Kinų Naujieji metai 2025: kaip švenčiami Gyvatės metai ir ko iš jų tikėtis?

Suprasti akimirksniu
Gyvatės metai
Kinų Naujieji metai jau čia: žalioji medinė gyvatė valdys mūsų likimus. DI-kurta iliustracija

Naujieji metai pagal Mėnulio kalendorių arba Kinų Naujieji metai prasideda jau šiandien: valdyti stoja medinė gyvatė

Ateinantys Mėnulio Naujieji metai, prasidedantys 2025 m. sausio 29 d., bus Medinės gyvatės metai. Kinų astrologijoje Medinė gyvatė simbolizuoja transformaciją, intuiciją, charizmą, išmonę ir augimą. Tikimasi, kad šie metai paskatins savęs analizę ir pokyčius[1].

Naujieji metai pagal mėnulio kalendoriu prasideda tik dabar ir pasaulio dalis, kuri pasitinka naują pradžią ruošiasi šventėms. O jos nepaprastos. Azijos bendruomenės nuošiasi tam ilgą laiką. Gyvatė yra šeštasis gyvūnas zodiako eilėjė ir yra plačiai žinomas ir dažnai naudojamas motyvas Kinų mitologijoje.

Gyvatė dažnai asocijuojama su ugnimi, nes reprezentuoja aistrą ir transformaciją. Dėl to ir šie metai, dar vadinami mažojo drakono metais, turėtų būti savirefleksijų laikas, odos keitimo laikotarpis. Tai metas augti ir keisti, tapti geresne savo versija. O kai tai yra gyvatės metai, viskas turėtų vykti sklandžiai. Net ir tiems, kuriems gyvatė asocijuojasi su nuodėminga ir bloga būtybe.

Kiekvienas Zodiako ženklas šiuo laikotarpiu patirs unikalią mėnulio galią. Pavyzdžiui, po Gyvatės ženklu gimę asmenys gali rasti galimybių plėsti savo įtaką ir susidurti su konkurencija, o gimusieji po Arklio ženklu gali sulaukti palankių sąlygų profesiniam augimui ir asmeniniams malonumams. 

Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių šventės apima tradicinius renginius, tokius kaip spalvingos dekoracijos, puotos, fejerverkai ir pasirodymai. Įprasti papročiai apima gilų namų valymą, pinigų dalijimą raudonuose vokuose ir bendrus pietus – visa tai simbolizuoja šeimos susijungimą ir sėkmę.

Gyvatės metai 2025
Sausio 29 dieną – šventė, Naujieji metai pagal Mėnulio kalendorių. DI-sukurta iliustracija

Jei gimėte 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001 ar 2013, sveikiname, esate Gyvatė

Šie metai bus Medinės Gyvatės metai, bet jie turėtų būti intin sėkmingi visoms gyvatėms. Kinų Zodiakas taip pat turi penkių gamtos elementų – žemės, metalo, vandens, medžio ir ugnies – ciklą, kuris keičiasi kas dvejus metus. Esant 12 gyvūnų ženklų ir penkiems elementams, tas pats gyvūno ir elemento derinys pasikartoja per 60 metų.

2025 m. gimusieji bus po medinės gyvatės ženklu, garsėjančiu savo žavesiu ir kūrybiškumu, bet taip pat gebėjimu būti protingu ir ryžtingu, kai to reikia. Gyvatė, tam tikrose kultūrose žymi žiemos pabaigą ir naujųjų metų pradžią. Ypač reikšmingą laiką kinų kultūroje, švenčiamą su daugybe tradicijų ir švenčių. 2025 m. gimę kūdikiai bus Gyvatės, po 2024 m. Drakonų ir prieš 2026 m. Arklius[2].

Kinų zodiako ciklą sudaro 12 gyvūnų: Žiurkė, jautis, tigras, triušis, drakonas, gyvatė, arklys, ožka, beždžionė, gaidys, šuo ir kiaulė. Kiekvienas gyvūnas simbolizuoja tam tikrus ciklo metus ir daro įtaką pagal juos gimusių žmonių savybėms. Kinų astrologija taip pat rodo, kad kiekvienas ženklas metus išgyvena skirtingai – vieni ženklai gali džiaugtis sėkme ir klestėjimu, o kitiems gali tekti būti atsargiems.

Tradicinėje kinų kultūroje gyvatės laikomos palankiomis būtybėmis, glaudžiai susijusiomis su turto (žuvys), galios (drakonai) ir ilgaamžiškumo (vėžliai) simboliais. Manoma, kad šias būtybes sieja gilus ryšys per transformaciją ir augimą.

