Kosminėje stotyje įkalinti astronautai išgyvena valgydami sriubą iš savo šlapimo

Įdomybės, PasaulisRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
NASA astronautai
Kosminėje stotyje įstrigę kosmonautai. Stop kadras

NASA astronautai beveik pusę metų gyvena kosminėje stotyje, nors misija turėjo trukti 8 dienas

Kosmosas visada buvo viena didžiausių žmonijos paslapčių ir siekiamybių. Tačiau su kiekvienu žingsniu į priekį, kai kuriais atvejais vis tiek susiduriama su nesklandumais ir iššūkiais, kuriuos dažnai lemia ne tik technologinės klaidos, bet ir pačios kosmoso sąlygos.

Butchas Wilmore’as ir Sunita Williams, NASA astronautai, kurie jau daugiau nei penkis mėnesius gyvena Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), tapo tokių iššūkių simboliu. Šie neplanuotai kosmose įstrigę astronautai dabar stengiasi išgyventi visiškai kitokiomis sąlygomis nei Žemėje, o jų padėtis bei galimos sveikatos problemos kelia vis didesnį susirūpinimą[1].

B. Wilmore’as ir S. Williams buvo pasiųsti į TKS 2024 m. birželį. Jų misija turėjo trukti vos aštuonias dienas, tačiau „Boeing Starliner“ erdvėlaivis, su kuriuo astronautai turėjo grįžti į Žemę, patyrė techninių problemų. Dėl helio nuotėkių ir variklio sutrikimų keliautojų misija netikėtai tapo žymiai ilgesnė. Kosmoso tyrimų srityje, kur kiekviena diena yra svarbi, tokie netikėtumai sukėlė rimtų logistinių ir gyvenimo sąlygų problemų.

Kadangi erdvėlaivis nebegalėjo grąžinti astronautų į Žemę, jiems teko likti TKS, laukiant gelbėjimo misijos. NASA nusprendė, kad juos saugiai pargabenti galės tik 2025 m. vasarį, kai „SpaceX Dragon“ erdvėlaivis bus pasirengęs skrydžiui. Nors šis sprendimas buvo būtinas astronautų saugumui, jie liko užstrigę kosmose su ribotomis atsargomis ir daugybe praktinių iššūkių.

Dėl atšiaurių sąlygų astronautams tenka valgyti sriubą, pagamintą su jų šlapimu

Astronautas
Astronautams kosmose tenka gerti išfiltruotą šlapimą. NASA/Unsplash nuotrauka
Astronautams gyvenant TKS, viskas turi būti kruopščiai planuojama ir užtikrinama, kad visi ištekliai būtų naudojami kuo efektyviau.

Iš pradžių B. Wilmore’as ir S. Williams galėjo mėgautis šviežiais vaisiais, daržovėmis, picomis, kepta vištiena, krevetėmis ir net šaltais užkandžiais. Tačiau po kelių mėnesių šie švieži bei skanūs maisto produktai baigėsi, o jų vietą užėmė džiovinti ir užšaldyti patiekalai. Jiems tenka išgyventi iš sriubų ir dehidratuotų patiekalų, paruošiamų naudojant vandenį iš TKS perdirbimo sistemos[2].

TKS, kuri yra įsikūrusi apie 400 kilometrų nuo Žemės, turi smarkiai išvystytą vandens perdirbimo technologiją, kad galėtų išgauti geriamą vandenį net iš astronautų šlapimo bei prakaito.

Šis procesas naudoja kelias skirtingas sistemas (ang. Water Processor Assembly (WPA) ir Urine Processor Assembly (UPA)), kad užtikrintų, jog netgi žmonių paliktos atliekos galėtų tapti puikiai panaudojamais ištekliais[3].

NASA technologijų dėka, šlapimas ir kitos atliekos, kurias astronautai išskiria per savo kasdienes veiklas, yra distiliuojamos ir paverčiamos geriamuoju vandeniu. Perdirbimo procesas padeda užtikrinti, kad astronautai kasdien turėtų pakankamai švaraus vandens, kurio užtektų tiek gėrimams, tiek ir maisto ruošybai.

Toks perdirbimas, nors ir gali pasirodyti neįprastas ar net atgrasus, yra būtinas ilgoje misijoje. NASA specialistai pabrėžia, kad perdirbtas vanduo atitinka aukščiausius saugumo ir švaros standartus. Ir nors toks gyvenimo būdas gali sukelti susirūpinimą dėl maisto kokybės ir higienos, astronautai žino, kad šis procesas yra būtinas, kad jų misija būtų sėkminga ir jiems nepritrūktų gyvybiškai svarbaus vandens.

Mikrogravitacija paveikė astronautų kūnus: internautai susirūpinę dėl smarkiai sulysusios astronautės

Kosmosas
Buvimas kosmose atsiliepia astronautų sveikatai. NASA/Unsplash nuotrauka

Vienas iš pagrindinių iššūkių, su kuriuo susiduria B. Wilmore’as ir S. Williams, yra mikrogravitacija. Ilgalaikis buvimas mikrogravitacijoje turi rimtą poveikį kūnui, o tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl astronautai, nors ir turi pakankamai maisto, vis tiek praranda svorį.

B. Wilmore’as ir S. Williams abu pastebėjo, kad jų kūnai keičiasi. Tuo susirūpino ir jų padėtį stebintys internautai, kurie pradėjo komentuoti, kad S. Williams atrodo pavojingai sulysusi ir serganti. Tačiau pati Sunita Williams pabrėžė, kad nors ji atrodo liesesnė, tai nėra dėl per menko maitinimosi.

Jos teigimu, išvaizdos pokyčiai įvyko tik dėl mikrogravitacijos poveikio, neleidžiančio kūnui išlaikyti skysčių įprastu būdu. Ji taip pat paminėjo, kad nuolatinis fizinis krūvis ir tinkama mityba padeda jai palaikyti sveiką svorį.

Viešai tikinama, jog NASA daktarai stebi abiejų astronautų mitybą ir užtikrina, kad jie gautų pakankamai kalorijų bei maistinių medžiagų, būtinų jų sveikatai. Kiekvienas astronautas kasdien gauna reikiamą kiekį maisto, o taip pat yra numatytų papildomų atsargų, jei misija bus pratęsta ilgesniam laikui.

77.lt primena, jog B. Wilmore’as ir S. Williams „Boeing Starliner“ erdvėlaivio gedimai, dėl kurių astronautai neplanuotai liko įkalinti kosminėje stotyje, nėra vienintelė „Boeing“ bėda. Pastaraisiais metais „Boeing“ susiduria su įvairiomis problemomis, įskaitant gendančiais lėktuvais ir sprogusiu palydovu.