Suprasti akimirksniu
  • Dėl technologijų pažangos – dronų, robotų policininkų – ateities karai bus kruvinesni
  • Netolimoje ateityje į mūšio lauką įžengs robotai šunys su kulkosvaidžiais
  • Gazos ruožas – pirmasis pasaulyje robotizuotas genocidas su dirbtiniu intelektu
  • Robotų panaudojimas mirtinai jėgai bus įprastas dalykas
Šaltiniai
Technologiniai pasiekimai
Kare – dar ir robotai: ar atsilaikytume? Youtube stop kadras.

Dėl technologijų pažangos – dronų, robotų policininkų – ateities karai bus kruvinesni

Prieš porą metų San Franciskas pristatė naują išradimą – robotus policininkus. Kai kam tai gali skambėti kaip nuostabus posūkis, tačiau apsigauti nederėtų[1]. Šiuo atveju, galima pasvarstyti, ką kraujo ištroškę asmenys pasiektų pasitelkę išradimus, pridėsiančius dar daugiau jėgos bei galimybių pulti iš nugaros, pelnant didesnę persvarą.

San Franciskas pradėjo eksperimentą su robotizuotais policininkais dar 2022 metų pabaigoje. Tuo metu miestas įsigijo ir pradėjo naudoti tam tikras robotizuotas sistemas, kurios buvo skirtos viešosios tvarkos palaikymui, stebėjimui bei nusikaltimų prevencijai. Nors robotų naudojimas buvo ribotas ir dažniausiai susijęs su specifinėmis užduotimis, tokiomis kaip esamų policijos resursų papildymas ir miesto saugumas, dvejojama, kas būtų, jei disponavimas technika taptų nekontroliuojamas. Ir tai – ne blogiausio scenarijaus kūrimas, o dabarties situacijų sąlygotas rytojus.

Pirminiu atveju robotai buvo daugiausia pasitelkti patruliavimui viešose vietose, tokiose kaip prekybos centrai, parkai bei metro stotys. Tačiau jų naudojimas kelia rimtų etinių iššūkių. O toliau – galimai dar baisiau.

Dėl technologijų pažangos – dronų, robotų policininkų – ateities karai galimai bus dar kruvinesni. Youtube stop kadras.
Dėl technologijų pažangos – dronų, robotų policininkų – ateities karai galimai bus dar kruvinesni. Youtube stop kadras.

Netolimoje ateityje į mūšio lauką įžengs robotai šunys su kulkosvaidžiais

Karas su dronais – ne naujiena nei JAV, nei užsienio šalių kariuomenėms. Tačiau Amerikos kariuomenė jau daugelį metų eksperimentuoja su robotais šunimis, naudojamais žvalgybai.

Už kritinį mąstymą pasisakantys pasauliečiai technologijų amžių lygina su serialu „Black Mirror“ (liet. „Juodas veidrodis“), atspindinčiu visuomenės tamsiausią braižą inovacijų pasekmių kontekste[2]. Dėl sunkiai išmatuojamos rizikos, robotai šunys, kaip manoma, turėtų būti įtraukti į Ženevos konvenciją – kad, blogiausiame scenarijuje, nepradėtų šaudyti vieni kitų. Svarstoma, esą „robotų karai“ visuomet buvo tik laiko klausimas. Nors inovacijų protrūkiai įvardijami visuotinės gerovės svertais, pastebima, kiek baimės pasauliečių akyse, samprotaujant, kaip reikėtų prieš šią nepažinią srovę atsilaikyti.

Kinijos kariuomenės šautuvais ginkluoti šunys robotai iš tikrųjų kelia susirūpinimą Kongrese, karinių pratybų Kambodžoje metu jiems „užsimojus“ šaudyti iš šautuvo[3]. Tad birželį vykusiuose debatuose dėl metinio gynybos leidimų įstatymo projekto, Atstovų Rūmų įstatymų leidėjai į didžiulę karinės politikos priemonę įtraukė formuluotę, kuria reikalaujama, jog Gynybos departamentas naujai įvertintų šautuvais šaudančių šunų robotų, kuriuos naudoja Kinija, grėsmę būsimų konfliktų metu.

O kaip jums atrodytų 110 kg sveriantis į šunį-mulą panašus robotas, šaudantis iš automatinio šautuvo? Nepaisant to, jog jis esą galėtų pasitarnauti kaip naujas narys kovinėse operacijose miestuose, įsibaiminę žmonės jau dabar svarsto apie bunkerius šalia savo namų. Ironiškiausia, jog minties, kad geriausio žmogaus draugo robotinė versija šaudo į amerikiečių karius (ne į paprastus žmones), regis, labiau pakanka, kad būtų pradėti tyrimai, kokią grėsmę tai kelia Jungtinių Valstijų nacionaliniam saugumui. 

