Kas yra tas dažną kamuojantis ir gyvenimą apsunkinantis gastroezofaginis refliuksas?

Mityba, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Virškinimo problemos
Pilvo skausmai, žarnyno problemos, rūgšties refliuksas yra dažnos problemos. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Chroninis refliuksas veikia mūsų mitybą, pojūčius ir kasdienę veiką: kaip su tuo gyventi?

Rūgšties refliuksas yra dažna būklė, kai skrandžio rūgštis grįžta atgal į stemplę, sukeldama dirginimą ir diskomfortą. Taip atsitinka, kai apatinis stemplės sfinkteris (LES), raumenų žiedas prie įėjimo į skrandį, tinkamai neužsidaro arba atsidaro per dažnai. Dažni rūgšties refliukso simptomai, pasireiškiantys dažniau nei du kartus per savaitę, gali reikšti sunkesnę būklės, vadinamos gastroezofaginio refliukso liga (GERL), formą[1].

Dažniausias rūgšties refliukso simptomas yra deginantis diskomfortas krūtinėje, vadinamas rėmeniu. Kiti simptomai gali būti šie:

  • maisto ar rūgštaus skysčio atpylimas;
  • sudirgusi ir nuolat pažeista gerklė;
  • rijimo sunkumai;
  • gumulo pojūtis gerklėje;
  • lėtinis kosulys arba gerklės skausmas;
  • švokštimas arba balso pokyčiai;
  • blogas kvapas iš burnos;
  • pykinimas arba vėmimas.

Dažna refliukso ligos priežastis yra skrandžio anomalija, vadinama hiataline išvarža[2]. Taip atsitinka, kai viršutinė skrandžio dalis ir LES pasislenka virš diafragmos, raumens, skiriančio skrandį nuo krūtinės. Įprastomis aplinkybėmis diafragma padeda išlaikyti rūgštį skrandžio viduje. Tačiau dėl diafragmos išvaržos rūgštis gali patekti į stemplę, todėl gali atsirasti rūgšties refliukso ligos simptomų.

Pilvo skausmai
Dažną kamuoja neaiškūs pilvo skausmai, kurie gali būti didesnės problemos pradžia. Sora Shimazaki/ Pexels nuotrauka

Dažniausios GERL priežastys yra susijusios su prastais mitybos ir gyvenimo būdo įpročiais

Nors vienos GERL priežasties nėra, jūsų organizme yra mechanizmas, kuris, jei jis tinkamai neveikia, gali padidinti jos tikimybę. Apatinis stemplės sfinkteris (LES) yra apskrita raumenų juosta stemplės gale. Kai ji veikia tinkamai, ji atsipalaiduoja ir atsidaro, kai ryjate. Vėliau ji įsitempia ir vėl užsidaro.

Refliuksas atsiranda, kai LES tinkamai nesusitraukia arba neužsidaro. Dėl to virškinimo sultys ir kitas skrandžio turinys gali pakilti į stemplę. Kitos galimos priežastys:

  • hiatalinė išvarža. Tai kai skrandžio dalis pasislenka virš diafragmos į krūtinės sritį. Jei diafragma pažeista, gali padidėti tikimybė, kad jūsų LES negalės tinkamai atlikti savo darbo;
  • dažnai valgote didelius patiekalus, riebų maistą arba prisivalgote vakare. Tai gali sukelti viršutinės skrandžio dalies išsiplėtimą. Šis išsiplėtimas kartais reiškia, kad LES nėra pakankamai spaudžiamas ir jis tinkamai neužsidaro;
  • per greitas atsigulimas po didelių valgių. Virškinant nėra gerai gulėti. Ypač ant šono. Eiti miegoti iš karto po valgio taip pat nesveika skrandžiui. Tai taip pat tai gali sukelti mažesnį spaudimą, nei reikia LES, kad ji tinkamai veiktų;
  • antsvoris arba nutukimas turi reikšmės tokiems susirgimams. Ypač kaip valgymo įpročiai yra prasti;
  • tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, pomidorų, šokolado, mėtų, česnakų, svogūnų, aštraus ir riebaus maisto, valgymas arba tam tikrų gėrimų, pavyzdžiui, alkoholio, gazuotų gėrimų, kavos ar arbatos, gėrimas.

Lėtinis rūgšties refliuksas ir galimos komplikacijos

Kai rūgšties refliuksas tampa lėtiniu reiškiniu, jis gali sukelti keletą komplikacijų, įskaitant ezofagitą[3]. Tai yra lėtinis rūgšties refliuksas, kuris gali sukelti stemplės uždegimą, dėl kurio susergama ezofagitu. Tai gali sukelti skausmą, rijimo sunkumus ir galimą kraujavimą.

