Pasaulio medikai skambina pavojaus varpais – plinta naujas koronaviruso variantas
Pasaulyje vėl plinta nauja, smarkiai mutavusi COVID-19 viruso atmaina, kuri jau yra užfiksuota ne vienoje šalyje. Reaguojant į tai, užsienio ekspertai atidžiai stebi situaciją ir vertina, kaip šis variantas paskatins potencialią rudeninių infekcijų bangą.
Visuomenės sveikatos ekspertai Lietuvoje taip pat suskubo kalbėti apie naują COVID-19 atmainą, kuri anksčiau ar vėliau, pasieks mūsų šalį. Vis dažniau vėl pradedama užsiminti ir apie vakcinas, bei galimą užsidarymą ir karantiną.
Dar visiškai neseniai, rugpjūčio 17 d., Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) BA.2.86 koronaviruso variantą pripažino stebimu. Nuo liepos pabaigos, kai jis pirmą kartą buvo nustatytas, jis jau buvo užfiksuotas keliuose žemynuose, o tai, kartu su neįprastai dideliu mutacijų skaičiumi, COVID-19 plitimą stebintiems ekspertams kelia didelį nerimą[1].
Ekspertai teigia, kad BA.2.86 greičiausiai kilo iš BA.2, omikron atmainos, kuri padėjo sukelti naujų infekcijų bangą 2022 m. pavasarį. Naujoji koronaviruso versija, jau gavusi Eris vardą, iki šiol jis buvo nustatyta jau keliose pasaulio šalyse, taip pat ir Europoje, įskaitant Daniją, Jungtinę Karalystę ir Izraelį.
O nelaukdami daugiau įrodymų, ekspertai perspėja, kad dėl Eris varianto, JAV, Europoje ir Azijoje jau padaugėjo COVID-19 infekcijų ir hospitalizacijų atvejų skaičius[2].
PSO sieja nerimą dėl naujos COVID-19 atmainos mutacijų
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) akylai stebi naują koronaviruso atmainą, vadinamą EG.5 arba Eris. Būtent šis variantas dabar sudaro didžiąją koronaviruso susirgimų dalį JAV, Kinijoje, Pietų Korėjoje, Japonijoje, Kanadoje, plitimas fiksuojamas ir kituose pasaulio kraštuose.
Tiesa, remdamasi dabartiniais įrodymais, organizacija teigia, kad pasauliniu mastu jis kelia mažą pavojų visuomenės sveikatai, kaip ir kiti šiuo metu cirkuliuojantys variantai[3].
Juk dar gegužės mėnesį pati PSO plačiau pareiškė, kad COVID-19 dabar jau yra „nusistovėjusi ir nuolatinė sveikatos problema, kuri nebekelia tarptautinio masto grėsmės visuomenės sveikatai“.
Tačiau tarsi prieštaraudama ankstesniai, gana neutraliai pozicijai dėl koronaviruso, PSO dabar vėl gąsdina globalią visuomenę ir teigia, kad remiantis ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, šiuo metu JAV jau vyrauja EG.5 padermė, kuri sudaro 17,3 proc. visų susirgimo atvejų per savaitę.
Be to, kalbama ir apie vakcinas, kurios turėtų pasirodyti šį rudenį, tačiau dabar, nėra aišku, ar bus veiksmingos prieš naujos padermės variantą.
„Moderna“, „Pfizer“ ir „Novavax“ šį rudenį pristatys naujas COVID-19 vakcinas, skirtas „XBB“ variantams, kilusiems iš omikron. „Novavax“ dabar teigia, kad jos vakcina „sukels funkcinį imuninį atsaką į „XBB“ subvariantus, įskaitant „XBB.1.5“, „XBB.1.16“ ir „XBB.2.3“.
PSO medikė Sylvie Briand teigia, kad vakcinų kūrėjai dabar stengiasi parinkti tokį antigeną, kuris užtikrintų kuo platesnį imunitetą, kad žmonės būtų apsaugoti kuo plačiau, numatydami, kad virusas gali evoliucionuoti nuo rekomendacijos paskelbimo iki vakcinos pagaminimo.
„EG.5“ yra „XBB“ linijos dalis ir yra labiau susijusi su „XBB“ variantais nei su ankstesnėmis vakcinos atmainomis. Dėl šios priežasties tikimasi, kad rudenį pasirodysiančios naujos sudėties vakcinos užtikrins dar geresnę apsaugą nuo „EG.5“ nei ankstesnės vakcinos“, – sako „UNC Gillings School of Global Public Health“ Epidemiologijos departamento profesorius Justinas Lessleris[4].
„Moderna“ taip pat teigia, kad preliminarūs klinikinių tyrimų su žmonėmis duomenys rodo, jog atnaujintos vakcinos garantuos pakankamą apsaugą nuo „EG.5“ ir „FL.1.5.1“. Bendrovė „Pfizer“ teigia, kad neseniai atlikto tyrimo su pelėmis duomenys rodo, jog nauja vakcina taip pat bus veiksminga.
Tiesa, atsižvelgiant į naujausią informaciją apie su vakcinomis siejamą riziką, besidominčiųjų atnaujintais COVID-19 skiepais nebus tiek ir daug.
Jau anksčiau skelbta, kad COVID-19 vakcinos yra siejamos su mažėjančiais gimstamumo rodikliais, skiepas jaunuoliams gali sukelti širdies raumenų uždegimą, moterims vakcinos pakeitė menstruacijų ciklus, o perteklinė, dažna vakcinacija ne tik nualina organizmą, tačiau ir silpnina imunitetą.
Lietuvoje taip pat reaguojama į naują COVID-19 variantą, kalbama apie vakcinas ir užsidarymą
Tuo tarpu Lietuvoje, virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas, kalbėdamas apie naują atmainą sako, kad tam, kad ji būtų užfiksuota, turi būti atliekami nuoseklūs tyrimai. Tačiau eksperto teigimu, nėra abejonių, kad nauja atmaina ateis ir į Lietuvą, o šiais metais žiemą gripo ir COVID-19 atvejų tikrai išaugs.
„Dabar viena iš naujausių atmainų yra BA.2.86, omikron palikuonis. Šitoje atmainoje yra 96 pokyčiai genome. Palyginimui – omikron variantas turėjo 33 pokyčius nuo pirminio Uhano viruso varianto. Tad šitų pokyčių yra labai daug. Mokslininkams didžiausią susirūpina kelia tai, kiek šie pokyčiai virusui padės išvengti vakcinos arba ligos suformuotų antikūnų“, – sako profesorius S. Čaplinskas[5].
Tiesa, bent kol kas, profesorius S. Čaplinskas nemano, kad vėl bus grįžtama prie didelių ribojimų ar masinės vakcinacijos. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro virusų tyrinėtojas, daktaras Gytis Duda taip pat nemano, kad artimiausiu metu bus pastebimas itin spartus viruso plitimas ar didelis mirtingumas, tas nauji ribojimai ir draudimai neturėtų būti įvesti.