Kenijos pareigūnas žuvo Haityje – buvo užpultas gaujos

Pasaulis, SaugumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kenijos pareigūnas buvo pagrobtas, o vėliau paskelbtas žuvusiu. Specna Arms/ Pexels

Po galimo pagrobimo dingęs Kenijos pareigūnas paskelbtas mirusiu

Pranešama, kad Haityje žuvo tarptautinių pajėgų, kovojančių su gaujomis, narys, Kenijos policijos pareigūnas. Incidentas įvyko tuo metu, kai JAV valstybės sekretorius Marco Rubio pradėjo kelionę po Karibus, kur pagrindinis dėmesys skiriamas Haičio saugumo krizei[1].

Antradienį Pont-Sondé mieste, Artibonito regione, įtariami gaujų nariai surengė pasalą dviem šarvuotiems automobiliams (MRAP), pranešė Kenijos vadovaujama Daugiatautė saugumo paramos misija (MSS). Iš pradžių pareigūnas buvo laikomas dingusiu, tačiau vėliau Haičio Prezidento pereinamoji taryba patvirtino, kad jis mirė, ir identifikavo jį kaip Bénédict Kabiru.

„Šis narsus policijos pareigūnas, kartu su Haičio pajėgomis kovojęs su nesaugumu, paaukojo savo gyvybę vardan geresnės mūsų šalies ateities. Jo drąsa ir atsidavimas niekada nebus pamiršti“, teigė taryba.

Nesėkmingai pasibaigusi gelbėjimo operacija

MSS ir Haičio nacionalinės policijos pajėgos anksčiau vykdė paieškos ir gelbėjimo operaciją, siekdamos surasti pareigūną, pranešė Kenijos nacionalinė policijos tarnyba. Pasak MSS, šarvuoti automobiliai buvo išsiųsti ištraukti į griovį įstrigusio Haičio policijos šarvuočio, kuris, kaip įtariama, galėjo būti tyčia gaujų iškastas.

Gelbėjimo operacijos metu vienas MRAP taip pat įstrigo, o kitas sugedo. Pareigūnams bandant išspręsti situaciją, juos netikėtai užpuolė gaujų narys. Po atakos internete pasklido vaizdo įrašai, kuriuose, kaip teigiama, matomas pareigūno kūnas, tačiau jų autentiškumas dar nepatvirtintas.

Tai jau antras Kenijos pareigūno žūties atvejis nuo misijos pradžios birželį. Dar praėjusį mėnesį Artibonito regione per operaciją taip pat žuvo MSS narys. JAV yra pagrindinė MSS finansinė rėmėja[2].

Haičio saugumo krizė yra svarbiausias M. Rubio darbotvarkės klausimas šią savaitę Karibuose. Trečiadienį jis planuoja susitikti su Haičio Prezidento pereinamosios tarybos vadovu Fritzu Jeanu Jamaikoje, siekdamas stiprinti regioninį bendradarbiavimą.

Gaujos Haityje plečia savo įtaką

Apskaičiuota, kad apie 80 % Haičio sostinės Port o Prenso kontroliuoja gaujos. Nuo MSS atvykimo jos vis labiau plečiasi į kaimo vietoves, užimdamos dideles žemės ūkiui svarbaus Artibonito regiono teritorijas. Spalį Jungtinės Tautos pranešė, kad tame pačiame Pont-Sondé mieste „Gran Grif“ gauja nužudė mažiausiai 70 žmonių, įskaitant moteris ir vaikus.

Smurtas sostinėje sukėlė rekordinį gyventojų perkėlimą: per vieną kovo savaitę iš namų pabėgo beveik 23 000 žmonių, trečiadienį spaudos konferencijoje sakė JT atstovas Stéphane’as Dujarric’as. „Beveik pusė visų šalies gyventojų, 5,5 milijono žmonių, kenčia badą, tai viena didžiausių proporcijų tarp pasaulio krizių“, pridūrė jis.

Kenijos vadovaujama MSS, kurioje dalyvauja apie 800 pareigūnų, buvo pradėta pernai, siekiant padėti Haičio valdžiai suvaldyti gaujas. Tačiau misija susiduria su iššūkiais. Šių metų vasarį gaujos nušovė kitą Kenijos pareigūną, o opozicija Kenijoje ragina geriau aprūpinti pajėgas.

JT duomenimis, dėl gaujų smurto pastaraisiais metais Haityje be namų liko daugiau nei milijonas žmonių. William O’Neill, ekspertas žmogaus teisių klausimais Haityje iš Jungtinių Tautų, neseniai apsilankęs šioje Karibų šalyje, paragino Haitį sustiprinti savo policijos pajėgas.

„Šios smurtinės nusikalstamos grupuotės toliau plečia ir stiprina savo kontrolę net už sostinės ribų“, sakė jis apie gaujas. „Jie žudo, prievartauja, terorizuoja, padega namus, našlaičių prieglaudas, mokyklas, ligonines, maldos vietas.“