Keisčiausios dietos pasaulyje: nuo stebuklingo muilo iki kaspinuočių

Suprasti akimirksniu
Keisčiausios dietos
Kurį laiką buvo siūloma išalkus valgyti vatą. Kelly Sikkemos/Unsplash nuotrauka

Vardan svorio numetimo buvo geriamos tabletės su siaubingais parazitais

Istorija mena daugybę įvairių, net pačių keisčiausių dietų,[1] kurios dabar gali skambėti kaip anekdotas ar piktas pokštas. Dar daugiau – dalis tokių keistų dietų vis dar sėkmingai sklando aplinkui ir atsiranda žmonių, kurie sutinka jas išbandyti.

Be to, net ir mūsų laikais vis dar kartais kyla labai keistų, sveiku protu sunkiai suvokiamų pasiūlymų svorio metimo klausimais. Pavyzdžiui, ne taip seniai buvo siūloma oro dieta, šakutės dieta ar net spermos dieta. Niekad apie tokias negirdėjote? Skaitykite toliau ir sužinosite ne tik apie šias, bet ir apie kitas pačias keisčiausias dietas[2] pasaulyje.

Pelkių vengimo dieta. Ar kada nors jautėtės sunkesni prie pelkės? Panašios mintys aplankė ne tik jus. 1727 metais Thomas Shortas pastebėjo, kad stori žmonės gyvena netoli pelkių. Jo traktate pavadinimu „Kopulencijos priežastys ir pasekmės“ buvo pristatytas vienintelis logiškas patarimas kaip numesti svorio: persikelkite kuo toliau nuo pelkių.

Kaspinuočio dieta. Kam gaišti laiką planuojant sveiko maisto gaminimą, kai galite užkrėsti savo kūną siaubingais parazitais? XX amžiaus sandūroje kaspinuočiai buvo parduodami tablečių pavidalu dietiniais tikslais: valgykite daugiau, bet numeskite svorio. Žinoma, kaspinuočiams augant, tokia dieta darėsi vis pavojingesnė ir galiausiai tabletės buvo uždraustos, nes kaspinuočiai sukeldavo traukulius, meningitą, demenciją, galvos smegenų, akių ir nugaros smegenų cistas.

Vatos rutuliukų dieta. Jaučiatės alkani? Įsimeskite į burną vatos gumulėlį. Vatos rutuliukai neturi kalorijų ir yra puikaus skonio! Žinoma, jei jums patinka nieko skonis. Pliusas bent jau tas, kad jie yra kąsnio dydžio, tačiau ar tai sveika ir kas darosi su organizmu – jau kitas klausimas.

Liekninančio muilo dieta. 1930-aisiais, jei negalėjote ištirpinti savo riebalų įprastais būdais, visada galėjote juos tiesiog nuplauti muilo produktais, tokiais kaip „Fat-O-NO“ ir „Fatoff“. Tačiau stiprus kūno šveitimas vargu ar kam nors padėjo, nes vėliau išaiškėjo, kad tai viso labo tebuvo rankų muilas.

Ausų susegimo dieta. Ši dieta apima labai neįprastą būdą mesti svorį – šeimos gydytojas susega paciento ausis su sąsagėle. Taip, jis iš tiesų patalpina į ausį tokį svetimkūnį, kad būtų spaudžiamas tas taškas, kuris mažina apetitą. Nors nėra jokių mokslinių įrodymų, kurie pagrįstų tokio elgesio logiškumą, tačiau yra užfiksuota daugybė atvejų, kai ausų susegimas sukelia ausų infekcijas ir žandikaulio skausmus. Žinoma, tokiu atveju antsvorio turintys žmonės iš tikrųjų praranda norą kramtyti, tad natūralu, jei pradeda netekti kilogramų. Kalbama, jog ausų susegimo idėja kilo pasitelkiant Kinijos akupunktūros principus, tačiau tokia dieta dažniausiai pastebėta JAV, o ne Kinijoje.

Vietoj maisto – jo uostymas, priverstinis miegojimas arba rūkymas

Dar ir dabar kai kurie žmonės rūko ir mano, kad tai jiems padeda numesti svorio. Uitbundig/Unsplash nuotrauka

Cigarečių dieta. 1920-aisiais alkani žmonės buvo skatinami griebtis cigaretės. Tai net nebuvo tiesiog reklama – cigaretes skirdavo net gydytojai. Tuo metu dar nebuvo plačiai žinoma, jog cigaretės gali sukelti plaučių vėžį. Visi tikėjo, jog norint atsikratyti kilogramų, šie smilkstantys nikotino pagaliukai yra sveikas ir tinkamas pasirinkimas.

