Kokių produktų žūtbūt negalima vartoti pasibaigus jų galiojimo laikui?

Mityba, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Maisto produktai
Maisto gaminių galiojimas priklauso nuo laikymo sąlygų ir gamybos. Engin Akyurt/ Pexels nuotrauka

Ar galiojimo data ant maisto produktų pakuotės yra bereikšmė?

Žinome, kad didžiausia nuolaida prekėms maisto produktų parduotuvėje būna jų galiojimo laikui besibaigiant. Kepyklėlėse, prekybos centruose yra atskiros prekių skyriaus lentynos, kuriose sudėtos produkcijos galiojimo laikas baigiasi artimiausiomis dienomis. Nepasiturintys dažnai perka tik tokius produktus, nes galima patrauklius produktus nusipirkti net ir per pus pigiau. Dažnai jų kokybė būna suprastėjusi, bet produktai dar nėra sugedę.

Dabar Lietuvoje kalbama apie tai, kad siekiama mažinti išmetamo maisto kiekį leidžiant parduoti bebaigiančius galioti produktus. Teigiama, kad tokių produktų pardavimas gal ir sumažintų maisto švaistymą, bet ar tai tikrai yra saugu vartotojams? Apie tai reiktų pagalvoti, nes prastos kokybės produktams nereikia nei pasibaigusio galiojimo, kad sukeltų apsinuodijimą maistu.

Pavyzdžiui, Amerikoje įprasta, kad didelė dalis maisto, kuri neparduodama tą dieną, kai yra pagaminta, yra išmetama. Taip yra elgiamasi kepyklose su spurgomis, sumuštiniais, riestainiais. Ne vienas varguolis ieško tokių produktų konteineriuose ar susitaria su darbuotojais dėl jų gavimo, nes parduoti pasibaigusio galiojimo prekes nėra priimtina[1].

Be to, dažnai ir patiems po švenčių tenka išmesti įvairius produktus, kurių nesuvalgo svečiai. Tačiau už tokių likučių niūriai glaudžiasi ir iš parduotuvių išvežti maisto produktai, kurių tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs jau kelias dienas. Nors daugelis iš mūsų esame linkę pamiršti galiojimo terminus, labai svarbu suprasti maisto saugos ir galiojimo terminų mokslinius pagrindus.

Griežtai žiūrint galiojimo laiko švaistomas maistas ar pinigai? O gal saugojama sveikata?

Maisto švaistymas yra sena problema, be to, teigiama, kad tai didelė klimato problema, nes vien JAV per metus išmetamo sugedusio maisto kiekis prilygsta 42 anglimi kūrenamų elektrinių išmetamų teršalų kiekiui[2].

Be to, ši problema aštri ir dėl žiaurios infliacijos, kuri didina sąskaitas už maisto produktus. Suskaičiuota, kad žmonės per metus išmeta maisto maždaug 1 300 JAV dolerių. Laikas atsikratyti įpročio išmesti pasibaigusio galiojimo, bet visiškai tinkamus naudoti produktus dėl pernelyg didelio atsargumo, sako gamtos mylėtojai.

Tinkamumo vartoti terminai etiketėse rodo, kad maistas turi galutinę ribą, kurią peržengus jis yra netinkamas, sugedęs ir pasibaigusio galiojimo. Tačiau problema yra ta, kad dauguma galiojimo terminų yra tik informacija apie produkto kokybę. Ši taisyklė galioja kone visam maistui, išskyrus mišinius kūdikiams. Ant jų pakuočių nurodytas galiojimo terminas paprastai rodo geriausią gamintojo įvertinimą, kiek laiko maisto produktas bus optimaliai šviežias ir skanus, nors tai iš tikrųjų reiškia labai skirtingus dalykus.

Dažnai nekreipiama dėmesio į galiojimo terminus ir daugelis žmonių toliau vartoja maisto produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, nesuvokdami, kad jie gali sau pakenkti. Gali atrodyti, kad produktų, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, valgymas nekenksmingas, tačiau tai gali sukelti įvairių sveikatos problemų, todėl to daryti nerekomenduojama.

Visų pirma, vartojant produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, galima apsinuodyti maistu.
Pasibaigusio galiojimo maisto produktai dažnai tampa bakterijų, virusų ir kitų kenksmingų mikroorganizmų, kurie gali sukelti per maistą plintančias ligas, pavyzdžiui, viduriavimą, vėmimą, pilvo skausmus ir karščiavimą, veisimosi vieta. Šios ligos gali būti sunkios, ypač žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi, pagyvenusiems žmonėms ir vaikams[3].

