Suprasti akimirksniu
  • Knygų skaitymas lavina vaikų vaizduotę, plečia žodyną ir mąstymą
  • Knygos, kurias turėtų perskaityti visi vaikai
  • Klasika virtusios knygos įdomios net ir po šimto metų
Šaltiniai
Knygos vaikams
Knygos - puikus užsiėmimas vaikams. Jonathano Borbos/Unsplash nuotrauka

Knygų skaitymas lavina vaikų vaizduotę, plečia žodyną ir mąstymą

Atėjus šaltesniems orams vaikai neabejotinai dažniau serga ir yra priversti likti namuose. Tačiau kad skaityti mokantis mažametis nekiurksotų kiaurą dieną vien prie televizoriaus ekrano ar kompiuterio, tam puikiai gali pasitarnauti knygos. Tiesa, jų prirašyta tiek daug, kad nuo visų pasirinkimų net raibsta akys ir sunku nuspręsti, ką pasiūlyti savo atžalai.

Tačiau tokiu atveju tikrai neprašausite, jeigu rinksitės laiko patikrintus, klasika tapusius kūrinius, kuriuos veikiausiai ir patys skaitėte vaikystėje. Žemiau rasite knygų, kurias verta perskaityti kiekvienam vaikui, topą, tačiau net neabejojame, jog į šį sąrašą galėsite įrašyti ir daugiau senesnių, o gal kaip tik naujų kūrinių.

Rinktis knygas vietoj televizoriaus, planšetės ar kito išmaniojo įrenginio tikrai verta. Juk knygų skaitymas plečia vaiko žodyną, lavina vaizduotę ir skatina mąstyti, knygose aprašomomis temomis. Vietoj to, kad be jokio tikslo mažametis vargintų akis žaisdamas kompiuterinius žaidimus, skaitydamas knygas jis turės galimybę praplėsti savo akiratį ir atsipalaiduoti.

Knygos, kurias turėtų perskaityti visi vaikai

Antoine de Saint-Exupéry „Mažasis princas“. Ši puikiai žinoma, dar 1943 metais pirmą sykį išleista, o vėliau daugybę kartų iš naujo išspausdinta knyga buvo išversta į daugiau nei 250 kalbų. Taip pat pasisėmus įkvėpimo iš šios knygos, buvo sukurtas ne vienas animacinis filmas ir kino juosta. Toks knygos paplitimas leido jai tapti vienu iš geriausiai parduodamų visų laikų kūrinių.

Ir iš tiesų, „Mažasis princas“ yra tokia pamokanti ir puikiai sukonstruota knyga, kad ją netgi verta paskaityti ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Alegorinė pasaka skaitytojus supažindins su draugystės svarba ir suvokimu, kaip elgtis su draugais, padės apmąstyti kokie dalykai yra svarbiausi gyvenime ir paskatins suvokti, kaip mylėti pasaulį. Negana to, šį kūrinį iliustravo pats rašytojas, tas skaitytojams turėtų būti įdomu ne tik skaityti, bet ir pasižvalgyti į piešinius, kuriems žinomas rašytojas panaudojo savo paties gabumus.

Lewisas Carrollas „Alisa stebuklų šalyje“. Alisą veikiausiai puikiai žino visi tėvai, nes ir patys skaitė pasakojimą apie mergaitę, kuri per triušio urvą pateko į stebuklingą pasaulį, kuriame gyvena įvairios fantastiškos būtybės. Kaip ir kitos klasika tapusios knygos, ši neatsilieka kino juostų, animacinių filmų, kitų literatūros kūrinių gausa, kurie buvo įkvėpti šio kūrinio. Ir nors knyga gyvuoja jau daugiau nei 150 metų, ji vis dar nepasitraukia iš vaikams rekomenduojamų knygų sąrašo.

Astrida Lindgren „Pepė Ilgakojinė“. Klasikos kūrinių vaikams sąrašas tikrai atrodytų keistokai, jei jame nebūtų nė vieno Astridos Lindgren kūrinio. Pepė Ilgakojinė - tai padūkusi, nenuspėjama mergaitė, kuri greitai sužavi skaitytojus savo drąsa kovoti už savo tiesas. Išskirtinį požiūrį turinti raudonplaukė mergaitė, kaip ir pridera tokiai nenustygstančiai vietoje veikėjai, patiria daug nuotykių. Pasinerdami į jos pasaulį mažieji skaitytojai patirs visus nerūpestingos vaikystės, vaikiškos draugystės ir nuotykių džiaugsmus bei vargus.

