Manoma, kad „Ponzi“ sukčiavimo kampanijos ir įmonių griūtis gadina kriptovaliutos sėkmę
Po paskutinių mėnesių kriptovaliutos kritimų, pakilimų, bankrutavusių verslų ir kitokių skandalų, ateitis šioje sferoje neaiški. Vieni spėja, kad NFT projektai, kriptovaliutos investavimas, mainai ir biržos firmos neturėtų niekur dingti ar nuvertėti. Tuo pat metu kiti teigia, kad tokie sukčiavimo skandalai kaip FTX bankrotas[1] gali paskatinti kriptovaliutos populiarumo nuosmukius.
Ekspertai sako, kad dar daugiau kriptovaliutų bendrovių pateks į „Ponzi“ schemos stiliaus sukčiavimo schemas, kurios veda net ir į bankrotą. Tačiau kriptovaliuta ir toliau išliks svarbia priemone mainų fondams visame pasaulyje. Taip spėja rizikos kapitalo investuotojas ir programinės įrangos įmonės „Palantir“ įkūrėjas Joe Lonsdale[2].
„Apskritai manau, kad dauguma dalykų žlugs. Įvairūs kriptovaliutų skolintojai, kriptovaliutų žetonai ir kitos ekosistemos dalys buvo tiesiog „Ponzi“ schemos dalis, ir tai neturėjo jokios prasmės. To galima tikėtis bet kokioje situacijoje, kai yra dalykų, kurie nėra reguliuojami“, – sakė J. Lonsdale.
Pasak jo, per pastaruosius kelerius metus kriptovaliutų projektai buvo vertinami ne pagal pinigų srautus, ne pagal vertės ekonomikoje sukūrimą, o pagal tai, kiek populiaru tai gali būti ir ar žmonės mokėtų už tai pakankamai gerus pinigus.
Vienas kriptovaliutos kompanijos bankrotas po kito
Lapkričio pradžioje „FTX“ kriptovaliutų birža, valdoma Samo Bankmano-Friedo, kreipėsi dėl 11 skyriaus bankroto, nes neteko milijardo dolerių ir nuvylė didelius investuotojus bei klientus. Praėjusią savaitę apie savo bankrotą paskelbė ir kita didelė kriptovaliutų bendrovė „BlockFi“ , sekdama kitas kriptovaliutų bendroves, tokias kaip „Celsius Network“ ir „Voyager Digital“, kurios taip pat paskelbė bankrutavusios[3].
Kai kurios bankrotą paskelbusios bendrovės buvo susijusios ir su korupcija, turėjo kitų problemų kompanijų viduje. Tai nereiškia, kad visos įmonės, besiverčiančios kriptovaliuta, yra korumpuotos, imasi plauti pinigus ar kitų sukčiavimo kampanijų. J. Londsdeilas įvardijo tik „FTX“, bet mano, kad ilgalaikėje perspektyvoje nebus nubraukta ir geroji kriptovaliutų pusė.
Didžioji dalis to, ką matėme kriptovaliutose per pastaruosius trejus, ketverius, penkerius metus, buvo spekuliacinis burbulas, kurį sukūrė pigūs pinigai, bankrotai ir kritimas, kurį lėmė daug šių „Ponzi“ schemų.
„Ponzi“ sukčiavimo schema dažnai naudojama tokiems fondams išvilioti ir dabar išpopuliarėjo tarp sukčių kriptovaliutos industrijoje. Tokia sukčiavimo schema verčia aukas manyti, kad pelnas gaunamas iš teisėtos verslo veiklos. Nukentėjusieji nežino, kad lėšų šaltinis yra kiti investuotojai.
„Ponzi“ schema gali išlaikyti tvaraus verslo iliuziją tol, kol nauji investuotojai įneša naujų lėšų ir kol dauguma investuotojų nereikalauja grąžinti visos sumos.
„FTX“ bankrotas ir SBF skandalai buvo siejami su didesnėmis bėdomis ir investuotojai pranašavo kriptovaliutai prastą ateitį, bet ekspertai spėja, kad tai neturėtų taip paveikti paties verslo, bet paskatins investuotojus būti budresnius.
Blokų grandinės technologija vis dar bus svarbi ateities dalis
Nepaisant šių pastarojo meto neramumų kriptovaliutų rinkose, bendrai kalbant apie kriptovaliutas, ši industrija turi daugiau plėtros galimybių nei kada iki šiol. Kriptovaliutose naudojama blokų grandinės technologija leidžia pervesti lėšas internetu nenaudojant tradicinės vyriausybės ar bankų infrastruktūros, todėl atsiranda naujas ir svarbus būdas pervesti pinigus visame pasaulyje.
Tai turėtų populiarėti. Turėti daugiau decentralizuotos galios yra prasminga ir naudinga.
Svarbu, kad egzistuotų kažkas panašaus į „Bitcoin“, mano ekspertai. Taip žmonės turi daugiau laisvės finansų sistemoje ir gali vengti blogai besielgiančių ar pagarsėjusių valstybių vyriausybių.
Yra tikima, kad ilgainiui ši ekosistema taps naudinga pasauliui nors dabar kriptovaliuta vadinama toksiška aplinka investuotojams[4]. Investuotojai kvestionuoja ar kriptovaliuta turi ateitį nes paskutiniai mėnesiai sukėlė daug sumaišties ir firmos labai sveria visus naujus žingsnius.
Tačiau tikimasi, kad bendra blokų grandinės „blockchain“ veikla tarp vartotojų bus palyginti rami, nes toliau laukiama galimo neigiamo poveikio dėl FTX bankroto, kaip teigia analitikai. Ne viena firma dabar bando kontroliuoti žalą. Akcijos krito ir tikrai rekordiškai.
„Silvergate“ bendrovė, kurios akcijos lapkričio mėnesį smuko rekordiškai – 52 %, prieš kelias savaites teigė, kad „FTX“ indėlis sudaro mažiau nei 10 % jos skaitmeninių aktyvų indėlių. Šią savaitę ji teigė, kad „BlockFi“ bankroto rizika buvo beveik 20 milijonų.
Panaši situacija susiklostė ir „Coinbase“. Lapkričio 21 d. kompanija užsidarė rekordiškai žemame lygyje, o įmonių, įskaitant „Bank of America Corp.“ ir „Daiwa Securities“ analitikai sumažino jos reitingus, todėl nuo 2021 m. rugpjūčio mėn. ji turi mažiausiai pirkimo reitingų. „Coinbase“ akcijos ką tik nutraukė keturias savaites trukusį smukimą, tačiau šiemet jos vis dar yra smukusios apie 80 %, netekusios apie 44 mlrd. dolerių vertės[5].
Kriptovaliutų kasybos akcijoms sekėsi dar prasčiau, nes smarkiai išaugusios energijos sąnaudos prisideda prie iššūkių, susijusių su krentančia kriptovaliutų verte. Kriptovaliutų kasybos akcijų nuosmukis kelia problemų grupei, kuri jau ir taip stengėsi grąžinti 4 mlrd. dolerių paskolų, susietų su kasybos įranga.
Tačiau įmonių atstovai, kurie tiesiogiai susidūrė su „FTX“ ir kitomis kompanijų nelaimėmis sako, kad vis dar mato potencialą technologijose, kuriomis grindžiama kriptovaliuta, įskaitant momentinius atsiskaitymus už vertybinius popierius. O kai kurie pinigų valdytojai įžvelgia galimybę atpigusiose akcijose.