Vienoje garsioje legendoje pasakojama apie karpį, kuris plaukia prieš srovę, kad pasiektų Drakono vartus. Tik peršokęs per vartus karpis virsta drakonu. Kai kuriose istorijose pasakojama, kad keliaudamas per seklius, smėlėtus Geltonosios upės vandenis karpis įgauna gyvatės pavidalą, ne kartą nusimeta odą ir ištveria skausmą, kad pasiektų tikslą. Tie, kuriems pavyksta peršokti Drakono vartus, tampa drakonais.

Kitose kultūrose taip pat gerbiamos gyvatės. Senovės graikų mitologijoje gyvatė siejama su išmintimi ir gydymu per Asklepijaus lazdą, apvyniotą gyvate. Pietryčių ir Pietų Azijoje mituose kobros pasirodo kaip Budos globėjos. Egipto mitologijoje saulės dievas dažnai vaizduojamas kaip gyvatė, simbolizuojanti kūrimą ir atsinaujinimą.

Gyvatės gali atrodyti ramios ir lėtos, bet smogti greitai, laipioti medžiais, plaukti ir judėti nepaprastai tiksliai, įkūnydamos ir eleganciją, ir negailestingumą. Kinų kultūroje gyvatėmis žavimasi dėl jų intuicijos, grakštumo ir strateginio mąstymo. Šios savybės kartu su kantrybe ir gebėjimu prisitaikyti simbolizuoja savybes, reikalingas iššūkiams įveikti.

Manoma, kad žmonės, gimę Gyvatės metais, yra įžvalgūs, išradingi ir grakštūs. Jie pasižymi atsargumu, racionalumu ir budrumu, todėl moka orientuotis sudėtingose situacijose ir siekti kūrybinių tikslų. Gyvatės taip pat dalijasi kai kuriomis savybėmis su drakonais, pavyzdžiui, emociniu gilumu ir ilgalaikiu planavimu, o tai dar labiau pabrėžia jų svarbą kinų kultūroje.
Šventė
Naujieji metai Azijos kraštų kultūrose yra labai svarbi šventė, kuri atneša pozityvius pokyčius. Hong Son/ Pexels

Tradicinės šventės neapseina be fejerverkų ir… sriubos?

Honkongui ruošiantis Gyvatės metams, viena virtuvės šefė puoselėja unikalią tradiciją. Dešimtmetį gyvuojančiame restorane Chau Ka-ling yra viena iš paskutinių Honkongo gyvatės sriubos tradicijos saugotojų[3]. Nors dauguma gyvatės dabar gaunamos kaip šaldyta mėsa, ji laiko tris gyvas gyvates mediniuose stalčiuose – taip ji primena praeitį, kai jos šeimos versle maistui gaminti buvo naudojamos gyvos gyvatės.

Chau tėvas įkūrė restoraną „Shia Wong Hip“ praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje. Kantono kalba „Shia Wong“ reiškia „Gyvatės karalius“, todėl, tėvui vadovaujant, Chau įgijo įgūdžių gaudyti, ruošti ir kepti gyvates. Ilgainiui ji pelnė „Gyvatės karalienės“ titulą.

2003 m. per SARS protrūkį, kuris Honkonge nusinešė beveik 300 gyvybių, restoranas pradėjo naudoti šaldytą gyvatės mėsą iš Pietryčių Azijos. Nepaisant šio pokyčio, gyvatės sriubos gaminimas tebėra daug laiko reikalaujantis procesas. Mėsa verdama dvi valandas, kol suminkštėja, atvėsinama ir kruopščiai iškaulinėjama rankomis, naudojant aštrią lazdelę.

Sriuba
Tiršta ir sodri gyvatės mėsos siruba yra tradicinis patiekalas, kurį tampa vis sunkiau gaminti. Ekrano nuotrauka
Tuomet kaulai šešias valandas verdami su vištienos ir kiaulienos kaulais, kad gautųsi tirštas sultinys. Į sriubą dedama gyvatės mėsos, smulkintos vištienos, kumpio, grybų, mandarino žievelės ir sutirštinama krakmolu. Dubenėlis paprastai patiekiamas su citrinų lapais ir traškučiais.

Gyvatės mėsos tekstūra panaši į vištienos, joje daug baltymų, bet mažai riebalų. Žiemą Chau per dieną parduoda iki 800 dubenėlių, kurių kaina 6-10 eurų, tačiau vasarą paklausa sumažėja iki mažiau nei 100 dubenėlių per dieną.

