Laikrodžius suksime ir toliau: Briuselis atsisako plano naikinti vasaros ir žiemos laiką

PasaulisRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Laiko sukimas
Laiko persukimas sukelia daug problemų. Jon Tyson/Unsplash nuotrauka

Europos Komisija nori atsisakyti planų panaikinti sezoninį laiko sukimą

Europos Sąjungos šalyse laikrodžiai veikiausiai ir toliau bus sukiojami – Europos Komisija galiausiai nusprendė atsisakyti planų panaikinti sezoninį laiko keitimą. Šis sprendimas priimtas po septynerius metus trukusių bevaisių diskusijų tarp ES šalių, kurios nesugebėjo susitarti dėl bendros nuolatinės laiko sistemos – vasaros ar žiemos laiko – pasirinkimo.

„Ilgalaikė aklavietė tapo priežastimi, kodėl Komisija dabar nusprendė atsiimti savo direktyvos projektą“, – pareiškė Europos Komisijos atstovė spaudai Anna-Kaisa Itkonen[1].

Pasak jos, nors šis sprendimas dar nėra galutinis, Europos Parlamentui bei ES Tarybai dabar suteikta galimybė pateikti savo nuomonę, į kurią Komisija žada atsižvelgti prieš priimdama galutinį sprendimą.

Nors europiečiai nori atsisakyti laiko sukiojimo, politikams nepavyksta susitarti

Idėja atsisakyti laiko keitimo pradėta svarstyti dar 2018 metais, remiantis Europos piliečių apklausos rezultatais. Tuo metu daugelis europiečių pritarė idėjai atsisakyti laikrodžių sukiojimo. Nors Europos Parlamentas greitai palaikė siūlymą, ES Taryboje jis įstrigo – šalys nesugebėjo priimti bendro sprendimo dėl nuolatinio laiko pasirinkimo.

Europos Komisijos sprendimas atšaukti šį projektą yra platesnio teisės aktų supaprastinimo paketo „Omnibus“ dalis, kuriuo siekiama mažinti ES biurokratiją. Šią iniciatyvą aktyviai remia ir dabartinė Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Laiko persukimas
Paskutinį kovo savaitgalį ir vėl suksime laikrodžius. Yaniv Knobel/Unsplash nuotrauka

Tiesa, kaip jau minėta, Europos Parlamentas bei ES Taryba artimiausiais mėnesiais gali raštu pateikti pastabas Europos Komisijai dėl šio pasiūlymo atšaukimo. Komisija žada jas išanalizuoti ir tik tuomet paskelbti galutinį sprendimą.

Pradinė direktyvos idėja sulaukė stiprios paramos tokiose šalyse kaip Vokietija ir Lenkija, tačiau Pietų Europos šalys entuziazmo neparodė. Būtent šis nesutarimas nulėmė, kad ES šalys nesugebėjo susitarti ir iniciatyva liko užblokuota.

Dabartinėje situacijoje atrodo, jog artimiausiu metu laikrodžių sukiojimo praktikos panaikinimo Europoje nesulauksime. Jei neatsiras naujų pasiūlymų, ES ir toliau dukart per metus keis laiką iš vasaros į žiemos ir atvirkščiai.

77.lt primena, jog artimiausias laiko sukimas įvyks paskutinį šio mėnesio savaitgalį. Naktį iš kovo 29 dienos į 30-ąją (iš šeštadienio į sekmadienį) laikrodžio rodykles reikės pasukti viena valanda į priekį. Dėl to visi neteksime vienos valandos miego, tačiau vakare turėsime ilgesnį šviesos periodą.