Neaišku viena (o miglota – dar daug sudedamųjų): nors išradimai šiuo metu skirti naudoti pramonėje, jų pritaikymas kariniams tikslams išryškina inovacijų panaudojimo reikalavimų nebuvimą. Kadangi, pavyzdžiui, Kinijos robo-šunys jau kelia antakius, spėjama, kad šių technologijų klestėjimo kelias bus dar intensyvesnis.
Netolimoje ateityje į mūšio lauką įžengs robotai šunys su kulkosvaidžiais. Youtube stop kadras.
Netolimoje ateityje į mūšio lauką įžengs robotai šunys su kulkosvaidžiais. Youtube stop kadras.

Gazos ruožas – pirmasis pasaulyje robotizuotas genocidas su dirbtiniu intelektu

Ukrainos kariuomenė per ateinančius metus dislokuos robotus kovai su Rusija, – tai dalis strategijos, kuria siekiama išspręsti žmogiškųjų karių trūkumo problemą[4]. Baisų Izraelio ROBOT ginklų arsenalą taip pat sudarė dirbtinio intelekto bokšteliai ir nepilotuojami atakų robotai. Daugeliui iš mūsų šunų robotų ar dronų žudikų persekiojimas yra iš siaubo filmų srities. O gaziečių gyventojams visa tai jau yra tapę kasdienybe[5]

Per pastaruosius penkis mėnesius Palestinos anklavas buvo ne tik vienos iš daugiausiai aukų pareikalavusių ir destruktyviausių bombardavimo kampanijų istorijoje vieta; tai taip pat buvo bandymų poligonas – gyva laboratorija, skirta naujos kartos Izraelio ir Vakarų aukštųjų technologijų ginklams ir, tuo pat metu, langas į nerimą keliančią 21-ojo amžiaus karo tikrovę. Nors naudoti robotus ir nepilotuojamas antžemines transporto priemones nėra nieko naujo, Gazoje šių technologijų naudojimas smarkiai išaugo.

Ryškus tokio atvejo pavyzdys – grėsmingos šuo robotas Vision 60, pagamintas Filadelfijoje įsikūrusios Ghost Robotics[6]. Bendrovė šunį apibūdina kaip „nesustabdomą“ ir teigia jau pardavusi jį „daugiau nei 25 nacionalinio saugumo klientams“. 

Gazos ruože dislokuoti šunys taipogi buvo modifikuoti su dronu, vadinamu Rooster, kuris gali atsiskirti nuo šuns nugaros (ir vėl prisitvirtinti), dėl ko susidaro roboto bei drono hibridas[7]. Nepaisant to, kad robotai šunys Gazoje naudojami tik stebėjimo ir žvalgybos duomenų rinkimo tikslais, šiems įrenginiams kol kas neturint mirtinų ginklų, jų plėtrai tereikia vieno „priedo“. 

Supratote teisingai: Izraelio gynybos pajėgos naudoja Gazos ruožą kaip technologinių bandymų poligoną, demonstruojant ketursparnius dronus, panašius į jau parduodamus komercinius bepiločius orlaivius, kurie tapo įprasti namų ūkiuose[8].

Robotų panaudojimas mirtinai jėgai bus įprastas dalykas

Nuo Pekino iki Hangdžou – robotai šunys parke tampa vis dažnesni[9]. Tačiau gegužę „robodogai“ sulaukė nepageidaujamo dėmesio po to, kai Kinijos valstybinis žiniasklaidos kanalas parodė, kad jie buvo naudojami pratybose su ginklais šaudant iš nugaros.
„Mes negalime kontroliuoti, kaip pirkėjai naudoja šunį jį nusipirkę, bet mes galvojame, kaip ateityje uždrausti karinį naudojimą“, – teigė Unitree bendrovės rinkodaros vadovas Duke Huang.
Akivaizdu, jog beveik kiekviena pažanga, pasiekta naudojant dirbtinį intelektą ir robotus, atsispindi mūšio laukuose. Ir mes – tik viso to pradžioje. 

Kai kurie ekspertai – itin atviri: dabar naudojamos ankstyvosios kartos technologijos yra lygiavertės Pirmojo pasaulinio karo dviplaniams lėktuvams, palyginti su tomis, kokiomis galingomis jos galiausiai taps. 

&t=68s