Suprasti akimirksniu
  • „Just stop oil“ aktyvistai niokojo žymųjį Diego Velázquezo paveikslą „Venera su veidrodžiu“
  • Paveikslas „Venera su veidrodžiu“ seniau buvo suniokotas kanadiečių feministės
  • Stiprėjantis „Just Stop Oil“ vandalizmas – noras sulaukti didesnio dėmesio
Šaltiniai
„Just stop oil“
„Just stop oil“ aktyvistai niokojo meno kūrinį. Stop kadras

„Just stop oil“ aktyvistai niokojo žymųjį Diego Velázquezo paveikslą „Venera su veidrodžiu“

Londono nacionalinėje galerijoje įvyko išpuolis prieš 1651 metais nutapytą Diego Velázquezo paveikslą „Venera su veidrodžiu“. 90 milijonų JAV dolerių įkainotas meno kūrinys sulaukė dviejų „Just stop oil“ aktyvistų kirčių. Plaktukais apsiginklavę protestuotojai daužė apsauginį stiklą, kuris nuo smūgių pavojingai sutrūkinėjo, tačiau padėjo išgelbėti svarbų paveikslą nuo didesnės žalos.

Šį niokojantį aktą atliko 22 metų mergina Hanan Ameur ir 20 metų vaikinas Harrisonas Donnelly, kurie įsigudrino daužyti paveikslą su apsauginiais plaktukais, skirtais išdaužti stiklą gaisro ar kito pavojaus atveju. Baigę trankyti paveikslo stiklą, aktyvistai prakalbo[1]:

„Moterys negavo balsavimo teisės balsuodamos. Laikas veiksmams, o ne žodžiams. Atėjo laikas tiesiog sustabdyti naftą.
Politikai mus nuvilia. Jie nuvylė moteris 1914 metais ir nuvilia mus dabar. Naujos naftos ir dujos licencijos nužudys milijonus. Milijardus! Jei mes mylime istoriją, jei mes mylime meną, jei mes mylime gyvenimą, jei mes mylime savo šeimas, mes privalome tiesiog sustabdyti naftą.“

Metropoliteno policija vėliau sulaikė abu aktyvistus, kuriems pareikšti kaltinimai padarius nusikalstamą žalą. Tuo tarpu paveikslas skubiai pašalintas iš ekspozicijos. Policijos pranešime rašoma:

„Stiklas, saugantis paveikslą Nacionalinėje galerijoje, buvo suniokotas. Paveikslas dabar šalinamas iš ekspozicijos, kad jį galėtų apžiūrėti konservatoriai.“

Policija taip pat pranešė, jog buvo sulaikyta dar apie 100 „Just stop oil“ protestuotojų, kurie lėtai žygiavo pagrindine centrinio Londono gatve, trukdydami įprastą eismą[2].

„Just Stop Oil“ save apibūdina kaip „nesmurtinę pilietinio pasipriešinimo grupę, reikalaujančią Jungtinės Karalystės vyriausybės nutraukti visų naujų naftos, dujų ir anglies projektų licencijų išdavimą“. Tačiau tai nėra pirmas kartas, kada „Just Stop Oil“ aktyvistai sugalvojo niokoti iškilius meno kūrinius. Praėjusiais metais jie atliko kelis vandalizmo atvejus, įskaitant Vincento van Gogho paveikslo „Saulėgrąžos“ aptaškymą pomidorų sriuba.

