
Kas yra „IQOS“ ir ar tai saugesnė rūkymo alternatyva nei įprastos cigaretės?
„IQOS“ Lietuvoje ir pasaulyje jau tapo mada ir populiaria alternatyva cigaretėms. Įrengiami atskiri rūkomieji tokios alternatyvos naudotojams ir vis dažniau matome rūkančius patalpose. „IQOS“ yra tabako kompanijos „Philip Morris International“ gaminamų kaitinamojo tabako gaminių prekės ženklas. Pirmą kartą jis buvo pristatytas 2014 m. ir nuo to laiko išpopuliarėjo daugelyje šalių kaip potencialiai mažiau kenksminga tradicinių cigarečių alternatyva[1].
Tačiau vis dar daug diskutuojama, ar „IQOS“ iš tiesų yra saugesnė rūkymo alternatyva. Skirtingai nuo tradicinių cigarečių, kuriose tabakas sudeginamas ir susidaro dūmai, „IQOS“ kaitina tabaką jo nedegindama. Prietaisas įkaitina tabako lazdelę, kuri įdedama į prietaisą ir sukuria aerozolį, kurį vartotojas įkvepia.
Šis procesas sukurtas taip, kad, palyginti su tradicinėmis cigaretėmis, susidarytų mažesnis kenksmingų cheminių medžiagų kiekis. Dūmai vis tiek yra išpučiami, bet jų kur kas mažiau ir jie neturi dūmų kvapo, kuris kaupiasi plaukuose, balduose, audiniuose. Šių rūkalų specifinis kvapas greitai išsisklaido.
Nors „IQOS“ yra elektroninis prietaisas, jis yra priskirtas cigarečių kategorijai, o tai reiškia, kad šiam gaminiui taikomi tie patys tradicinėms cigaretėms taikomi apribojimai. Gamintojai patys teigia, kad šie gaminiai yra saugesni už cigaretes, tačiau apie prietaisus ir jų poveikį dar daug kas nežinoma[2].
Tabako bendrovės teigia, kad kaitinami nedegantys gaminiai yra mažiau kenksmingi nei cigaretės, nes tabakui degant, arba užsidegant, išsiskiria daugiau nei 7 000 cheminių medžiagų, kurių yra cigarečių dūmuose. Net ir pasvėrus „IQOS“ kainą, atsipirkimą, galimą sveikesnį variantą, juo naudojasi ne dažnas, bet populiarumas auga.
Patrauklumas dėl mados ypač veikia jaunimą
Tai patrauklus dalykas jaunimui dėl „IQOS“ cigaretėse esančių skonių. „IQOS Heets“ pagaliukai turi skirtingus skonius, kuriais ir viliodavo elektroninių cigarečių skysčiai. Neseniai tyrėjai nustatė, kad „IQOS“ gali būti patrauklus jaunimui ir jauniems suaugusiesiems dėl rinkodaros, kurioje produktas vaizduojamas kaip sudėtingas, aukštųjų technologijų įrankis ir elegantiškas, išskirtinis daiktas, primenantis populiarius „iPhone“[3].
Produkto rinkodara kelia ypatingą susirūpinimą dėl dabartinės jaunimo elektroninių cigarečių epidemijos, kurią paskatino „IQOS“ konkurentas ir tokiu pat principu sukurtas „JUUL“. Po šio produkto atėjimo į rinką, JAV elektroninių cigarečių vartojimas išaugo, ypač tarp jaunimo, iš kurių daugelis niekada nerūkė cigarečių.
Vos per vienerius metus nuo 2017 m. iki 2018 m. e. cigarečių vartojimas išaugo 78 proc. tarp vyresniųjų klasių moksleivių ir 48 proc. tarp vidurinių mokyklų moksleivių, o „JUUL“ dabar sudaro tris ketvirtadalius JAV e. cigarečių rinkos. Deja, tai skatina paauglius ir vaikus imtis žalingų veiklų.
„IQOS“ skoniai ir cigarečių įvairovė traukia dėmesį
Gamintojai siūlo ritinėlius, panašius į mažas cigaretes, vadinamus „Heets“, su mentoliu – skoniu, kuris, kaip įrodyta, pritraukia jaunus vartotojus ir dėl kurio cigaretes rūkyti lengviau, o mesti rūkyti sunkiau. Bendrovė siūlo kelis skonius, kuriuos klientai prisitaiko savo vartojimui.
