Kaip žmonės sužinojo apie Laimo ligą?
Laimo liga yra sunki erkių platinama liga, į kurią pastaraisiais metais vis dažniau atkreipiamas dėmesys, nes daugėja pranešimų apie jos atvejus. Dažnai ligos kamuojami pacientai susiduria su sunkiomis pasekmėmis. Ekspertai įspėja, kad dar daug ką reikia sužinoti apie šią ligą ir jos poveikį žmonių sveikatai[1].
Laimo ligos istoriją galima atsekti iki XX a. septintojo dešimtmečio pradžios, kai Laimo mieste, Konektikuto valstijoje, būrys vaikų pajuto artrito simptomus. Tik aštuntojo dešimtmečio viduryje mokslininkai nustatė šios paslaptingos ligos priežastį. Jie nustatė Laimo ligą sukeliančią bakteriją Borrelia burgdorferi, kuri perduodama įkandus infekuotoms juodosioms erkėms.
Laimo ligos simptomai gali būti labai įvairūs ir dažnai imituoti kitas ligas, todėl gali būti sunku ją diagnozuoti.
Kai kurie dažniausi ankstyvieji simptomai yra karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis ir būdingas bėrimas, atsirandantis aplink įkandimo vietą, kurią daugelis apibūdina kaip raudoną dėmę. Negydoma Laimo liga gali sukelti sunkesnių simptomų, pavyzdžiui, sąnarių skausmą, širdies plakimą ir neurologinius sutrikimus.
Teisingą diagnozę nustatyti, atrodo, taip pat sunku kaip ir prieš daugelį metų
Deja, Laimo liga dažnai nediagnozuojama, todėl pacientai gali kentėti daugelį metų nežinodami savo simptomų priežasties. Taip nutiko Djuko universiteto Medicinos mokyklos onkologui daktarui Neil Spector, kuris daugelį metų kentėjo nuo įvairių simptomų, kol jam buvo diagnozuota Laimo liga[2].
Jis jautė nuovargį, širdies plakimą ir sąnarių skausmus, tačiau ekspertai atmetė jo nuomonę, kad jis gali sirgti Laimo liga, nes gyveno Floridoje, kur ši liga yra mažiau paplitusi. Tačiau po ilgų atkaklių pastangų jam galiausiai buvo diagnozuota Laimo liga ir paskirtas agresyvus intraveninių antibiotikų kursas.
Nepaisant gydymo, N. Spectoro širdis buvo smarkiai pažeista, todėl jam buvo atlikta širdies transplantacija. Šiandien pats N. Spectoras yra Laimo liga sergančių pacientų gynėjas ir ragina pacientus būti geriausiais savo pačių advokatais.
Laimo ligos gydymas paprastai apima antibiotikų kursą, kuris gali būti veiksmingas, jei liga pastebima anksti. Tačiau negydoma liga gali tapti lėtine ir daug sunkiau pagydoma.
Be to, kai kuriems pacientams net ir po gydymo gali išlikti simptomų. Problemos trunka kelis mėnesius ar net metus.
Labai svarbu užkirsti kelią Laimo ligai. Nuo jos nėra jokios vakcinos. Veiksmingiausias būdas išvengti Laimo ligos yra vengti erkių įkandimų. Būnant miškingose ar žolėtose vietovėse tai galima padaryti mūvint ilgas kelnes ir vilkint palaidinę ilgomis rankovėmis, naudojant repelentus nuo vabzdžių. Be to, žmonės turėtų žinoti Laimo ligos simptomus ir kreiptis į gydytoją, jei įkandus erkei pasireiškia bet kuris iš minėtų simptomų[3].
Klimato kaita taip pat turi įtakos Laimo ligos plitimui.
Neseniai atliktame tyrime nustatyta, kad dėl aukštesnės temperatūros erkės ilgiau maitinasi, o tai gali lemti didesnį užsikrėtimo atvejų skaičių. Šiltėjant klimatui, tikėtina, kad Laimo liga taps dar didesne grėsme.
Labai svarbu tęsti šios ligos tyrimus, kad geriau suprastume jos poveikį žmonių sveikatai ir sukurtume veiksmingesnes gydymo ir prevencijos strategijas.
