- Radijo stotis nusprendė išmėginti DI, kad išsiaiškintų, ar jis gali pakeisti tikrą žurnalistiką
- Eksperimentas turėjo tęstis 3 mėnesius, tačiau nutrauktas vos po savaitės
- Eksperimentas su DI sukėlė pasipiktinimo bangą
Radijo stotis nusprendė išmėginti DI, kad išsiaiškintų, ar jis gali pakeisti tikrą žurnalistiką
Lenkijoje įsikūręs „OFF Radio Kraków“ radijas pritraukė žiniasklaidos ir visuomenės dėmesį, kai paskelbė radikalią naujovę – jų eteryje vietoj žurnalistų laidas pradėjo kurti dirbtinis intelektas (DI). Toks sprendimas buvo pristatytas kaip „eksperimentas“, kuris esą turėjo išprovokuoti diskusiją apie dirbtinio intelekto galimybes ir rizikas. Tačiau vos po savaitės radijo stotis nusprendė šį eksperimentą užbaigti, teigdama, kad pagrindinis tikslas – diskusija bei aktyvesnis galvojimas apie DI poveikį – jau buvo pasiektas.
Eksperimentas prasidėjo spalio 22 dieną, kai „OFF Radio Kraków“ radijo stotis pakeitė įprastas gyvų žurnalistų kuriamas laidas į DI generuotą turinį[1]. Šis radikalus žingsnis sukėlė prieštaringus vertinimus žiniasklaidoje ir tarp klausytojų, kurių dauguma anaiptol nesidžiaugė staiga visiškai kompiuterizuotu turiniu.
Radijo stoties vadovas Marcinas Pulitas nuo pat pradžių mėgino vadinti šį projektą „tyrimų ir žiniasklaidos eksperimentu“. Tačiau po stiprios kritikos bangos nusprendė jį nutraukti anksčiau nei buvo planuota.
Vos po šešių dienų „OFF Radio Kraków“ išplatino oficialų pareiškimą, kuriame buvo patvirtinta, kad eksperimentas baigtas[2].
Pasak M. Pulito, tokio eksperimento tikslas buvo atkreipti dėmesį į DI plėtrą, jos naudą ir pavojus, kylančius viešajam interesui. Anot jo, DI padėjo atverti diskusiją apie tai, ką mums suteikia technologijos ir ką jos iš mūsų atima.
„Visuomeninio radijo misija – atidžiai stebėti besikeičiančią tikrovę, kelti klausimus, provokuoti diskusiją apie civilizacinius iššūkius. Toks buvo radijo eksperimento <...> tikslas. Ir šis tikslas buvo pasiektas,“ – teigė radijo vadovas.
Eksperimentas turėjo tęstis 3 mėnesius, tačiau nutrauktas vos po savaitės
Nors buvo numatyta, kad eksperimentas galėtų tęstis net tris mėnesius, radijo stoties komanda jau per savaitę surinko tiek pastebėjimų ir nuomonių, kad nusprendė, jog toliau tęsti jo nėra prasmės.
„Išmokome daug – tiek apie technologinius aspektus, tiek apie teisinius ir etinius dirbtinio intelekto naudojimo klausimus,“ – sakė M. Pulitas.
Eksperimento metu paaiškėjo, kad dar yra daugybė neišspręstų, visiškai nereglamentuotų klausimų – nuo DI sukurto turinio autorystės teisių iki šio turinio identifikavimo ir viešo pristatymo, taip pat vaizdo apsaugos.
Anot radijo stoties, patirtis parodė, kaip jautriai visuomenė reaguoja į DI intervencijas kasdieniame gyvenime. Dauguma kritikų piktinosi, kad dirbtinis intelektas, neturintis žurnalistinio atsakomybės jausmo ir empatijos, negali kokybiškai pakeisti žmogaus. Pasak M. Pulito, šis eksperimentas ne tik paskatino diskusiją, bet ir išryškino DI aspektus, kurie ateityje turėtų būti griežčiau reglamentuojami.
Eksperimentas su DI sukėlė pasipiktinimo bangą
Pasak M. Pulito, eksperimentas susilaukė itin didelio atgarsio, netgi didesnio nei jie patys tikėjosi ar galėjo numatyti.
„Mus nustebino šio eksperimento emocinis poveikis, lydėjęs mus eksperimento metu, priskiriant mums nepagrįstus ketinimus ir veiksmus, taip pat pateikiant griežtus vertinimus, suformuluotus remiantis klaidingomis interpretacijomis,“ – pastebėjo jis.
M. Pulitas taip pat pabrėžė, kad šio projekto tikslas buvo suteikti auditorijai erdvę diskutuoti apie technologijų poveikį kasdieniam gyvenimui. Pasak jo, radijo stotis nesiekė kažkokių kitų paslėptų tikslų.
Radijo stoties vadovas taip pat pabrėžė, kad jų patirtis gali tapti reikšmingu indėliu kuriant naujas teisines DI reguliavimo normas Lenkijoje. Pasak M. Pulito, DI ateityje taps vis labiau neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, tačiau, kaip ir bet kuri kita technologija, ji turi būti reguliuojama, siekiant užtikrinti visuomenės interesų apsaugą.
Eksperimentas baigėsi, tačiau klausimai liko. Ar dirbtinis intelektas gali pakeisti žurnalistiką? Ar visuomenė priims vis dažniau pasirodantį dirbtinio intelekto sukurtą turinį? Kol kas šie klausimai lieka atviri, bet aišku viena – dirbtinis intelektas jau šiandien kelia didžiules diskusijas ir verčia susimąstyti apie mūsų ateitį.