Be to, vartojant produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, gali sumažėti jų maistinė vertė. Pasibaigus maisto produktų galiojimo laikui, juose esančios maistinės medžiagos ir vitaminai pradeda irti ir toks maistas nebėra naudingas organizmui. Vartodami produktus, kurių tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs, galite netekti pagrindinių maistinių medžiagų, reikalingų tinkamam organizmo funkcionavimui.

Duona
Duonos produktai dažnai galioja ilgiau nei mėsa ar daržovės. Mariana Kurnyk/ Pexels nuotrauka

Net ir tinkami valgyti produktai gali sukelti įvairias reakcijas

Dar viena rimta problema, susijusi su pasibaigusio galiojimo produktų vartojimu yra ta, kad jie gali sukelti alergines reakcijas.

Kai kuriems žmonėms pasibaigusio galiojimo maisto produktai gali sukelti sunkią alerginę reakciją, kuri gali sukelti anafilaksiją ir kitas gyvybei pavojingas būkles. Kad išvengtumėte alerginės reakcijos pavojaus, visada geriau vengti vartoti produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs.

Pasibaigusio galiojimo maisto produktuose taip pat gali būti kenkėjų, pavyzdžiui, vabzdžių ar kitų kenkėjų. Šie kenkėjai gali pernešti ligas ir bakterijas, galinčias sukelti apsinuodijimą maistu ir sukelti rimtų sveikatos problemų.

Galiausiai dėl pasibaigusio galiojimo produktų valgymo galima patirti daugiau finansinių nuostolių, nei sutaupote pirkdami kvestionuojamos kokybės maistą su nuolaida. Kad išvengtumėte per maistą plintančių ligų, dėl kurių gali tekti apmokėti medicinines sąskaitas, prarasti darbo laiką ir patirti kitų susijusių išlaidų, visada geriausia išmesti produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs. Pasibaigusio galiojimo produktų vartojimas ne tik kenkia sveikatai, bet ir gali būti finansiškai brangus.

Kartais produktai ir po galiojimo laiko pabaigos atrodo dar tinkami vartoti, kai kuriais atvejais nepasikeičia jų išvaizda ar kvapas, bet cheminės reakcijos kūne suvalgius tokį produktą gali sukelti daug bėdų. Būtina nepamiršti produktų, kuriuos vartojame, galiojimo terminų.

Kaip jau minėta, valgydami produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, galime apsinuodyti maistu, sumažinti maistinę vertę, patirti alerginių reakcijų, užsikrėsti kenkėjais ir patirti finansinių nuostolių.

Produktai, kurių galiojimo laikas turėtų būti griežtai ribojamas

Kadangi šiemet maisto produktai kainuoja bent 10 % daugiau nei pernai, tikrai nenorite išmesti maisto. Ekspertai teigia, kad paprastai maisto produktų etiketėse nurodytos galiojimo datos yra itin konservatyvios, o šviežumą geriausia vertinti pagal skonį, kvapą ir išvaizdą[4].

Tačiau yra keletas reikšmingų išimčių. Štai maisto produktai, kurie pasibaigus galiojimo laikui nėra tinkami vartoti[5].

Mėsa. Sertifikuota maisto saugos specialistė Janilyn Hutchings sako, kad maltą jautieną, kepsnius ir vištieną galima valgyti ir pasibaigus tinkamumo vartoti terminui, tačiau atkreipkite dėmesį į gedimo požymius, pavyzdžiui, kvapą, spalvos pasikeitimą ir pelėsį.

Bet kokie pasikeitimai indikuoja, kad produktas nėra tinkamas. Taip pat galite išbandyti pirštų atspaudų testą. Jei paspaudžiate vištieną ir ji atšoka atgal, vadinasi, ji vis dar tinkama. Jei lieka piršto atspaudas, ji greičiausiai nėra gera ir ją reikėtų išmesti.

Kūdikių pieno mišiniai. Fderaliniai JAV įstatymai reikalauja, kad maisto produktų gamintojai nurodytų kūdikių mišinių galiojimo terminus. Pasibaigus galiojimo laikui, maistinių medžiagų mišinyje gali sumažėti ir jos neatitiks etiketėje nurodytų Maisto saugos ir kontrolės tarnybos (FSIS) privalomų maistinių medžiagų.

Kiaušiniai. Kiaušiniai yra labai brangūs, todėl sunku juos išmesti. Tačiau geriau pasisaugoti nei gailėtis, sako Hutchingsas, nes kiaušiniuose gali būti salmonelių bakterijų, dėl kurių galite susirgti. Išbandykite plaukiojimo testą, kad įvertintumėte šviežumą. Įdėkite kiaušinį į didelį puodelį ar dubenį su vandeniu. Jei jis nuskęsta, vadinasi, dar šviežias, o jei plūduriuoja, greičiausiai yra senas. Pasak FSIS, sugedęs kiaušinis taip pat turės kvapą, kai jį pradaušite.