Lėtinė Laimo liga: mitai ir realybė
Laimo liga tai bakterinė infekcija, kuria žmonės užsikrečia įkandus infekuotai erkei.
Ligą dažnai sukelia bakterija Borrelia mayonii arba Borrelia burgdorferi ir ji gali iššaukti įvairius simptomus, įskaitant karščiavimą, nuovargį ir būdingą bėrimą.
Nors dauguma žmonių po antibiotikų kurso visiškai pasveiksta, nedideliam procentui pacientų simptomai išlieka dar ilgai po gydymo pabaigos. Ši būklė vadinama lėtine Laimo liga, kuri medicinos bendruomenėje kelia daug ginčų ir diskusijų.
1 mitas: lėtinė Laimo liga yra reta liga
Lėtinė Laimo liga nėra dažna, tačiau ji nėra tokia reta, kaip mano kai kurie žmonės. CDC duomenimis, maždaug 10-20 % pacientų, gydytų nuo Laimo ligos, po gydymo ir toliau jaučia simptomus.
2 mitas: Laimo ligą sukelia nuolatinė Borrelia burgdorferi bakterijų infekcija
Nors yra įrodymų, kad kai kuriems pacientams po gydymo Borrelia bakterijos gali išlikti, nėra aišku, ar tai yra lėtinės Laimo ligos priežastis.
Kiti veiksniai, pavyzdžiui, pernelyg aktyvus imuninis atsakas arba nervų sistemos pažeidimas, taip pat gali turėti įtakos nuolatiniams kai kurių pacientų patiriamiems simptomams. Tai nėra vienintelė priežastis kodėl liga atsiranda.
3 mitas: lėtinę Laimo ligą galima išgydyti ilgalaikiu gydymu antibiotikais
Nors kai kuriems pacientams ilgalaikis gydymas antibiotikais gali laikinai palengvinti simptomus, nėra įrodymų, kad šis metodas padeda išgydyti lėtinę Laimo ligą. Tiesą sakant, ilgalaikis antibiotikų vartojimas gali būti žalingas ir prisidėti prie antibiotikams atsparių bakterijų vystymosi.
4 mitas: Laimo liga yra nauja ir nepripažinta liga
Nors terminas lėtinė Laimo liga yra palyginti naujas, sąvoka, kad simptomai tęsiasi ir po Laimo ligos gydymo, pripažįstama jau kelis dešimtmečius. XX a. dešimtajame dešimtmetyje tyrėjai nustatė būklę, pavadintą po gydymo Laimo liga pasireiškiančiu sindromu (PTLDS), apibūdinančią kai kurių pacientų patiriamus nuolatinius simptomus.
5 mitas: lėtinė Laimo liga nėra tikra liga ir yra tik paciento galvoje
Lėtinė Laimo liga yra reali ir dažnai alinanti būklė, kuri gali smarkiai paveikti paciento gyvenimo kokybę. Laimo liga sergančių pacientų patiriami simptomai nėra įsivaizduojami ar išgalvoti ir gali būti objektyviai įvertinti atliekant įvairius diagnostinius tyrimus.
Tyli, bet staigiai ir stipriai kertanti liga
Lėtinė Laimo liga yra sudėtinga ir dažnai kontroversiška būklė, kurią reikia toliau tirti, kad būtų geriau suprastos jos priežastys ir veiksmingos gydymo galimybės. Nors apie šią ligą dar daug ką reikia sužinoti, svarbu pripažinti, kad lėtinė Laimo liga yra reali ir dažnai stipriai ligonius paveikianti būklė, su kuria susiduria daugybė žmonių[4].
Viena iš rimčiausių su lėtine Laimo liga susijusių būklių yra lėtinis skausmas. Daugelis asmenų, sergančių lėtine Laimo liga, jaučia nuolatinį skausmą, įskaitant sąnarių, raumenų ir galvos skausmą. Šis skausmas gali būti alinantis ir smarkiai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę.
Pacientai gali negalėti atlikti kasdienės veiklos arba užsiimti pomėgiais ir socialine veikla, kurią anksčiau mėgo. Lėtinis skausmas taip pat gali sukelti kitų sveikatos problemų, pavyzdžiui, miego ir nuotaikos sutrikimų.