Honkonge dėl pandemijos ir vyresnių virėjų išėjimo į pensiją sumažėjo gyvatės sriubą tiekiančių vietų, todėl liko tik apie 20. Nors Chau yra pasiryžusi išsaugoti savo verslą, ji nerimauja dėl ateities. „Tai nėra pelninga pramonės šaka, todėl abejoju, ar jauni žmonės norės jos imtis“, – sakė ji.

Tuo tarpu kitose Azijos dalyse jau prasidėjo Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių šventimas. Indonezijoje, kur daug žmonių puoselėja kinų tradicijas, Bohoro mieste susirinko minios žmonių, kad pasimėgautų būgnų ir lėlių spektakliais. Tęsiant seną tradiciją, į lėlių burnas dedami raudoni vokai (hóngbāo) su pinigais. Raudona spalva yra pagrindinė šių švenčių spalva, simbolizuojanti sėkmę ir klestėjimą, ir šiandien daugelis žmonių naudoja ne popierinius, o skaitmeninius raudonus vokus[4].

Mėnulio kalendoriaus Naujieji metai yra daugiau nei šventė; tai kultūrinio pasididžiavimo ir atsinaujinimo metas. Šeimos valo namus, kad nušluotų nesėkmes (chucheng), o duris puošia ryškūs raudoni žibintai, popieriaus skiautės ir pavasario kupletai (chunlian). Raudoni vokai ir šventiniai valgiai suvienija šeimas, skatina optimizmą ir viltį dėl ateinančių metų.
Naujieji
Raudona spalva yra pagrindinė šių švenčių spalva. RDNE stock project/ Pexels

Ką Gyvatė žada šiais metais?

Kaip sako astrologai, Gyvatės metais gimusių žmonių laukia sudėtingi metai, jų nuotaika tai pakils, tai nusmuks, galimi pesimizmo momentai. Manoma, kad šiuo laikotarpiu kelionės padeda sumažinti stresą ir emocinę įtampą. Gyvatėms svarbu atkreipti dėmesį į savo santykius ir sveikatą bei itin rūpintis saugumu, ypač užsiimant veikla lauke ar naudojant metalinius įrankius.

Kai kurie tiki, kad kraujo donorystė arba dantų valymas gali padėti apsisaugoti nuo nesėkmių jų Zodiako metais. Kiti būdai, kaip sumažinti nesėkmių skaičių, yra susituokti, nusipirkti namą arba gauti paaukštinimą darbe. Kalbant apie finansus ir karjerą, rekomenduojama laikytis atsargaus ir konservatyvaus požiūrio, kad kitais metais išvengtumėte nereikalingos rizikos. 

Kitiems Zodiako ženklams, kurie susiduria su Gyvate, pavyzdžiui, Tigrams ir Kiaulėms, gali tekti susidurti su daugiau kliūčių, todėl jiems reikės pasitelkti kantrybę. Kita vertus, su Gyvate suderinami ženklai, pavyzdžiui, Gaidžiai ir Jaučiai, gali džiaugtis sklandesniais metais ir net susidurti su naujomis galimybėmis.

Kinų tradicijoje taip pat pripažįstama, kad penki elementai – medis, ugnis, žemė, metalas ir vanduo – vaidina svarbų vaidmenį formuojant laimę. Be to, metams įtakos turi jin ir jang pusiausvyra. Yin reiškia ramybę ir susitraukimą, o yang – aktyvumą ir ekspansiją[5].

Pagal tradicinį kinų kalendorių 2025-ieji yra yin medžio metai, kuriuos simbolizuoja švelni žaluma. Tikimasi, kad šie „Mažojo žalio medžio drakono metai“ atneš gausų pavasario ir vasaros lietų, geras žemės ūkio sąlygas ir gausų derlių rudenį bei žiemą. Tačiau kitos pramonės šakos gali susidurti su sunkumais, pavyzdžiui, kylančiomis kainomis ir lėtu augimu.

Šie metai taip pat yra antrieji 20 metų ciklo „li ugnis“, kuris siejamas su pasauliniais neramumais, stichinėmis nelaimėmis, pavyzdžiui, gaisrais, ir technologijų, meno bei intelekto (pavyzdžiui, dirbtinio intelekto) pažanga, metai. Norint įveikti šiuos iššūkius, svarbiausia bus išlikti stabiliems ir atsargiems.

Kad ir koks būtų jūsų Kinų zodiako ženklas, linkime jums laimingų ir klestinčių naujųjų metų!