- Kinijoje pagaminta beveik tūkstantis robotų humanoidų
- Robotai humanoidai bendradarbiauja su žmonėmis padėdami jiems atlikti darbus
- „Agibot“ tikslas – pritraukti investuotojų
- 2023 m. pabaigoje robotų humanoidų gamyboje pirmavo Kinija
- Siekiama plėsti robotų humanoidų veikimo ribas
Kinijoje pagaminta beveik tūkstantis robotų humanoidų
2023 m. vasario mėn. veiklą pradėjęs Kinijos robotikos startuolis „Agibot“ sukėlė ažiotažą pramonėje. Tąsyk įmonė skelbė pradėjusi masinę bendrosios paskirties robotų gamybą[1]. Teigiama, jog pastaroji konkuruoja su JAV elektromobilių milžine „Tesla“, kuri iki 2026-ųjų ketina pradėti masinę humanoidinių robotų gamybą.
„Artėjant 2024-iesiems, Silicio slėnyje, JAV įsikūręs startuolis „Figure DI” pristato pirmuosius dirbtinio intelekto (DI) robotus. Tuo tarpu startuolis iš Kinijos jau dabar masiškai gamina robotus, kuriuose įdiegtas DI“, – rašoma viename tinklaraštyje. Tačiau ar Kinijos inovatoriai iš tiesų lenkia „Tesla“?
Skelbiama, jog „Agibot“ jau pristatė beveik 1 000 bendrosios paskirties robotų. Įmonė, dar žinoma kaip „Zhiyuan Robotics“, savo oficialioje interneto svetainėje dalijasi filmuota medžiaga iš jų gamybos proceso.
Robotai humanoidai bendradarbiauja su žmonėmis padėdami jiems atlikti darbus
„Agibot“ demonstruoja įvairius gamybos linijos etapus Lingang Fengsiano gamykloje Šanchajuje, įskaitant inventoriaus išdėstymą lentynose, daiktų surinkimą, bandymus ir senėjimo (tarnavimo laiko) tikrinimą. Gamybos linijoje naudojami savadarbiai robotai humanoidai, kurie bendradarbiauja su žmonėmis, pagrinde atliekančiais tokias užduotis kaip atsargų išdėstymas lentynose, drabužių lankstymas bei jų tvarkymas – valymas ir skalbimas.
Bendrovių „Tesla“ bei „SpaceX“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Elonas Muskas liepos mėn. pranešime socialinėje platformoje „X“ taipogi teigė, esą kitais metais „Tesla“ siūlys daugiui funkcijų atliekančių robotų humanoidų prototipus. Pastarieji pagrinde bus tiekiami didelėms bendrovėms. Jų gamyba, kaip tikinama, prasidės po kelerių metų.
„Agibot“ tikslas – pritraukti investuotojų
Manoma, jog „Agibot“, užsimojusi gaminti robotus, pritrauks daug investuotojų ir praplės šios pramonės pajėgumus. Technologijų pramonės stebėtojas Hongas Shaodunas džiaugiasi, kad robotai humanoidai pamažu tampa universalesni, gebėdami atlikti daugiau užduočių. Visgi, Hongas nuogąstauja, jog ši įranga netolimoje ateityje pasieks tašką ir tobulėti daugiau nepajėgs.
Šiai minčiai nepritaria technologas Vei Jiaxing, atstovaujantis Pekine įsikūrusį DI robotų inovacijų centrą. Jo nuomone, tiek Kinijos robotikos įmonės, tiek „Tesla“ daro didelę pažangą humanoidinės robotikos srityje. „Tesla“ jis išskiria dėl operacinių gebėjimų, į kuriuos įeina aukštos klasės lustų gamyba. Tuo tarpu Kinijos bendrovės, jo teigimu, ypatingai pasižymi judesių valdymo įrangos ir pažangių DI modelių kūrimu.
2023 m. pabaigoje robotų humanoidų gamyboje pirmavo Kinija
2023 m. pabaigoje Kinijos įmonė „Fourier Intelligence“ paskelbta pirmaujančia robotų humanoidų gamyboje. Šiais metais bendrovė atskleidė, kad pirmasis dvikojis robotas humanoidas GR-1 gebėjo atlikti apie dešimt funkcijų. Dar vienos robotų humanoidų įmonės „UBTech Robotics”, įsikūrusios Šendžene – Kinijos didmiestyje, viceprezidentas ir tyrimų instituto vykdomasis dekanas Jiao Jichao atskleidė, jog ši technologija bus paleista masiškai jau šių metų pabaigoje.
Nepaisant pasiekimų, svarstoma, ar robotai iš tiesų paliks pasauliečius „ant ledo”, iš jų atimdami duonos kąsnį. Tačiau dalis kūrėjų tikina, esą bus įvedamos tam tikros taisyklės, kad technologija pagerintų gyvenimą – ne jį sugriautų.
Siekiama plėsti robotų humanoidų veikimo ribas
Kinija skiria daug pastangų nepriklausomiems robotikos moksliniams tyrimams ir plėtrai. Teigiama, jog kitais metais šioje pramonės šakoje daugiausia dėmesio bus skiriama praktinio pritaikymo konkrečiuose scenarijuose plėtrai, kad dar labiau padidinti robotų humanoidų veikimo galimybes. Tačiau einant proveržio link, susiduriama su tam tikromis kliūtimis. Pagrindinės jų apima efektyvumą ir stabilumą.
Pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų technologinės blokados, įskaitant eksportą ribojančius reglamentus, tiesiogiai veikia Kinijos robotų humanoidų pramonės vystymąsi. Be to, pažangūs mikroprocesoriai, būtini humanoidų robotų veikimui, dažnai gaminami JAV ir jų sąjungininkų šalyse. Technologinės blokados riboja šių komponentų tiekimą Kinijos įmonėms, trukdydamos jų technologinę plėtrą. Nepaisant to, šalis stengiasi tapti lydere robotikos srityje.
Žinoma, jog technologinės blokados turi reikšmingą poveikį Kinijos robotų humanoidų pramonei, tačiau jos taip pat skatina šalį greičiau vystyti vietines alternatyvas. Tuo tarpu JAV, išnaudodama savo privalumus, stengiasi išlaikyti technologinį pranašumą. Ši konkurencija ne tik formuoja robotikos ateitį, bet ir daro įtaką globaliems santykiams technologijų srityje.
Kita vertus, kol kūrėjai džiaugiasi, dalis žmonių skambina pavojaus varpais.
Internetinėje erdvėje aptinkama žmonių, gyvenančių Kinijoje, nuomonių. Jie pabrėžia, jog šalyje gyvena per 1,4 mlrd. žmonių, tad kam reikalingi robotai[2]. Pastarųjų akimis, būtent robotai humanoidai paskatins žmonių dykinėjimą. Internautai skuba pridurti, esą kai kam šios technologijos – išties labai naudingos, – juk robotai neima motinystės ar nedarbingumo atostogų. Netyla kalbos, kad robotai ateityje bus pasitelkiami ir platesniems kariniams veiksmams.
2024 m. kelios šalys iš tikrųjų gerokai paspartino robotų diegimą karinėse operacijose, didindamos stebėjimo, kovinės paramos ir logistikos pajėgumus. Viena iš jų – Ukraina, fronto linijose prieš Rusiją dislokavusi per 30 robotų-šunų[3]. Kinijos kariuomenė savo ruožtu pristatė keturkojį robotą, turintį pažangių kovinių funkcijų, įskaitant galimybę nešiotis automatinį šautuvą ir reaguoti į balso komandas[4]. Tačiau šiuo klausimu vis tik pirmauja JAV[5].