„IQOS“ lazdelių skoniai Lietuvoje yra beveik beribiai. Ne vienas tiekėjas siūlo originaliems „IQOS Heets“ yra alternatyvūs produktai, kurie tinka naudojimui su kaitinimo elementu. Čia ir pasipila skonių įvairovė, primenanti elektroninių cigarečių skysčių skonius, nes vartotojai gali rasti įvairių uogų ir vaisių skonių, mėgiamą mentolio skonį, kavos, kokteilius primenančių skonių kaitinimo lazdeles.
„IQOS“ cigaretėms reikalingi kaitinimo pagaliukai gali būti įsigyjami iš įvairių tiekėjų, kurie prekiauja tabako gaminiais. Tokios lazdelės gali būti tiek su, tiek be nikotino. Nors originalios „Heets“ lazdelės nėra prieinamos kiekvienoje parduotuvėje, rasti cigarečių alternatyvos staiga prireikus, nėra sunku.
Jomis prekiauja specializuoti parduotuvių skyriai, didieji prekybos centrai, degalinės, spaudos kioskai. Galimybės įsigyti kaitinimo lazdelių ar net visą tabako kaitinimo sistemą tikrai yra, jei galite rasti degalinę. „IQOS“ taiko ir geras sąlygas dėl šių prietaisų remonto bei gedimų. Vartotojai yra patenkinti paslaugomis, kurias teikia bendrovė. Tuo galima neabejoti.
„IQOS“ Lietuvoje populiarėja ir naudojama vis dažniau dėl kylančių cigarečių kainų
Originalios „IQOS Heets“ lazdelės Lietuvoje siūlo ne vieną savo skonį. Gamintojai išleidžia specifinius prekių aprašymus ir apibūdinimus, suteikdami skoniams vardus pagal pakuočių spalvas. „Sienna“ – intensyvus tabako skonis, „Amber“ – ryškus tabako skonis, „Turquoise“ – lengvai šaldantis mėtinis skonis, „Blue“ – intensyvus mėtos skonis su stipriu šaldančiu efektu.
Lietuvos rinkoje „IQOS“ kaitinimo sistemų asortimentas gan platus. Gamintojai siūlo tiek naują kolekciją „IQOS ILUMA“, tiek jau žinomus ir dažnai naudojamus „IQOS 3 DUO“, „IQOS lil SOLID“ įrenginius. Bendrovė vilioja vartotojus konkursais, gimtadienio pasiūlymais ir nuolaidų kodais. Taip pat norintys gali išbandyti „IQOS“ dvi savaites[4].
Tai yra pasiūlymas be jokio užstato, papildomo pristatymo ir su funkcija paprastai grąžinti produktą jį išbandžius. Neprivalote jo pirkti, jei jis neatitinka lūkesčių, bet grąžinsite aparatą visais atvejais. Po bandymo grąžinsite įrenginį, bet galėsite pasirinkti naujo gaminio spalvą ir modelį, jei nutarsite, kad principas ir veikimas vilioja. „IQOS“ produktai nėra labai pigūs, bet vartotojai tikina, kad šis malonumas yra pigesnis nei paprastos cigaretės, o ilgainiui atsiperka, nes sutaupoma suma atsisakius paprastų tabako gaminių.
„IQOS“ kaina priklauso nuo pasirinkto modelio ir įrenginio linijos, naujumo. Pats įrenginys gali kainuoti apie 60-100 eurų, o kaitinimo lazdelės – apie 5 eurus už 10 cigaretėms alternatyvių pagaliukų. Pigiausi įrenginiai iš pirmųjų leidimų nebėra parduodami. Taip pat reikia atsižvelgti ir į tai, kad aparatas yra kraunamas ir juo reikia rūpintis. Nepakrovus jo laiku, teks nerūkyti.
Populiari priemonė padeda sumažinti norą nuolat rūkyti, bet ar yra sveikesnė?
Nors „IQOS“ reklamuojamas kaip mažiau kenksmingas nei tradicinės cigaretės, jis vis tiek yra tabako gaminys ir gali sukelti priklausomybę. Svarbu pažymėti, kad bet kokio tabako gaminio, įskaitant „IQOS“, vartojimas nėra saugus ir vis tiek gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai.
