Kokį pavojų mikroplastikas kelia jūsų sveikatai?

EkologijaDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
mikroplastikas
Tyrime nagrinėjamas mikroplastiko poveikis žmonių sveikatai. RF studio/ Pexels nuotrauka

Mikroplastiko reikėtų vengti: tai ne tik tendencija, bet ir pavojus jūsų gerovei

Daugelis kalba apie mikroplastiką ir kaip jo išvengti, tačiau ne visi supranta, kas yra mikroplastikas. Apie šių mažų, akimis nematomų gabalėlių keliamą pavojų kalba įvairūs ekspertai ir aktyvistai. Tačiau ne visi supranta, kas yra šie gabalėliai ir kuo jie gali būti pavojingi žmonėms ir gyvūnams.

Mikroplastikas – tai mažyčiai plastiko gabalėliai, kurie yra mažesni nei 5 milimetrai, maždaug sezamo sėklos dydžio ar dar mažesni. Šie maži plastiko gabalėliai gaunami iš įvairių šaltinių. Kai kurie mikroplastiko gabalėliai yra pagaminti taip, kad būtų maži ir naudojami tokiuose gaminiuose kaip veido šveitikliai ir dantų pasta, vadinami mikrogranulėmis. 

Kiti atsiranda skaidantis didesniems plastikiniams daiktams, pavyzdžiui, vandens buteliams ir plastikiniams maišeliams, kurie ilgainiui dėl saulės šviesos, vėjo ir vandens judėjimo suskyla į mažesnius gabalėlius. Mikroplastiko galima rasti beveik visur aplinkoje. Jų yra vandenynuose, upėse ir ežeruose, į vandenį jie patenka iš įvairių šaltinių, įskaitant nuotekų valymo įrenginius, nuotėkas iš sausumos ir tiesioginį išmetimą į vandens telkinius. 

Mikroplastiko yra ne tik vandenyje; jo taip pat randama dirvožemyje, ore ir net Arkties lede. Gyvūnai, įskaitant žuvis ir paukščius, dažnai mikroplastikus painioja su maistu ir juos praryja. Taip mikroplastikas gali patekti į maisto grandinę ir potencialiai paveikti žmonių sveikatą, kai žmonės vartoja žuvį ir jūros gėrybes, kuriose yra mikroplastiko.

Mikroplastikas yra pavojingas dėl kelių priežasčių

Mikroplastikas gali sukelti įvairių sveikatos problemų žmonėms ir gali būti laikomas pavojingu aplinkai, gyvūnams ir jūrų gyvūnijai. Pirma, jie gali pakenkti vandenyne gyvenantiems gyviems padarams ir juos prarijusiems paukščiams, sukeldami fizinius užsikimšimus, virškinimo sutrikimus ir net mirtį. 

Antra, mikroplastiko paviršiuje gali būti toksiškų cheminių medžiagų. Šios cheminės medžiagos gali patekti iš paties plastiko arba iš vandenyje esančių teršalų, kurie prisitvirtina prie plastiko. Kai gyvūnai minta mikroplastiku, šie toksinai gali kauptis jų organizmuose ir potencialiai jiems pakenkti. 

Nerimą kelia ir mikroplastiko poveikis žmonių sveikatai, tačiau norint visapusiškai išsiaiškinti riziką, reikia atlikti daugiau tyrimų. Mikroplastiko buvimas aplinkoje ir mūsų maisto grandinėje kelia susirūpinimą dėl jo ilgalaikio poveikio ekosistemoms ir žmonių sveikatai. 

Nepaisant to, kad vis labiau pripažįstama, jog mikroplastikas ir nanoplastikas kelia pavojų aplinkai, šių dalelių poveikis sveikatai vis dar nėra gerai ištirtas. Tačiau mokslininkai daugiausia dėmesio skiria tam ištirti. Šiuo metu mikroplastikai tiriami daugiau, o jų vartojimo poveikis siejamas su įvairiomis sveikatos problemomis. Tyrėjai nustatė, kad mikroplastikas, esantis arterijų plokštelėse, susijęs su padidėjusia širdies priepuolio ir insulto rizika ir gali sukelti mirtį.

Mikroplastikas gali būti susijęs su padidėjusia širdies ligų, pavyzdžiui, insulto, rizika

Pirmą kartą atlikto tyrimo metu žmogaus arterijų apnašose nustatyta mikroplastiko ir jis susietas su neigiamomis širdies ir kraujagyslių sistemos pasekmėmis, tokiomis kaip širdies priepuolis ir insultas. Šį mėnesį paskelbtas tyrimas yra nauja erdvė ir gali būti perspėjimas, sako su tyrimu nesusijęs daktaras Rickas Ferraro.

