Įžymybių dietų paslaptis: kodėl daugelis jų jums visai netinka?
Ar pastebėjote, kad viena iš populiariausių moterų pokalbių temų yra dietos? Publikacijomis apie stebuklingus būdus kaip numesti antsvorį ir padailinti figūrą mirga ir spaudos leidinių puslapiai, o stebuklingas piliules, figūrą galinčias paversti it manekenių, reklamuoja televizijos reklamos. Tikriausiai dažnas susižavime žymių žmonių pateikiamomis veiksmingomis dietomis ir pagalvojame: ,,Pradėsiu nuo rytojaus‘‘.
Neretai žmonės net ir peržengdami sveiko proto ribas imasi drastiškų veiksmų – liesėjimo priemonių, aktyvaus sporto, griežtų dietų. Tačiau kodėl gi net ir griežčiausios dietos ne visada yra veiksmingas būdas mesti svorį?
,,Vilniaus dietologijos centro‘‘ gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė teigė, kad, populiariosios žinomų žmonių reklamuojamos dietos pasižymi mažu kaloringumu, o tai lėtina medžiagų apykaitą. Jei žmogus turi antsvorį, jo medžiagų apykaita jau ir taip yra sulėtėjusi, o laikantis griežtos dietos, sulėtėja dar labiau. Tuomet organizmas patiria nuolatinį stresą – būna sunku ir fiziškai, ir psichologiškai.
Dažnai žmonės nevengia eksperimentuoti – laikosi dietų, kurias randa žurnaluose, ar rekomenduoja kaimynės, tačiau kaip sakė dietologė, kiekvienas organizmas yra individualus – jei dieta tiko draugui, nebūtinai tiks kitam numesti svorio siekiančiam žmogui.
O įžymybių rekomenduojamos dietos nėra stebuklingos. Jos sudarytos individualiam žmogui, prižiūrimam specialistų. Todėl nusprendus laikytis dietos, būtina pasitarti su specialistu dietologu arba bent su šeimos gydytoju tam, kad nepakenktumėte savo sveikatai.
Svorio reguliavimo preparatai padės tik subalansavus mitybą
Gydytoja tikino, kas svorį padedantys reguliuoti preparatai gali padėti tik tuomet, kai subalansuojama mityba. Vartojant preparatus ir nekeičiant savo mitybos, gyvenimo būdo, rezultato nebus. Liekninamųjų preparatų būna įvairių – spartinančių medžiagų apykaitą, suteikiančių sotumo jausmą, tačiau nežinomas tikslus šių preparatų pašalinis poveikis.
„Dietos dažniausiai suteikia trumpalaikį efektą. Pradėjus laikytis kažkokios populiarios dietos turėtume sau užduoti klausimą – ar galėčiau taip gyventi ir maitintis visą gyvenimą? Jei žmogus laikytųsi griežtos dietos nuo 3 iki 5 dienų – nieko labai blogo neatsitiktų. Bet šiaip griežtų dietų reikėtų vengti, nes tai nepadeda atsikratyti svorio ilgam laikui.
Kai kurie žmonės turi polinkį pilnėti, tad reikia keisti įpročius ir jų laikytis visą gyvenimą tam, kad neturėtume antsvorio.
Svarbus yra gyvenimo ritmas. Jei valgoma daug kartų po daug arba nevalgoma ir vienu kartu apkraunamas skrandis – ateityje žmogui gresia ir nutukimas, ir skrandžio ligos.
Kartais užtenka reguliariai maitintis 3 kartus per dieną, nes tuomet mažėja persivalgymo galimybė“, – teigė gydytoja E. Kliukaitė.
Teorija, kad po 18 valandos reikėtų nevalgyti, tinka ne visiems
Dietologė taip pat įsitikinusi, kad teorija, jog po 18 valandos reikėtų nevalgyti, tinka ne visiems. Mat tai priklauso nuo to, kada einame miegoti.
Taigi norint susireguliuoti svorį ir prisitaikyti mitybos planą nesiremiant vien tik cheminiais preparatais ar griežtomis dietomis, geriausia kreiptis į specialistą, kuris jį sudarys pagal individualias sveikatos ypatybes. Gydytoja pabrėžė, kad atsikratant nereikalingo svorio turime išsiugdyti sveikatą, o ne kaupti ligas[1].
Dietos nepadeda sumažinti svorio
Visuomenėje sklando mitas, kad užsibrėžus tikslą galima pasiekti bet kokį norimą kūno masės svorį – tik reikia stiprios valios atsilaikyti prieš maistą.
„Daugelis pacientų įsivaizduoja, kad jie lieknėja būtent tada, kai yra alkani“, – teigė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė.
Tačiau sustiprėjęs alkis, apetito padidėjimas, sotumo jausmo nebuvimas, persivalgymai po dietos atsiranda dėl apetitą reguliuojančių hormonų balanso pasikeitimo, o ne dėl valios stokos.
Gydytoja patikino, kad dietos ne tik kad nepadeda sumažinti svorio, bet netgi jį didina.