„Just stop oil“ aktyvistai reikalauja stabdyti naftos ir dujų gamybą. Stop kadras
„Just stop oil“ aktyvistai reikalauja stabdyti naftos ir dujų gamybą. Stop kadras

Paveikslas „Venera su veidrodžiu“ seniau buvo suniokotas kanadiečių feministės

Diego Velázquezas (1599-1660) – XVII a. ispanų baroko tapytojas, laikomas vienu žymiausių dailininkų Europos meno istorijoje. Paveikslas „Venera su veidrodžiu“ yra vienintelis išlikęs menininko kūrinys, kuriame nutapytas nuogas kūnas. Paveiksle vaizduojama apsinuoginusi romėnų meilės, grožio ir vaisingumo deivė Venera ir jos sūnus Kupidonas, paslaugiai laikantis motinai veidrodį. Tai laikoma subtiliai erotišku kūriniu, mat apnuogintas, gundančiai išlenktas deivės siluetas, tinkamai pasirinkta distancija ir šilti spalviniai tonai tarsi kviečia paveikslo žiūrovus prisiliesti prie Veneros.

Paveikslas „Venera su veidrodžiu“ ne pirmą sykį yra paliestas meną sugalvojusių niokoti aktyvistų rankų. 1914 metais šis paveikslas buvo suniokotas kanadiečių sufražistės Mary Richardson. Po jos išpuolio kūrinį teko restauruoti, kadangi jis buvo įpjautas mažiausiai penkiose vietose.

M. Richardson tokiu istorinį meną niokojančiu būdu esą protestavo prieš sufražisčių lyderės Emmeline Pankhurst suėmimą. Tačiau po sulaikymo ji vėliau pripažino, jog ją supykdė ne tik erotiškas paveikslas, bet ir galerijos lankytojai vyrai, kurie esą visą dieną žiūrėdavo į apsinuoginusios deivės portretą[3].

Stiprėjantis „Just Stop Oil“ vandalizmas – noras sulaukti didesnio dėmesio

„Just stop oil“ įkvėpimo semiasi iš feminisčių vandalizmo aktų, darytų prieš daugiau nei šimtą metų. Stop kadras
„Just stop oil“ įkvėpimo semiasi iš feminisčių vandalizmo aktų, darytų prieš daugiau nei šimtą metų. Stop kadras

Pirmadienio incidentą veikiausiai paskatino būtent šis prieš daugiau nei šimtmetį įvykęs M. Richardson išpuolis. „Just Stop Oil“ atstovas spaudai Alexas De Koningas sakė, kad grupė vadovaujasi ankstyvųjų moterų teisių aktyvistų pavyzdžiu, kurie „smarkiai apipjaustydavo paveikslus, kad perduotų savo žinutes“[4].

Dar praėjusių metų lapkritį išaiškėjo šokiruojantis faktas, jog „Just Stop Oil“ svarsto naują strategiją – gadinti istorinius meno kūrinius juos pjaustant. Tokia idėja pradėjo rusenti aktyvistų galvose, mat jų naudotas švelnesnis metodas – paveikslų sutepimas maistu – nedavė trokštamo rezultato.

Praėjusį mėnesį klimato aktyvistai apipurškė oranžiniais dažais Oksfordo universiteto valdose stovinčią „Radcliffe Camera“ – ikonišką biblioteką, pastatytą 1737-1749 metais. Fanatikai taip pat apmėtė oranžiniais dažais Birmingamo universiteto, Londono universiteto koledžo, Ekseterio universiteto ir kitų mokymosi įstaigų pastatus. Šiais metais aktyvistų grupė taip pat sutrikdė keletą svarbių sporto renginių Anglijoje, įskaitant atvirąjį golfo čempionatą, Vimbldoną, Ashes kriketo testų seriją, taip pat miuziklo „Les Misérables“ pasirodymą[5].

Nors daugybė žmonių pasibjaurėję fanatikų elgesiu ir reikalauja, jog jie verčiau darytų kažką pozityvaus vardan gamtos, o ne niokotų istorinius kūrinius, tačiau patys aktyvistai su tuo nesutinka. Pavyzdžiui, su žurnalistais kalbėjęs A. De Koningas teigė, jog „beprotiška“, kad daugiau žmonių piktinasi jų pasirinkta taktika, o ne stichinėmis nelaimėmis, kurios nusiaubė daugelį Pakistano sričių 2022 metais.