Suprasti akimirksniu
  • Vasara baigėsi, tačiau sodo darbai – ne
  • Paruoškite augalus ir dirvožemį šaltajam sezonui
  • Sodinkite rudenines daržoves, persodinkite viduje auginamus namų augalus
  • Nugenėkite krūmus ir sutvarkykite veją
  • Kovokite su kenkėjais
Šaltiniai
Ruduo
Sodo darbų netrūksta ir rugsėjį. Jonathan Kemper/Unsplash nuotrauka

Vasara baigėsi, tačiau sodo darbai – ne

Vasara baigėsi, į pabaigą eina ir pirmasis rudens mėnuo rugsėjis. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad sodo darbai taip pat jau baigti. Priešingai, sode dabar gali būti pats darbymetis.

Juk kol kas dar pakankamai šviesios ir šiltos dienos toliau skatina būti gryname ore, o kiek vėsesnis nei vasarą oras puikiai tinka tiek sunkesniams, tiek ir gana eiliniams darbams.

Dėl to, darbuotis galima iš visų jėgų, negresia greitas perkaitimas ar tiesiog – pervargimas. O pasiruošti tikrai yra kam.

Iš tiesų, ruduo yra labai svarbus sodo darbų sezonas, nes jis suteikia galimybę paruošti sodą kitam vegetacijos sezonui, pagerinti augalų sveikatą ir atlikti įvairius tvarkymosi sode darbu, kartu, tai ir puiki proga sukurti savo augalams palankią aplinką, kad pavasarį jie galėtų vėl sėkmingai sužaliuoti ir džiuginti mus.

Jei didieji žemdirbiai jau nuėmė bulvių ir kitų rudens gėrybių derlių, dar tik pradedantiesiems sodininkams ir tiems, kurie didžiuojasi savo ne vienerius metus puoselėtais dailiais gėlynais, o gal ir uogų bei vaismedžių sodu, dabar pats metas imtis darbo. Todėl čia pateikiame keturių, pačių svarbiausių šio jau besibaigiančio mėnesio sodo darbų, sąrašą.

Rudenį nevalia pamiršti ir tvarkos: prižiūrėkite, kad veja būtų nupjauta, sugriebkite lapus. Sigmund/Unsplash nuotrauka
Rudenį nevalia pamiršti ir tvarkos: prižiūrėkite, kad veja būtų nupjauta, sugriebkite lapus. Sigmund/Unsplash nuotrauka

Paruoškite augalus ir dirvožemį šaltajam sezonui

Geras sodininkas tikrai žino, kaip svarbu numatyti ir planuoti ateitį. Jeigu jau dabar pagalvojate, kaip puikiai jūsų sodas sužys pavasarį, kodėl tokiu patraukliu jo nepadarius ir rudenį? Tai padaryti gali padėti rudens augalai, kurios sodinti geriausia, žinoma, rudenį.

Tinkamas metas dabar yra ir pasirūpinti ir kitais augalais, ypač, gėlėmis. Nupjaukite kalijų, begonijų bei kitų gėlių svogūnėlius maždaug 5-10 cm aukštyje ir pasodinkite iš naujo. Jauni svogūnėliai bus pasodinti ant pernai pasodintų senų svogūnėlių[1]

Tulpių, hiacintų, narcizų, narcizų ir kitų gėlių, žydinčių ankstyvą pavasarį, svogūnėlius taip pat reikėtų sodinti dabar, kad rudenį jie galėtų išleisti šaknis. Sodinkite šių gėlių svogūnėlius pakankamai giliai į iškastą dirvą, kad virš jų esantis dirvos sluoksnis būtų bent du kartus storesnis už svogūnėlio aukštį. 