Iš tikrųjų vaikams reikėtų pasiūlyti visas Astridos Lindgren knygas, jei jų dar nėra skaitę. Tiek Karlsonas, tiek Emilis, tiek kiti jos sukurti personažai ir jų istorijos tikrai nepaliks abejingų ir daug ko išmokys.

Yra daugybė klasika tapusių knygų, kurias verta perskaityti visiems vaikams. Beno White'o/Unsplash nuotrauka
Yra daugybė klasika tapusių knygų, kurias verta perskaityti visiems vaikams. Beno White'o/Unsplash nuotrauka

L. Frankas Baumas „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas“. Tai - dar vienas klasika tapęs kūrinys, kuris taip patraukė visų dėmesį, kad pagal jį buvo pastatytas ne vienas filmas, pjesė, animacinis filmas ir pan. Netgi Lietuvoje puikiai žinomas „Keistuolių teatras“ sukūrė „Geltonų plytų kelią“, kuris nedingo iš jų repertuaro daug metų. Įdomios Franko Baumo istorijos lavina kūrybiškumą, gebėjimą rasti sprendimus netikėtose situacijose, skatina pasitikėjimą savimi, ugdo empatiją, gebėjimą suprasti ir atpažinti jausmus.

Philipas Pullmanas „Šiaurės pašvaistė“. Philipo Pullmano kūrinį, kuris buvo išleistas dar 1995 metais, iš viso sudaro trys knygos, nukeliančios skaitytojus į magišką, paslapčių pilną pasaulį, kuriame, žinoma, vyksta keisti dalykai. Šioje trilogijoje pasakojama apie vienuolikmetę Lairą, kurios draugas dingsta ir mergaitė nusprendžia išsiruošti į sunkią kelionę, kupiną įvairiausių nuotykių. Philipo Pullmano sukurtas pasaulis praturtintas neįprastų, vaizduotę dar smarkiau dirbti skatinančių vaizdų - nuo mistiškų būtybių iki šarvuotų meškų bei žmonių sielų, kurios turi paslaptingą pavidalą. Ši trilogija rekomenduojama kiek vyresniems vaikams, maždaug nuo 11-12 metų amžiaus.

Aleksanderis A. Milnas „Pūkuotuko pasaulis“. Mikę Pūkuotuką, apvalainą meškiuką, veikiausiai puikiai žino kiekvienas. Šis personažas knygoje patiria daugybę įvairių nuotykių, aktyviai susipažįsta su gamta, draugauja su įvairiais miško žvėreliais. Istorija patiks tiek patiems mažiausiems, dar net skaityti nemokantiems vaikams, tiek ir kiek vyresniems. Mikė Pūkuotukas leis mažamečiams įdomiu keliu pažinti gamtą ir išmokys vaikus paprastumo bei gerumo.

Klasika virtusios knygos įdomios net ir po šimto metų

Louisa May Alcott „Mažosios moterys“. Kaip jau galima nuspėti iš knygos pavadinimo, jos pagrindinės veikėjos yra mergaitės. O tiksliau – keturios seserys: Megė, Džo, Betė ir Eimi. Jos gyvena nepasiturinčioje šeimoje, tad bando išmokti džiaugtis kasdieniais dalykais, atrasti savo kelią, nors jis ir nėra lengvas, ir tiesiog būti laimingomis. Šios mergaitės gali tapti puikiu pavyzdžių mažiesiems skaitytojams, jog reikia mokėti atleisti, rūpintis kitais ir siekti savo svajonių, nes šios neišsipildys, jei nebus įdėta daug darbo ir užsispyimo. Taip pat kūrinys skatina apmąstyti šeimos santykius, moterų vaidmens pokyčius, lyginant su dabartiniais laikais ir kitus aktualias bei nesenstančias temas.

Louisa May Alcott šį kūrinį išleido dar 1868 metais, tačiau ji vis dar aktuali, gali daug ko išmokti ir yra rekomenduojama šiuolaikiniams vaikams. Iš tiesų bene visi, kurie paima šią knygą į rankas, ją iškart pamilsta, todėl jos populiarumas neatslūgsta net ir praėjus daug metų po pirmojo leidimo pasirodymo.