Norvegijoje atlikto tyrimo metu 25 metus buvo stebima daugiau nei 4 000 identiškų dvynių. Dvynių genetika vienoda, taigi ir genetinis polinkis į nutukimą bei svorio didėjimą yra toks pat. Tyrime nustatyta, kad tas dvynys, kuris laikėsi dietos, po dvidešimt penkerių metų svėrė daug daugiau nei tas, kuris dietų nesilaikė[2].
Vienintelis teisingas būdas numesti svorį
Dažnam besilaikančiam dietų teko patirti, ką reiškia, kai numestas svoris grįžta ir kartais netgi didesnis nei buvo prieš tai. Tai vadinama „Jojo“ efektu.
Gydytojai įspėja, kad „Jojo“ efektas gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Kai kurių tyrimų rezultatų išvadose rašoma, kad „Jojo“ efektas gali sukelti tokias sveikatos problemas kaip aukštas kraujo spaudimas, padidėję cholesterolio rodikliai ir tulžies pūslės funkcijos sutrikimai. Šis efektas gali turėti ir neigiamą psichologinį poveikį, net sukelti depresiją ir apatiją.
Na bet yra viltis – didelį antsvorį turintys asmenys gali sumažinti tų pasekmių riziką pradėję laikytis sveikos mitybos taisyklių ir reguliariai užsiimdami aktyvia fizine veikla. Kaip sako gydytojai tai vienintelis teisingas būdas sveikai numesti svorį, kad jis nebegrįžtų.
Be to ir medžiagų apykaita su žmogaus amžiumi lėtėja. Todėl nepriklausomai nuo amžiaus rekomenduojama reguliari ir aktyvi fizinė veikla bei sveiki valgymo įpročiai. Tuomet ne tik kris svoris, bet ir pagerės savijauta apskritai[3].
Trijų žingsnių įsipareigojimai geriau nei alinančios dietos
Kiekvienais metais milijonai amerikiečių, kad pagerintų savo sveikatą, numestų svorio ar tiesiog įgautų geresnę formą, pradeda sveikatingumo kelionę. Tačiau liūdina tai, kad 30 % žmonių nepavyksta pasiekti savo tikslų, o 40 % nepasiekia net pusės užsibrėžtų tikslų.
„The Joint Chiropractic“ skelbiama, kad atlikti tyrimai atskleidžia priežastį, kad pagrindinė kliūtis, trukdanti žmonėms siekti naujos fizinės formos ir sveikatos, yra per aukštų tikslų nustatymas, neatsižvelgiant į lengviau įveikiamus etapus.
Kaip sako pirmaujantis integruotos ir funkcinės medicinos ekspertas iš Toronto Bryce’as Wylde’as, svarbu laikytis „įsipareigojimo chemijos“ ir pateikia trijų žingsnių formulę.
1 žingsnis – maistas. Sumažinkite potraukį maisto produktams, kuriuose gausu aminorūgšties L-tirozino, kuris yra natūrali geros savijautos hormono dopamino statybinė medžiaga. Tai suteiks nuolatinį geros savijautos jausmą. Maisto produktai, kuriuose gausu L-tirozino, yra – juodasis šokoladas, avižiniai dribsniai, vištiena, rikotos sūris, kviečių gemalai.
2 žingsnis – psichologija. Pasak Wylde’o, viskas turi būti paprasta. Atminkite, kad dirbate siekdami pakilti nuo sofos, o ne treniruodamiesi maratonui. Jei tiesiog užsibrėšite judėti tris minutes, tris ar keturis kartus per dieną, išmokysite savo smegenis prisiimti įsipareigojimą. Be to, tikėtina, kad po trijų minučių judėjimo jūs nesustosite. Dauguma žmonių galiausiai baigia judėti po 10 minučių.
3 žingsnis – išjudinkite savo kūną. Nereikia jokios sporto salės ar specialios įrangos. Iš pat ryto susiraskite laiptus ir tris minutes lipkite ir leiskitės žemyn. Tada atsigulkite ant grindų ir atlikite tris serijas po 10 atsispaudimų ant kelių arba visiškoje atsispaudimų padėtyje. Vidurdienį tris minutes atlikite šuoliukus su šokdyne. Susiraskite kėdę, atsistokite ir atsisėskite bei atlikite tris tokias serijas po 20 kartų. Dienos pabaigoje pradėkite nuo trijų minučių lengvo bėgimo. Paskui pasiimkite daiktą, kuris, jūsų manymu, yra sunkus ir kurį reikia laikyti vienoje rankoje, pavyzdžiui, pripildytą vandens butelį ar skardinę, ir atlikite bicepso lenkimus bei tricepso įtūpstus po tris serijas po 10 kartų.
„Štai ir viskas“, – sako Wylde’as. Šie trys žingsniai atves į naują visą gyvenimą trunkantį įsipareigojimų sportuoti kelią ir tai bus žymiai naudingesnė priemonė fizinei formai bei sveikatai palaikyti nei drastiškos alinančios dietos[4].