Stemplės struktūra taip pat dažnai siejama su refliuksu. Dėl pasikartojančio rūgšties refliukso sukelto uždegimo gali atsirasti randų ir susiaurėti stemplė, todėl gali būti sunku ryti.

Dažnai dėl ilgalaikio skrandžio rūgšties poveikio gali atsirasti stemplę išklojančių ląstelių pokyčių. Ši būklė, vadinamoji Bareto stemplė, padidina stemplės vėžio išsivystymo riziką. Nors ir retai, bet ilgalaikis rūgšties refliuksas ir GERL gali padidinti riziką susirgti stemplės vėžiu.

GERL valdymas įmanomas tiek su medikamentais, tiek keičiant įpročius

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra lėtinis virškinimo sutrikimas, kai skrandžio rūgštis grįžta atgal į stemplę, sukeldama dirginimą ir diskomfortą. GERL gydymui dažnai reikia keisti gyvenimo būdą, įskaitant mitybos pokyčius, kad būtų pašalinti arba sumažinti maisto produktai, sukeliantys GERL.

Įprasti mitybos trigeriai, sukeliantys GERL, dažnai nėra apgalvojami ir žmonės toliau vartoja produktus, kurie kenkia šiai būklei. Nors kiekvienas žmogus gali turėti unikalių dirgiklių, tam tikri maisto produktai ir gėrimai paprastai sustiprina GERL simptomus.

Daug riebalų turintis maistas yra vienas iš populiarių mūsų šalyje, nes esame pratę prie sotaus maisto, kurį valgė protėviai. Tai įaugę į tradicijas ir neretai mamos bei močiutės neskaito maisto tinkamu, jei jis nėra skalsus ir riebus. Deja, tai nebetinka prie mūsų šiuolaikinių įpročių ir kūno poreikių.

Kepti patiekalai, greitas maistas ir kiti riebūs patiekalai gali sulėtinti skrandžio išsituštinimą, todėl padidėja spaudimas skrandyje ir tai skatina rūgšties refliuksą. Citrusiniai vaisiai ir sultys gali būti mėgstami ir sveiki, jei jais nepiktnaudžiaujama ir žinoma, kad tai tinkamas pasirinkimas[4].

Esant tokioms būklėms kaip refliuksas, tai nėra gera mintis. Citrusinių vaisių ir jų sulčių rūgštingumas gali sudirginti stemplės gleivinę ir sustiprinti GERL simptomus. Panašiai kaip citrusinių vaisių, pomidorų ir jų pagrindu pagamintų produktų rūgštingumas gali sukelti GERL simptomus.

Mėgstamos salotos su pomidorais dažniausiai neapsieina ir be svogūnų, kurie netinkami norint pagerinti savo būklę. Svogūnai, ypač žali, gali atpalaiduoti apatinį stemplės sfinkterį (LES) ir sukelti rūgšties refliuksą.

Mėtos dažnai vartojamos virškinimo problemoms malšinti, tačiau jos taip pat gali atpalaiduoti LES ir sustiprinti GERL simptomus. Tai nėra tinkamas gėrimas ar prieskonis. Mėtų arbata netinkama. Taip pat yra ir su kava. Kavoje esantis kofeinas gali skatinti skrandžio rūgšties gamybą ir atpalaiduoti LES, todėl gali sustiprėti GERL simptomai.

Gazuoti gėrimai gali sukelti pilvo pūtimą ir padidinti spaudimą skrandyje, todėl gali atsirasti rūgšties refliuksas. Saldinti, gazuoti, dirbtinai dažyti ir cheminių medžiagų pilni produktai nėra sveiki niekam.

Citrusai
Citrusai, kava, riebus maistas ir kepti produktai yra netinkami, kai kamuoja refliukso problema. Suzy Hazelwood/ Pexels nuotrauka

GERL ir kitų žarnyno sistemos bei virškinimo ligų ryšys

Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) yra dažnas virškinamojo trakto sutrikimas, kuriam būdingi pilvo skausmai, pilvo pūtimas ir tuštinimosi įpročių pokyčiai. Tyrimai parodė, kad GERL ir dažno virškinamojo trakto ligos (DŽL) sutampa: kai kurių tyrimų duomenimis, iki 50 % pacientų, sergančių GERL, turi ir IBS-DŽS simptomų. Dažnai virškinamojo trakto ligos pasireiškia ne po vieną ir sukelia papildomas problemas.

Tikslus ryšys tarp GERL ir IBS dar nėra iki galo išaiškintas, tačiau jį gali lemti keletas veiksnių, pavyzdžiui, mityba, esami sutrikimai ir dirgikliai. Tiek GERL, tiek DŽL susiję su virškinamojo trakto disfunkcija, pavyzdžiui, sutrikusia motorika, visceraliniu padidėjusiu jautrumu ir žarnyno mikrobiomo pokyčiais.