Nepamirškite ir to, kad ruduo yra puikus metas paruošti dirvą kitam auginimo sezonui: dirvą galite papildyti kompostu, organinėmis medžiagomis ar kitomis maistingosiomis medžiagomis, o tai garantuotai pagerins dirvožemio derlingumą ir struktūrą, o taip pavasarį augalams bus sukuriama geresnė aplinka.
Pasidomėkite: galbūt dalį jūsų augalų reikia persodinti? Ruduo tam puikus laikas. Neslihan Gunaydin/Unsplash  nuotrauka
Pasidomėkite: galbūt dalį jūsų augalų reikia persodinti? Ruduo tam puikus laikas. Neslihan Gunaydin/Unsplash nuotrauka

Sodinkite rudenines daržoves, persodinkite viduje auginamus namų augalus

Priklausomai nuo vyraujančių orų, kurie bent jau kol kas tikrai džiugina, rugsėjiis gali būti puikus metas sodinti vėsiojo metų sezono daržoves, pavyzdžiui, salotas, špinatus, kopūstus, morkas, ridikėlius ir brokolius. Šie augalai itin gerai auga vėsesnėje temperatūroje[2].

O kalbant apie sodinimą verta įsidėmėti ir tai, kad rugsėjis yra tinkamas metas dalyti ir persodinti daugiamečius augalus, kuriuos reikia atjauninti. Tai paskatins sveikesnį jų augimą ateinančiais sezonais.

Rudenį taip pat tinkamas metas persodinti sode esamus augalus. Vėsesnis oras sumažina augalams tenkantį stresą, todėl mažesnė tikimybė, kad juos perkėlus ištiks šokas. Šiuo metu galima persodinti ir kambarinius augalus.

O po tokių augalų persodinimo darbų, dar kartelį apeikite savo sodą ir surinkite sėklas. Rugsėjis tam tinkamiausias metas. Tiesa, kad viskas pasisektų, įsitikinkite, kad sėklų galvutės jau subrendusios: stebėkite, kad jos iš žalių taptų rudomis, ir rinkite jas sausą ir saulėtą dieną. O surinktas sėklas laikykite popieriniuose pakeliuose ar vokuose, vėsioje, tamsioje vietoje.

Ruduo yra puikus metas paruošti dirvą kitam auginimo sezonui. Gabriel Jimenez/Unsplash nuotrauka
Ruduo yra puikus metas paruošti dirvą kitam auginimo sezonui. Gabriel Jimenez/Unsplash nuotrauka

Nugenėkite krūmus ir sutvarkykite veją

Rugsėjį nepamirškite prižiūrėti ir savo sodo krūmų. Jei praėjusį rudenį pasodinta avietė per metus jau gerokai išsiplėtė ir užaugo, apipjausykiye ją. Rugsėjo pabaigoje taip pat laikas pašalinti nukritusius gervuogių kankorėžius. Be to, dėl to, kad šios uogos jautrios chlorui, todėl dabar jas reikėtų tręšti sieros rūgšties kalio rūgštimi arba kalio sulfatu).

Kitas svarbus rudens darbas yra vejos priežiūra. Rugsėjį galima atsėti veją, taip pat, galima ją ir tręšti. O kad veja liktų tvarkinga, būtent šį mėnesį derėtų ją aptvarkyti, nupjauti, sugriebti lapus.

Jeigu paskutiniosios rugsėjo dienos kiek atvės, tuomet bus galima pagalvoti ir apie pasiruošimą šalnoms. Juk kada gi daugiau, jei ne rudenį sodininkai turi pasirūpinti jautrių augalų apsauga nuo šalčio?

Kovokite su kenkėjais

Rugsėjis yra puikus metas kovoti su piktžolėmis. Daugelis piktžolių rūšių rudenį vis dar yra aktyvios, todėl jas galima pašalinti, kol jos dar nespėjo subrandinti sėklų ir išplisti[3].

Be to, dabar palanku spręsti bet kokias sodo ligų ar kenkėjų problemas. Pašalinę ligotą augalinę medžiagą ir išvalę šiukšles galite užkirsti kelią ligų plitimui ir sumažinti žiemojančių kenkėjų skaičių.

O galiausiai, atsiminkite, kad šiuo metų laiku augalus vis dar reikia laistyti, todėl nepamirškite jų palaistyti!

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
3.arrow_upward
Adrienne Wild. Jobs to do in the garden in September goodhousekeeping.com