritoriją nebus galima atsinešti sulankstomų kėdžių, kurias neretai mėgsta koncertų lankytojai. Taip pat yra uždrausta įsinešti ir lietsargius, nepaisant to, kad rytoj sostinėje pranešamas lietus. Į koncertą bus galima atsivesti augintinius, juos būtina laikyti pririštus.

Koncertas
Koncerte galimi ir draudžiami daiktai. Ekrano nuotrauka

Festivalis prasidės nuo 15 val., kai atsidarys pagrindiniai festivalio vartai nuo M. K. Čiurlionio gatvės. Nuo 17 val. atidaromi visi festivalio vartai. Jaunimo scenoje koncertai prasidės nuo 16 val. ir tęsis iki 22 val. Pagrindinėse scenoje nuo 18 val. prasidės klasikinės muzikos pasirodymai. Nuo 22 val. scenoje pasirodys dainininkė Rita Ora.

Koncertas reklamuojamas kaip nemokamas, tačiau už jį mokėjome visi

Populiari užsienio atlikėja ir nemokamas koncertas miesto centre: ko gi dar galima norėti? Tačiau iš tiesų, festivalis nėra nemokamas – solidžią renginio kainą dengia ne kas kitas, o patys mokesčių mokėtojai.

Dar birželio mėnesį Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kad džiaugiasi šią vasarą galėsianti surengti „nemokamą koncertą“.

„Vilniaus globėjo šv. Kristoforo dienos proga, liepos 25-ąją, jau trečius metus iš eilės rengiamas nemokamas koncertas „Jaunas kaip Vilnius“. Žaliojo Vingio parko scenoje pasirodys klasikinės muzikos virtuozai, stebins netikėti duetai, o jau sutemus ant kojų visus pakels viena ryškiausių ir ekstravagantiškiausių britų popmuzikos žvaigždžių – Rita Ora“, – rašoma pranešime[4].

Koncertas
Koncertas reklamuojamas kaip nemokamas, tačiau už jį mokėjome visi. Joey Thompson/Unsplash nuotrauka
Netrukus paaiškėjo, kad už koncertą mokės savivaldybės finansuojama viešoji įstaiga „Go Vilnius“[5]. Už šių metų ir dar dviejų ateinančių metų vasaros koncertus įstaiga sumokėti nei daug, nei mažai – virš 3,4 mln. Eur. Tai reikštų, kad vienas vasaros festivalis kainuoja daugiau kaip 1,1 mln. Eur.

Kaip skelbia šalies žiniasklaidos priemonės, sutartis dėl „Vilniaus vasaros šventės 2024–2026 m. liepos 25 d. koncepcijos sukūrimo ir įgyvendinimo paslaugos“ buvo pasirašyta tarp „Go Vilnius“ ir bendrovės „Aštuntas elementas“. Su bendrove ir anksčiau buvo pasirašytos panašios sutartys.

Ši įmonė priklauso Povilui Oželiui ir Martynui Butkevičiui, nors steigimo sutartyje 2020 m. buvo nurodyti ir du rusų kilmės asmenys. Vis dėlto, bendrovės vadovai pabrėžia, kad dabar sąsajų su Rusija tikrai neturi – akcininkai yra tik du lietuviai. Įmonės advokatė Rūta Karpavičiūtė taip pat griežtai pabrėžia, kad konkurse dalyvavo ir sutartį su„Go Vilnius“ sudarė tik „Aštuntas elementas“ ir jos vadovai lietuviai.

O kiek kainuoja vien Ritos Oros pasirodymas? Pramogų rinkos specialistai teigė, kad atlikėjos honoraras turėtų siekti apie 100–150 tūkst. eurų, tačiau vėliau „Go Vilnius“ įmonės viešųjų ryšių projektų vadovė Donata Banaityte teigė, kad tokia informacija yra klaidinga.

Įmonės vadovės Dovilė Aleksandravičienė sakė, kad atlikėjos pasirodymas kainuoja 350 000 Eur. Tai yra bendrinė suma, įskaitant logistines ir kelionės išlaidas, techninius sprendimus ir pan[6].