Pienas, jo pusgaminiai ir grietinėlė. Pieno produktuose yra baltymų, kurie yra gera terpė bakterijoms daugintis. Jei jie įgauna rūgštų kvapą, tampa ne tokios spalvos ar sutirštėja, išmeskite juos. Paprastai šie produktai atidaryti šaldytuve išsilaiko savaitę. Visada pauostykite produktus ir pasikeitus jų kvapui, nebenaudokite.

Pieno produktai
Pieno produktai galioja trumpai ir greitai genda dėl juose esančių bakterijų. Nixon Johnson/ Pexels nuotrauka

Minkšti sūriai. Kreminis sūris, varškė ir rikota pasižymi dideliu drėgmės kiekiu, todėl juose gali daugintis bakterijos ir pelėsis. Paprastai šie sūriai šaldytuve po pakuotės atidarymo išsilaiko savaitę, tačiau išmeskite visus sūrius su matomais gedimo požymiais. Ta pati taisyklė galioja ir kitiems minkštiesiems sūriams, pavyzdžiui, Brie, gorgonzola ir Camembert.

Salotos ir kopūstai. Tokie produktai, dažniausiai lapiniai žalumynai, kasmet sukelia apie pusę per maistą plintančių ligų. Svarbu salotas laikyti šaldytuve, tačiau įsitikinkite, kad jos yra sausos, nes drėgnos salotos gali greičiau sugesti. Išmeskite visą salotų galvą, jei ji pradeda gleivėti. Tačiau kopūstai gali išsilaikyti kelis mėnesius, jei nulupsite išorinius lapus, kai jie suminkštėja. Daug priklauso nuo produktų laikymo sąlygų.

Fasuotos salotos. Atidarytos supakuotos salotos gali sugesti per kelias dienas. Jei salotos atrodo gleivėtos, išmeskite visą maišelį ar pakuotę. Nereikia plauti salotų, ant kurių parašyta, kad jos buvo iš anksto nuplautos. Tiesą sakant, dar kartą plaudami salotas rizikuojate kryžmine tarša užteršti virtuvės paviršius, teigia ekspertai.

Jei salotos supakuotos naudojant specialias dujas, uždaryta pakuotė gali šaldytuve laikytis pakankamai ilgai. Visada pasikliaukite akimis ir kitais pojūčiais.

Maisto likučiai. Dauguma maisto likučių šaldytuve gali būti laikomi kelias dienas, tačiau vėliau padidėja apsinuodijimo maistu rizika. Per dvi valandas po gaminimo likučius atšaldykite arba užšaldykite, o didelius gabalus supjaustykite į mažesnius arba troškinius ar sriubas padalykite į mažesnes porcijas, kad jie greičiau atvėstų ir šaldytuve pasiektų saugią laikymo temperatūrą.

Delikatesų mėsa. Tai jau termiškai apdorotos mėsos produktai, pusfabrikačiai, pjaustytas kumpis ir dešra. Drėgmė ir druskos trūkumas pagreitina delikatesinės mėsos gedimą. Dėl to gali daugintis bakterijos, kurios gali sukelti apsinuodijimą maistu. Jei jūsų šalti mėsos produktai kvepia arba atrodo gleivėti, laikas juos išmesti. Rūkyti produktai laikosi ilgiau, bet taip pat nemėgsta drėgmės.

Vaisiai
Gerą išvaizdą praradusius vaisus galim a panaudoti ir gaminant desertus ar kepant pyragus. Jane Doan/ Pexels nuotrauka

Braškės. Jei braškės staiga pasidengia baltu pūkuotu sluoksniu, jas reikėtų išmesti, nes tai jau pelėsis. Kadangi pelėsių sporos plinta oru, didelė tikimybė, kad užkrėsta visa braškių tara. Kai kurie pelėsiai gali sukelti ligą arba alergines reakcijas, todėl geriau apsisaugoti.

Jei pastebėjote, kad artėja vaisių galiojimo laiko pabaiga, sudėkite uogas ant sausainių skardos ir užšaldykite atskirai, kad pratęstumėte jų galiojimo laiką, o vėliau uogas panaudokite kokteiliams ar gaminamiems desertams. Prastai atrodantys, bet dar nesugedę vaisiai gali būti termiškai apdoroti ir pavirsti pyrago įdaru ar uogiene, o tada ir galimos bakterijos ant jų žus.