Kokios sankcijos! Europa importuoja rekordinius SGD dujų kiekius iš Rusijos

Suprasti akimirksniu
Europa ir Rusija
Rusija skaičiuoja rekordinį pelną. EPA-ELTA nuotrauka

Rusija džiaugiasi rekordiniais pardavimais, nes suskystintos dujos plukdomos be jokių sankcijų

Apie griežtas sankcijas Rusijai imta kalbėti iš karto, kai tik ši pradėjo invaziją į Ukrainą. Tuo metu daugybė verslų ėmė trauktis iš šalies agresorės, o valstybės stengėsi įvesti kuo rimtesnes sankcijas. Buvo aiškinama, jog tai padės atbaidyti Rusiją ir privers ją greičiau užbaigti karą, pripažįstant savo klaidas. Tačiau praėjusių metų vasario 24 dieną prasidėjusi visapusiška invazija į Ukrainą tebesitęsia iki šiol, o menamos sankcijos ir Rusijos atskyrimas nuo likusio pasaulio, regis, tebuvo tik pažadai. Už pompastiško šalies agresorės smerkimo ir griežtų sankcijų fasado verda rekordiniai sandoriai.

Europa išleido milijardus, kad nusipirktų energiją iš Rusijos, o šiemet suskystintų gamtinių dujų (SGD) bus importuojama dar daugiau nei iki šiol. Rekordinis SGD pirkimas vykdomas nepaisant visų kalbų apie atsiskyrimą nuo Rusijos ir jos izoliavimą.

Žinoma, įvairūs draudimai niekur nedingo. Europos šalys taikė ir tebetaiko sankcijas dujoms, tiesiogiai teikiamoms iš Rusijos į Europą. Tačiau Europos valstybės patyliukais apėjo savo pačių susigalvotas taisykles, nes sėkmingai perka laivu atgabenamas dujas. Pasirodo, jog atšaldomos ir į skystą formą suspaudžiamos dujos yra perkamos ir gabenamos be jokių kliūčių, nes joms negalioja numatytos sankcijos[1].

Didžiausios Rusijos SGD pirkėjos – Kinija, Belgija ir Ispanija

Rusijos dujos
Rusija sėkmingai prekiauja su Europa. EPA-ELTA nuotrauka

Nepaisant principingų kalbų apie Rusijos laukiantį badą, kurį sukurs prekybinių santykių neturėjimas, Europa yra didžiausia Rusijos SGD pirkėja. Tiesa, jei imsime atskiras valstybes, didžiausia Rusijos suskystintų dujų pirkėja yra Kinija. Tačiau antroje ir trečioje vietoje iš karto išsirikiuoja Europos valstybės, o tiksliau – Belgija ir Ispanija. SGD taip pat aktyviai perka Prancūzija, Nyderlandai, Graikija, Portugalija, Suomija, Italija, Švedija.

Europai skirtas importas iš Rusijos šiemet išaugo net 40 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2021 metais. Nevyriausybinė organizacija „Global Witness“ pranešė, kad remiantis „Kpler“ rinkos analize, tai bus patys didžiausi ir pelningiausi Rusijos SGD metai. Toks milžiniškas šuolis atsirado dėl to, jog seniau Europa nepirko didelių SGD kiekių ir viskas pasikeitė tik prasidėjus karui. O dabar, vien per pirmąjį šių metų pusmetį, Europa jau nupirko SGD už 5,29 milijardo Eur[2].

Iki karo Ukrainoje pradžios Rusijos dujos į Europą daugiausia patekdavo vamzdynais, nusidriekusiais per Baltijos šalis, Lenkiją ir Ukrainą. Šis būdas yra daug lengvesnis ir pigesnis, bet Europos šalys suskubo įvedinėti sankcijas ir kuo labiau atsiriboti nuo Rusijos. Tai buvo sunkus darbas, kainavęs didelius nuostolius ir nerimą visoje Europoje.

Tačiau auganti suskystintų dujų prekyba jas gabenant laivais, visgi parodo tikrąją realybę. Nors viešai Europos sąjungos valstybės smerkia Rusiją, kritikuoja ją dėl karinių veiksmų ir dievagojasi, kad visomis išgalėmis bando nutraukti ryšius su agresore, Europa iš tiesų apeina sankcijas ir vis tiek naudojasi Rusijos energija.

Šalys randa ir kitų būdų kaip apeiti sankcijas

Pinigai Rusijai
Nepaisant sankcijų, Rusija žeriasi didžiulį pelną. Random Institute/Unsplash nuotrauka

Ispanijos energetikos ministrė Teresa Ribera kovo mėnesį buvo pareiškusi, kad rusiškoms suskystintoms dujoms turėtų būti taikomos tokios pačios sankcijos[3]. Ji susidariusią situaciją vadino absurdiška. Tačiau kiti ES politikai perspėjo, kad visiškas SGD importo uždraudimas gali sukelti dar vieną energijos krizę. Tokiu atveju ES dujų kainos pasiektų rekordines aukštumas, tad vargu ar kažkas norėtų pakartoti nemalonų scenarijų.

Be to, suskystintų dujų pirkimas nėra vienintelis būdas, kaip šalys apeina sankcijas ir užmiršta pasižadėjimus neturėti jokių bendrų reikalų su Rusija. Pavyzdžiui, „Global Witness“ analizė atskleidė, kad 1 iš 20 skrydžių Jungtinėje Karalystėje irgi neapsieina be Rusijos. Pasirodo, jog JK pildo lėktuvus reaktyviniu kuru, kuris buvo pagamintas iš rusiškos naftos.

Apskaičiuota, kad vien per pirmuosius šešis šių metų mėnesius JK įsigijo 6,2 mln. barelių kuro ir Kremliui sumokėjo mažiausiai 46,7 mln. Eur[4]. Už tokią sumą galima nusipirkti 2 500 Irane gaminamų bepiločių orlaivių, kuriuos Rusija mėgsta naudoti Ukrainoje.

JK yra uždraudusi rusiškos naftos importą, tačiau ji eksportuojama trečiosioms šalims. Perdirbimo gamyklos, kurios įsikūrusios Indijoje ir Turkijoje, paverčia rusišką naftą į reaktyvinį kurą ir taip rusiškas produktas stebuklingai patampa nebe rusišku. Tad JK legaliu būdu apeina sankcijas, o Rusija gauna dešimtis milijonų siekiantį pelną.