Oro dieta. Prieš kelerius metus prancūziškas moterų žurnalas iš tikrųjų paskelbė straipsnį, kuriame propaguojama oro dieta. Tikriausiai net nereikia aiškinti, kokia jos esmė. Taip, iš tikrųjų buvo siūloma valgyti orą. Buvo patariama gaminti kokį tik norite maistą, patiekti jį gražiausioje lėkštėje, pakelti kąsnį prie burnos ir vietoj to, kad įsidėti tą kąsnį į burną, tiesiog pauostyti maistą. Žurnale buvo teigiama, jog tai turėtų apgauti protą, kad maistas neva yra suvalgytas, o tuomet turėtų ateiti sotumo pojūtis.

Miegančiosios gražuolės dieta. Žinote ką? Jūs negalite valgyti, kai miegate. Elvis buvo šio svorio metimo metodo šalininkas, septintajame dešimtmetyje skatinęs žmones miegoti. Ir ne šiaip tiesiog eiti miegoti natūraliai, o išgėrus raminamųjų. Tikriausiai net nereikia gydytojų paaiškinimų, jog klausydamiesi apie tokią dietą šiandien, puikiai suprastumėte, kad tai tikrai nėra sveikiausias pasirinkimas.

Acto dieta. Lordas Byronas buvo apkaltintas, jog serga anoreksija ir bulimija, tačiau tai nesutrukdė jam 1820-aisiais populiarinti acto dietą. Jo pagrindinė idėja: kasdien gerkite daug acto, taip pat vieną puodelį arbatos ir vieną žalią kiaušinį. Šalutinis poveikis yra vėmimas ir viduriavimas. Tad taip, kankinantis nuo vėmimo ir viduriavimo tikrai buvo galima numesti svorio, tačiau tai tikrai nebuvo sveikas būdas netekti nereikalingų kilogramų.

Riebios juodos kavos dieta. Šios dietos pagrindas – kasdienė „neperšaunamos kavos“ (ang. bulletproof) dozė, kurią sudarė kaloringas espreso kavos puodelis, sumaišytas su sviestu ir aliejumi. Dėl to ši dieta dar vadinama neperšaunama dieta. Ji atsirado po to, kai Silicio slėnio verslininkas Dave'as Asplrey'as įtikėjo, jog sugebėjo numesti 36 kilogramus tik dėl šios riebios kavos. Pasak paties verslininko, kasdienė kavos dozė ne tik padeda mesti svorį, bet ir suteikia energijos bei skatina smegenų veiklą.

Magnetinio žiedo dieta. Meksikoje buvo pasirodžiusi keista reklama, kuria susižavėjo ne vienas. Joje buvo aiškinama, jog norint numesti nereikalingus kilogramus tereikia nusipirkti magnetinį žiedą. Kiekvieną dieną jį reikia nešioti vis ant kito piršto, priklausomai nuo to, kurią kūno sritį norisi patobulinti. Kad ir kaip viliojančiai skamba svorio metimas be jokių pastangų, visgi akivaizdu, kad tokia reklama tebuvo akių dūmimas, norint pasipelnyti iš patiklių žmonių.

Rytinio banano dieta. Jei lankysitės Japonijoje ir mėginsite ryte nusipirkti bananą, jums veikiausiai nepavyks ir dėl to labiausiai kalta ši dieta. Rytinio banano dietos principas gan paprastas – pusryčiams reikia suvalgyti bananą ir išgerti stiklinę vandens. Toliau dienos metu galima valgyti ką tik norite, tačiau paskutinis valgis privalo būti likus keturioms valandoms iki ėjimo miegoti. Ši dieta prasidėjo tuomet, kai viena moteris bandė padėti savo antsvorį turinčiam vyrui numesti svorio. Laikydamasis tokių mitybos principų, vyras numetė beveik 20 kilogramų. Kadangi moteris rašė apie rytinio banano dietą savo tinklaraštyje, porelė galiausiai išgarsėjo, o jų dieta išpopuliarėjo visoje Japonijoje. Šalis netgi turėjo padidinti bananų importą, kad patenkintų išaugusią paklausą!

Tarp keistų idėjų – raginimai gerti alkoholį ar susilaikyti nuo sekso

Dar viena keista idėja - kiekvieno valgio metu vartoti alkoholį. Viniciuso amnx Amano/Unsplash nuotrauka

Alkoholio dieta. Valgykite kepsnį ir nuplaukite jį martiniu. Pagal šią geriančio žmogaus dietą alkoholis buvo būtinas kiekvieno valgio metu ir net nebuvo jokių apribojimų degtinei ar džinui. Robertas Cameronas septintajame dešimtmetyje pardavinėjo informaciją apie šią dietą vos už vieną dolerį. Per dvejus metus jis pardavė daugiau nei 2 milijonus egzempliorių ir tokia dieta tapo bestseleriu. Camerono darbas yra žinomas kaip pirmasis aprašantis vieną iš dietų, skatinančių mažą angliavandenių suvartojimą. Jo mintis vis dar galite nusipirkti už kelis dolerius ar eurus, tačiau Harvardo visuomenės sveikatos mokykla jau seniai paskelbė, kad tokia dieta tikrai nėra sveika.