Kita rimta būklė, susijusi su Laimo liga, yra neurologinė disfunkcija. Laimo liga gali paveikti nervų sistemą ir sukelti įvairius simptomus, tokius kaip tirpimas, dilgčiojimas, atminties ar dėmesio koncentracijos sutrikimai. Kai kuriems asmenims gali pasireikšti sunkesni neurologiniai simptomai, pavyzdžiui, traukuliai ar paralyžius. Retais atvejais negydoma Laimo liga gali sukelti vadinamąją Laimo neuroboreliozę, kuri gali sukelti meningitą arba encefalitą.
Laimo liga sukelia ilgalaikes širdies problemas
Širdies komplikacijos yra dar viena rimta problema, susijusi su Laimo liga. Retais atvejais Laimo liga gali sukelti širdies blokadą, t. y. būklę, kai sutrinka širdies ritmą kontroliuojantys elektriniai signalai. Tai gali sukelti tokius simptomus kaip galvos svaigimas, alpulys ar širdies plakimas. Laimo liga taip pat gali sukelti širdies raumens uždegimą, vadinamą miokarditu.
Negydomos šios širdies komplikacijos gali kelti pavojų gyvybei.
Laimo liga taip pat gali sukelti imuninės sistemos disfunkciją, dėl kurios asmenys gali tapti jautresni kitoms infekcijoms ir ligoms. Imuninė sistema atlieka svarbų vaidmenį apsaugant organizmą nuo infekcijų ir ligų, o jos funkcijos sutrikimai gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Be to, lėtinė Laimo liga gali sukelti emocinių ir psichikos sveikatos problemų, tokių kaip depresija, nerimas ir dirglumas.
Laimo ligos gydymo finansinė našta taip pat gali būti rimta problema daugeliui asmenų. Lėtinės Laimo ligos diagnozavimo ir gydymo išlaidos gali būti didelės, o daugelis draudimo planų nepadengia visų gydymo išlaidų. Tai gali sukelti finansinę įtampą ir apsunkinti asmenų galimybes gauti priežiūrą, kurios jiems reikia simptomams valdyti.
Laimo liga gali sukelti įvairių rimtų sveikatos komplikacijų, ypač lėtinės Laimo ligos arba PTLDS atvejais[5]. Lėtinis skausmas, neurologiniai sutrikimai, širdies komplikacijos, imuninės sistemos disfunkcija, emocinės ir psichinės sveikatos problemos bei finansinė našta tai tik keletas rimčiausių su Laimo liga susijusių būklių.
Asmenims, kuriems diagnozuota Laimo liga, svarbu kreiptis tinkamos medicininės priežiūros ir pagalbos, kad galėtų valdyti savo simptomus ir pagerinti bendrą sveikatą bei gerovę. Deja, diagnozavimas retai kada būna laiku ir žmonės kreipiasi į gydytojus jau kamuojami komplikacijų po tylaus sirgimo anksčiau.
Pavojingos ligos sezonas prasidėjo ir truks visą vasarą
Laimo liga yra sunki liga, kuri perduodama žmonėms įkandus erkei. Liga gali turėti sunkių pasekmių sveikatai, įskaitant lėtinį uždegimą, neurologinius sutrikimus, atminties sutrikimus ir nereguliarų širdies ritmą. Ekspertai teigia, kad dėl visuotinio atšilimo Laimo liga dabar tapo ištisus metus trunkančia grėsme, o didžiausias Laimo ligos sezonas tęsiasi nuo gegužės iki rugpjūčio.
Nors nuo 1992 m. patvirtintos vakcinos nuo Laimo ligos skirtos šunims, vakcinos žmonėms vis dar nėra. Tačiau „Pfizer“ ir „Moderna“ neseniai paskelbė, kad rengia naujas mRNA vakcinas nuo Laimo ligos, o kita vakcina VLA15 jau yra vėlyvosios stadijos klinikinių tyrimų stadijoje, į kurią įtraukiami dalyviai, įskaitant penkerių metų vaikus[6].