Ekspertų teigimu, tai yra koreliacija, kuri neįrodo priežastinio ryšio. Mikroplastiko radimas plokštelėse jau kelia susirūpinimą, o ryšys su vėlesnėmis širdies veiklos pasekmėmis gali būti itin ryškus. Tyrime teigiama, kad 60 proc. pacientų arterijose buvo mikroplastiko.

„Pagrindinės tyrimo išvados buvo dvi: pirma, aterosklerozinėse plokštelėse nustatyta nanoplastikų; antra, pacientai, kurių aterosklerozinės plokštelės buvo užterštos nanoplastikais, dažniau sirgo širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis – miokardo infarktu, insultu ar mirtimi, nei pacientai, kurių ateromos plokštelėse nebuvo nanoplastikų,” – sakė dr. Raffaele Marfella, Kampanijos Luigi Vanvitelli universiteto (Italija) medicinos profesorius ir pirmasis tyrimo autorius.

Tyrime teigiama, kad tyrėjų grupė ištyrė daugiau nei 250 pacientų, kuriems buvo atlikta plokštelės pašalinimo operacija, dar vadinama miego arterijų endarterektomija, arterijų plokštelės mėginius. Tyrimo metu komanda nustatė, kad beveik 60 proc. pacientų buvo aptikta polietileno mikroplastiko, o polivinilchlorido mikroplastiko aptikta 12 proc. pacientų. Šie du dažniausiai gaminami plastiko pavidalai, kurie naudojami visur – nuo butelių iki statybinių medžiagų.

Kasmet pagaminama daugiau kaip 380 mln. tonų plastiko.

Minėtas tyrimas truko apie 34 mėnesius po operacijos. Žmonėms, kurių kraujagyslėse rasta smulkių plastiko dalelių, tikimybė patirti rimtų širdies problemų, pavyzdžiui, infarktą, insultą ar net mirti, buvo 4,5 karto didesnė, palyginti su žmonėmis, kurių kraujagyslėse šių plastiko dalelių nebuvo. Tačiau šis tyrimas neįrodė, kad smulkus plastikas buvo šių sveikatos problemų priežastis.

Tyrime daugiausia dėmesio buvo skiriama pacientams, kuriems jau reikėjo operacijos dėl didelių užsikimšimų kaklo arterijose. Tyrime nedalyvavęs Vanderbilto universiteto medicinos centro kraujagyslių medicinos ekspertas daktaras Aaronas Aday’us (Aaron Aday) mano, kad rezultatai kelia nerimą, ypač dėl širdies problemų rizikos pacientams, turintiems šių plastiko dalelių.

Kasmet pagaminama daugiau kaip 380 mln. tonų plastiko, nes jis labai tvirtas ir ilgai tarnauja. Kai plastikas pradeda irti, į aplinką išsiskiria labai mažos plastiko dalelės. Šio mažyčio plastiko, vadinamo mikroplastikais (mažesniais nei 5 milimetrai) ir nanoplastikais (mažesniais nei 1000 nanometrų), rasta beveik visur – nuo motinos pieno iki gilių vandenynų griovių ir net vietose, kuriose žmonės nesilankė ištisus dešimtmečius, pavyzdžiui, Misūrio urve.

Šių mažyčių plastikų dabar yra maiste, kurį valgome, vandenyje, kurį geriame, ir net ore, kuriuo kvėpuojame, todėl kyla susirūpinimas dėl jų poveikio mūsų sveikatai. Šie tyrimai kelia dar didesnį susirūpinimą. Dr. Aday pažymėjo, kad šie maži plastikai gali patekti į mūsų kūnus ir buvo rasti mūsų organuose, įskaitant širdį. 

Tyrimai su gyvūnais parodė, kad jie gali pakenkti širdžiai ir kraujagyslėms, tačiau iki šiol nebuvo atlikta didelių tyrimų apie jų poveikį žmonių sveikatai. Šis naujausias tyrimas rodo ryšį, tačiau norint patvirtinti mikroplastiko poveikį širdies sveikatai, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Sveikatos ekspertai ragina pateikti išsamesnę informaciją apie tyrimo dalyvių kilmę ir aplinką, nes yra didelių skirtumų, kam aplinkos teršalai daro poveikį. Dabartiniame tyrime daugiausia dalyvavo vienos vietovės ir tos pačios etninės grupės dalyviai. Suprasti, kaip mikroplastikas veikia žmones įvairiose pasaulio dalyse ir iš įvairių aplinkų, yra labai svarbu vertinant jo keliamą visuotinę riziką sveikatai.