Grahamo dieta. 1830 metais Sylvesteris Grahamas buvo presbiterionų ministras ir ankstyvasis vegetaras, tikėjęs, kad žmonės yra stori, nes per daug užsiiminėja seksu ir masturbacija. Žinoma, tokios mintys nebuvo pagrįstos jokiais moksliniais faktais. Ir nors jo abstinencijos ir daržovių dieta truko neilgai, šiandien jis žinomas kaip Grahamo krekerių įkvėpėjas.

Spermos dieta. Kim Kelly, pornografijos aktorė ir palydovė iš Los Andželo, sugalvojo daug baltymų turinčią dietą, kuri, jos teigimu, padėjo jai numesti beveik 10 kilogramų. Tačiau vargu ar kažkas išmėgino šią dietą be pačios Kim Kelly. Kodėl? Nes 30 dienų reikia ryti tik vyro spermą ir nieko daugiau. Tiesa, Kim Kelly taip pat valgė šiek tiek brokolių ir gėrė bananų kokteilius.

Regėjimo dieta. Manoma, jog mėlyna spalva slopina apetitą. Taigi, buvo sugalvota, jog norint valgyti mažiau, tereikia dėvėti mėlynus akinius. Kažin ar tai buvo labai malonu – pamėginkite įsivaizduoti savo gyvenimą kaip vieną ilgą 3D filmą.

Šakutės dieta. Ne, ši dieta nereiškia, jog svorio norintis numesti žmogus turi valgyti šakutes. Tačiau tikroji idėja vis tiek ne mažiau keista. Pagal šią dietą galima valgyti tik tai, ką įmanoma paruošti ir valgyti tik šakute. Iš karto kyla klausimų ne tik apie tokios dietos logiškumą, bet ir apie šakutės dydį. Ar ji gali būti tik standartinė, ar ir itin didelė? Kad tinka net ir barbekiu šakutė?

Sumuštinio dieta. Tai dieta, turinti tik dvi taisykles: 1) vieną dienos valgį reikia pakeisti sumuštiniu; 2) viskas, kas valgoma, turi tilpti tarp dviejų duonos riekelių, t. y., jokių garnyrų ar užkandžių. Nėra žinoma kaip atsirado tokia keista dieta, tačiau manoma, jog ji prasidėjo Ispanijoje. Visgi vargu ar verta griebtis sumuštinių dietos, nors jos šalininkai tikina, kad laikydamiesi šių principų žmonės gali numesti iki penkių kilogramų per mėnesį. Tačiau ši dieta, kaip ir šakutės dieta, iš esmės vargu ar padės, nes porcijų dydį riboja tik valgančiojo vaizduotė.

Kramtymo dieta. Ši dieta dar vadinama fletčerizmu (ang. Fletcherizm). 1903 m. Horace'as Fletcheris tapo žinomas kaip „Didysis kramtytojas“ po stulbinančio svorio metimo – jis sugebėjo numesti virš 18 kilogramų. Jo motyvacija? Dėl savo svorio jis negalėjo gauti sveikatos draudimo. Jo paslaptis? Kiekvieną kąsnį sukramtyti 32 kartus. Tokio elgesio prasmė buvo noras „suskystinti“ maistą, kad jis lengvai nuslystų per gerklę ir žmogus, užtrukdamas viską kramtant, greičiau pasijustų sotesnis. Jei bekramtant maistas netapdavo skystas, tekdavo jį išspjauti į kibirą. Fletcheris taip pat rekomendavo valgyti tik tada, kai esi alkanas, ir nevalgyti, kai esi prislėgtas. Jo dietos šūkis buvo irgi gan įsimenantis: „Gamta pasmerks tuos, kurie nekramto“.

Žinoma, pasaulyje sklando dar daug kitų keistų ar net pavojingų dietų ir net neabejojame, kad ateityje atsiras vis naujų idėjų. Tačiau visgi reikėtų įsidėmėti, kad jokio stebuklingo būdo numesti svorio vargu ar yra. Geriausia tiesiog pasikliauti tuo metodu, kurį pasiūlys kiekvienas specialistas – propaguoti reguliarų sportą ir pasirūpinti, jog mityba būtų sveika, subalansuota bei pakankama.