Donaldas Bissetas „Aukštyn kojom“. Tai trumpų pasakų knyga, kuri turėtų labai patikti mažiesiems skaitytojams, o drauge nepalikti abejingų ir suaugusiųjų. Nes veikiausiai dauguma tėvų puikiai žino tokius personažus kaip varna Albertina ar karvė Anabelė. Daugelį Donaldo Bisseto veikėjų pamėgo ir Lietuvos vaikams pristatė „Keistuolių“ teatras, tad šiuos personažus puikiai žino net ir tie, kas dar nespėjo perskaityti D. Bisseto pasakų.

E. B. White „Šarlotės voratinklis“. Šį kūrinį rekomenduoja žymiausi pasaulio literatūros apžvalgininkai ir kritikai bei rašytojai. Tai istoriją apie narsios mergaitės Fernės išgelbėtą paršelį, kuris visai netikėtai draugystę ir šilumą atrado bendraudamas su voriuke Šarlote. Knygą skaitantys vaikai ne tik galės mėgautis jautria ir gražia istorija, bet ir suvoks daug gyvenimo pamokų, kurios subtiliai įpintos į kūrinio siužetą.

Jei nežinote kokias knygas pasiūlyti atžaloms, atsigręžkite į laiko patikrintas, apdovanojimus ir didelį pripažinimą gavusias knygas. Eliotto Reynos/Unsplash nuotrauka
Jei nežinote kokias knygas pasiūlyti atžaloms, atsigręžkite į laiko patikrintas, apdovanojimus ir didelį pripažinimą gavusias knygas. Eliotto Reynos/Unsplash nuotrauka

Roaldas Dahlis „Čarlis ir šokolado fabrikas“. Puikiai žinomoje knygoje vaikai susipažins su Čarliu - neturtingu berniuku, kuris tiesiog dievina šokoladą ir netikėtai laimi bilietą į stebuklingą šokolado fabriką. Šiame fabrike Čarlis bei kiti bilietus laimėję vaikai patiria daug nuotykių, susipažįsta su pakvaišusiu Viliu Vonka bei išvysta pačius keisčiausius saldainius. Šis kūrinys tikrai sužadins vaikišką vaizduotę ir pamokys skaitytoją svarbių gyvenimo pamokų.

J. K. Rowling „Haris Poteris“. Apie Harį Poterį veikiausiai yra girdėję visi. J. K. Rowling sukūrė knygų seriją apie burtininką berniuką, kuris iš įprasto žmonių gyvenimo staiga patenka į magijos kupiną pasaulį ir patiria daugybę nuotykių bei rimtų pamokų. Visos knygos pilnos nenuspėjamų nuotykių, draugystės išbandymų ir magiško pasaulio stebuklų. J. K. Rowling pasaulis išmokys skaitytojus draugystės svarbos, tolerancijos, žmogiškų vertybių ir skatins vaizduotę, tad jos knygas tikrai verta perskaityti visiems vaikams.

Maurice Sendakas „Kur gyvena pabaisos“. Tai kūrinys, kuris laimėjo ne vieną svarbų apdovanojimą. Istorijoje pasakojama apie berniuką Maksą, kuris gauna griežtą bausmę už savo netinkamą elgesį - jam tenka eiti miegoti nevalgius. Tačiau grįžus į kambarį pradeda dėtis įvairios keistenybės ir berniukui tenka susipažinti su įvairiausiomis neįtikėtinomis būtybėmis. Kerinti istorija tikrai prikaustys dėmesį ir išmokys svarbių dalykų, tad ją verta pasiūlyti vaikams.

Jeigu visos šios knygos jau buvo perskaitytos, verta pasidairyti į kitas klasika virtusias knygas arba griebtis lietuvių rašytojų, kurie taip pat parašė ne vieną dėmesio vertą knygą. Pavyzdžiui, verta vaikams pasiūlyti tokias knygas kaip Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Dūdaitės „Sivužas“, Kontrynos Zylės „Mažas kaip vabalėlis“, Vytauto V. Landsbergio ir Dalios Karpavičiūtės „Kas tas Pūkis?“, Vytautės Žilinskaitės „Kelionė į Tandadriką“ ir kitas.

Patiems nerandant konkretaus kūrinio, gera mintis yra kreiptis į bibliotekos darbuotojas. Šios visada su malonumu padės išsirinkti tinkamiausią knygą ar pasiūlys naujienas, apie kurias galbūt dar negirdėjote.