„Go Vilnius“ sostinei sukūrė antireklamą, o už oro balioną paklojo šimtus tūkstančių

Tačiau pastaruoju metu pati savivaldybės finansuojama viešoji įstaiga „Go Vilnius“ sulaukia nemažai kritikos. Prieš keletą mėnesių visą šalį tiesiog sukrėtė „Go Vilnius“ kurtas reklaminis vaizdo įrašas pavadinimu „Vilnius: Expectations vs Reality“.

„GO Vilnius“ reklama
„GO Vilnius“ reklama. Stop kadras

Šia reklama siekta užsieniečius pakviesti aplankyti Vilnių ir patiems susidaryti savo nuomonę apie miestą, be išankstinių nuostatų ir stereotipų[7].

Dėl to reklamoje ir buvo pašiepiami stereotipai apie esą nepasiturinčius rytų europiečius lietuvius, kurie „pasidabinę“ treningais laiką leidžia šalia lūšnų ir vis dar naudojasi lauko tualetu. Vėliau parodomas ir labiau tikrovę atitinkantis vaizdinys apie Vilniaus lankytinas vietas, gamtą, kultūrinį gyvenimą.

Vis dėlto, daugybė piliečių šia reklama pasipiktino ir pažvelgė į ją ne kaip į saviironiją ar būdą pasijuokti iš praeities, tačiau kaip į neigiamo įvaizdžio kūrimą, tų pačių neigiamų stereotipų skatinimą bei antireklamą. Teigta, kad dalis užsieniečių pažiūrės tik pirmąsias reklamos sekundes ir iš tiesų susidarys neigiamą įspūdį tiek apie sostinę, tiek apie pačią šalį.

Piliečių kraują dar labiau kaitino ir faktas, kad šiai reklaminei kampanijai iš savivaldybės biudžeto buvo skirta apie pusė milijono eurų. Tačiau „Go Vilnius“ vadovė D. Aleksandravičienė tiek dėl išleistų pinigų, tiek dėl gausios kritikos problemos neįžvelgė ir tvirtino, jog stereotipai aplink Vilnių yra gyvi, todėl ir siekta parodyti, kad jie neatitinka realybės.

O „Go Vilnius“ ir toliau gana netradiciniais bei brangiais būdais bando reklamuoti sostinę. Neseniai įstaiga įsigijo reklamą ant širdies formos oro baliono su užrašu „Vilnius“. Sutartis sudaryta pernai rugpjūtį, su bendrove „Ayra LT“. Maksimali sutarties suma siekia 89 tūkst. eurų.

„Go Vilnius“ pasakoja, kad širdies formos balionas „savo originalia forma ir dydžiu perteiks miesto svetingumo atmosferą ir prisidės prie sostinės populiarinimo Lietuvoje bei užsienyje, paskatindamas apie nuostabų miestą sužinoti daugiau jį aplankant“[8].

Tačiau čia ir vėl kyla klausimų dėl finansų. Kaip pastebi Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Aleksandras Nemunaitis, už 89 tūkst. Eur „per 3 metus gausime viso labo reprezentacinius skrydžius 45 asmenims ir 6 dienas pririšto oro baliono pakėlimo paslaugų“[9].
Įrašas
A. Nemunaičio įrašas feisbuke. Ekrano nuotrauka

Tai atrodo kaip didelė investicija su gana menku atsiperkamumu. Dar įdomiau, kad anksčiau tokie sandoriai buvo sėkmingai vykdomi gerokai pigiau. Štai, 2021 m. Finansų ministerija už 240 oro baliono skrydžių mokėjo 25,9 tūkst. Eur.

Įvertinus tokius sprendimus, stebinti neturėtų net tai, kad „Go Vilnius“ savo vadovams išsimoka ir milžiniškus atlyginimus.

Įmonės direktorė D. Aleksandravičienė per mėnesį uždirba 9804 Eur. Buvusi direktorė Inga Romanovskienė gaudavo 8900 Eur. Skyriaus vadovo alga siekia 4960 Eur. Įstaigoje dirba ir gana didelis darbuotojų skaičius: iš viso – 56[10]. Galbūt toks gausus būrys darbuotojų ir geba suplanuoti tokias reklamos kampanijas bei brangius skrydžius oro balionu.