Kartais dėl „IQOS“ produkto patogumo ir prieinamumo, galimybės rūkyti patalpose, tai tik pablogina situaciją, nes asmenys rūko tik daugiau. Ilgalaikis „IQOS“ vartojimo poveikis sveikatai dar nėra iki galo ištirtas, nes šie gaminiai rinkoje dar nėra pakankamai ilgai, kad būtų galima atlikti išsamius jų poveikio tyrimus.
Alternatyviosios technologijos gamintojai teigia, kad „IQOS“ yra mažesnės rizikos gaminys. Jie remiasi tyrimais, kurių metu nustatyta, kad gaminamame aerozolyje yra mažiau kenksmingų cheminių medžiagų, palyginti su tradicinių cigarečių dūmais.
Tačiau nepriklausomų tyrimų ekspertai suabejojo šių teiginių pagrįstumu: kai kurių tyrimų duomenimis, kenksmingų cheminių medžiagų kiekis „IQOS“ aerozolyje nėra žymiai mažesnis nei cigarečių dūmuose. Taip pat verta paminėti, kad nors „IQOS“ dūmuose gali būti mažesnis kai kurių kenksmingų cheminių medžiagų kiekis, juose vis tiek yra nikotino, kuris sukelia priklausomybę.
Be fizinio pavojaus sveikatai, susijusio su „IQOS“ naudojimu, taip pat yra rizika tapti priklausomam nuo nikotino. Galimas produkto vartojimo pavojus sveikatai vis dar tiriamas. Tačiau kai kurie ankstyvieji tyrimai parodė, kad „IQOS“ lazdelių vartojimas vietoj įprastų cigarečių vis dėlto gali būti susijęs su neigiamu poveikiu sveikatai.
Baigti „IQOS“ vartojimą gali būti taip pat sunku kaip ir mesti cigaretes
Remiantis rūkymo metimo programos, pasiūlytos Japonijos darbuotojams vyrams, tyrimu, atsisakyti kaitinamojo tabako vartojimo gali būti sunkiau, nei mesti rūkyti cigaretes. Pagal šią programą iš viso rūkyti metė 29 proc. respondentų. Į ją buvo įtraukta informacija apie metimą rūkyti, konsultacijos, rūkymo metimo vaistas ir pakaitinė nikotino terapija.
Žmonės, kurie pasirinko farmakologinę paramą, konsultavimą arba abu šiuos būdus, sėkmingai metė rūkyti dažniau nei tie, kurie tokios paramos nepriėmė. Tačiau tyrimo dalyviai, kurie naudojo tik kaitinančius nerūkstančius produktus arba naudojo ir cigaretes, ir šiluma naudojančius, bet dūmų neleidžiančius rūkymo produktus, turėjo 23 proc. mažesnę tikimybę mesti rūkyti nei tie, kurie rūkė tik cigaretes, nustatyta tyrime[5].
Šie tyrimai papildo vis gausėjančius įrodymus, kad tabaką kaitinantys gaminiai nėra saugesni nei įprastos cigaretės, o tai rodo, kad bet kokio tabako vartojimas turėtų būti griežtai nerekomenduojamas.
Kito tyrimo metu nustatyta, kad „IQOS“ vartojusių žmonių tam tikrų plaučių uždegimo žymenų kiekis buvo didesnis nei nerūkančiųjų. Kitais tyrimais nustatyta, kad „IQOS“ vartojimas vis dar gali padidinti tam tikrų sveikatos problemų, pavyzdžiui, širdies ligų ir plaučių vėžio riziką, nors ji gali būti mažesnė, palyginti su tradicinių cigarečių rūkymu.
Nors „IQOS Heets“ lazdelių skoniai vilioja ir produktas gali būti reklamuojamas kaip galimai mažiau kenksminga tradicinių cigarečių alternatyva, tai vis tiek yra tabako gaminys ir gali sukelti priklausomybę. Rizika sveikatai, susijusi su „IQOS“ vartojimu, vis dar tiriama, tačiau ankstyvieji tyrimai parodė, kad tai gali daryti neigiamą poveikė sveikatai.