Šios naujienos džiugina tuos, kurie sirgo Laimo liga, nes šiuo metu po erkės įkandimo Laimo ligai gydyti turime tik antibiotikus, pavyzdžiui, doksicikliną. Ankstesnės Laimo vakcinos, „LYMERix“, gamyba buvo nutraukta 2002 m. dėl mažos vartotojų paklausos, kurią sukėlė pranešimai apie artritą ir kitus nepageidaujamus šalutinius poveikius.
FDA nerado pakankamai įrodymų, kad ši vakcina būtų susijusi su šalutiniu poveikiu, tačiau žala buvo padaryta ir visuomenė prarado pasitikėjimą šiuo vaistu. Gavus naujienų apie naujus kandidatus į vakcinas, galima tikėtis, kad visuomenė gali atgauti pasitikėjimą Laimo ligos vakcina.
Laimo ligos prevencija vis dar opus klausimas
Nors vakcinų pasiūla auga ir tyrimų atliekama vis daugiau, tai nėra „one size fits all“ sprendimas. Be vakcinų mokslininkai ieško kitų Laimo ligos prevencijos būdų, įskaitant žmogaus monokloninį antikūną, skirtą naudoti Laimo ligos profilaktikai prieš užsikrėtimą[7].
Mokslininkai taip pat tiria, ar paskiepijus peles vietovėse, kuriose gausu erkių, imunitetas bus perduotas pačioms erkėms. Be to, ekspertai stengiasi patobulinti jautresnius testus, kuriais būtų galima nustatyti ne tik patį virusą, bet ir biomarkerius, kuriuos organizmas išskiria susirgus Laimo liga.
Stiveno ir Aleksandros Koenų fondas kartu su Sveikatos apsaugos ministerija remia konkursą, vadinamą „LymeX Diagnostics Prize“, kurio tikslas yra sukurti diagnostikos priemones, galinčias tiksliai nustatyti aktyvią žmonių užsikrėtimą Laimo liga. Konkurso antrojo etapo nugalėtojas bus paskelbtas gruodžio mėn.
Tuo tarpu yra keletas patarimų, kaip apsisaugoti nuo varginančių vabzdžių, įskaitant erkes, įkandimų.
Aplinkosaugos darbo grupės (EWG) ekspertai siūlo dėvėti permetrinu apdorotus drabužius, kad apsisaugotumėte nuo erkių įkandimų. Vis dėlto šis insekticidas neapsaugo nuo uodų.
Kiti patarimai: einant per aukštą žolę ar krūmynus, kuriuose gali būti vabzdžių, prisidengti ilgomis kelnėmis, ilgomis rankovėmis ir mūvėti kojines. Be to, prieš eidami į patalpas, kruopščiai patikrinkite, ar nėra erkių, ir tinkamai jas pašalinkite bei išmeskite dar lauke.
Kad išvengtumėte vabzdžių įkandimų, lauko valgyklose naudokite tinklelius, ventiliatorius arba ir tinklelius, ir ventiliatorius, o vežimėlius ir kūdikių vežimėlius uždenkite tinkleliais. Repelentus naudokite atsakingai, vadovaudamiesi etiketėse nurodytomis instrukcijomis, ir naudokite produktus su mažiausia cheminių repelentų koncentracija, ypač vaikams.
Venkite repelentų aerozolinėse talpyklose, nes cheminių medžiagų galite lengvai papurkšti į akis. Vietoj jų naudokite losjonus, pompas ir servetėles, o panaudoję gaminį nusiplaukite rankas. Niekada nenaudokite apsauginio kremo nuo saulės, kurio sudėtyje yra repelentų, o grįžę į patalpą nusiplaukite drabužius ir repelentais padengtą odą.
Laimo liga yra rimta grėsmė sveikatai, o kadangi Laimo ligos sezonas dar tik prasideda, būtina imtis prevencinių priemonių nuo erkių įkandimų. Nors žmonėms skirta Laimo ligos vakcina vis dar kuriama, mokslininkai dirba ties kitais Laimo ligos prevencijos būdais ir kuria tikslią diagnostiką. Jei laiką leidžiate gamtoje, vadovaukitės patarimais, kaip apsisaugoti nuo erkių įkandimų.