Pakitęs žarnyno ir smegenų ryšys gali lemti žarnyno veiklos ir virškinimo sutrikimus. Žarnynas ir smegenys bendrauja per žarnyno ir smegenų ašį, kuriai tenka lemiamas vaidmuo reguliuojant virškinamojo trakto veiklą. Šio ryšio sutrikimai yra susiję su GERL ir dirgliosios žarnos sindromu, kitomis šio tipo ligomis.

Stresas ir nerimas gali sustiprinti GERL ir DŽS simptomus, todėl šie sutrikimai yra sudėtingai tarpusavyje susiję. Stresas ir psichinė būklė stipriai veikia virškinamąjį traktą. Nerimas, stresas, nemiga ir kitos problemos gali sukelti bėdas žarnyne.

Kaip valdyti GERL simptomus pasitelkiant mitybą?

Dažnai šiai būklei yra skiriami vaistai, kurie padeda kovoti su rūgštingumu skrandyje ir nemaloniais simptomais. Tačiau retas nori griebtis vaistų ir tai ne visada yra pakankama. Tvarkant savo mitybos įpročius galima pasiekti daugiau. Nors nėra vienos universalios dietos, kuri tiktų GERL ir DŽL gydyti, keletas mitybos strategijų gali padėti sumažinti simptomus.

Nustatykite ir venkite asmeninių dirgiklių taip išvengdami nemalonių reakcijų. Veskite maisto dienoraštį, kad galėtumėte stebėti savo simptomus ir nustatyti konkrečius maisto produktus, kurie sustiprina GERL simptomus. Tai gali būti puikus žingsnis.

Valgykite mažiau, bet dažniau. Mažiau streso skrandžiui ir virškinimo sistemai gali padėti įveikti rūgštingumą. Mažesnio dydžio valgiai gali padėti sumažinti skrandžio spaudimą ir sumažinti rūgšties refliukso tikimybę.

Ribokite daug riebalų turinčius maisto produktus. Kepti ir riebaluose produktai neturi daug maistinės vertės, o skrandis yra stipriai sudirginamas. Kadangi daug riebalų turintis maistas gali sukelti ir GERL, ir DŽL simptomus, vietoj jo rinkitės liesus baltymus, neskaldytus grūdus ir neriebius pieno produktus.

Padidinkite skaidulinių medžiagų suvartojimą. Tai padės žarnynui veikti, virškinti, sumažins nemalonius pojūčius. Pamažu didindami tirpių skaidulų suvartojimą, galite pagerinti simptomus ir pagerinti bendrą virškinimo sistemos sveikatą.

Venkite atsigulti ar eiti miegoti netrukus po valgio. Prieš eidami miegoti arba gulėdami lovoje palaukite bent 2-3 valandas po valgio. Tai gali padėti sumažinti refliukso ir GERL simptomus. Ribokite arba venkite alkoholio ir gazuotų gėrimų. Alkoholis ir gazuoti gėrimai gali dirginti stemplę ir sustiprinti GERL simptomus.

Atsargiai vartokite aštrų maistą. Kai kurie žmonės gali pastebėti, kad aštrus maistas sukelia GERL arba DŽL simptomus. Tokiu atveju apsvarstykite galimybę sumažinti arba išbraukti aštrų maistą iš savo raciono.

Įpročių, medikamentų ir nusiteikimo kombinacija yra veiksmingiausia

Kadangi stresas ir nerimas gali sustiprinti ir GERL, ir DŽL simptomus, streso valdymo metodų, pavyzdžiui, gilaus kvėpavimo pratimų, meditacijos ar jogos taikymas gali padėti pagerinti bendrą savijautą ir virškinamojo trakto sveikatą[5]. Apsvarstykite galimybę bendradarbiauti su registruotu dietologu arba mitybos specialistu, kad žinotumėte, kaip padėti sau naudojant vaistus ir maistą.

Sveikatos priežiūros specialistas, kuris specializuojasi mitybos srityje, gali asmeniškai patarti ir padėti sudaryti mitybos planą, kuris padėtų spręsti ir GERL problemas. Taikant individualų gydymą galima sugrįžti į malonių pojūčių pilną gyvenimą. Ir nebūtinai tai reiškia, kad valgysite tik garuose gamintą prėską maistą.

GERL ir DŽL simptomų valdymas keičiant mitybą ir gyvenimo būdą, gali gerokai pagerinti gyvenimo kokybę. Nors ryšys tarp GERL ir DŽL vis dar tiriamas, daugelis mitybos veiksnių yra bendri abiem ligoms, nes tai virškinimo trakto sutrikimai.

Konkrečių dirgiklių nustatymas ir vengimas, taip pat kitų mitybos ir gyvenimo būdo strategijų įgyvendinimas gali padėti sumažinti GERL simptomų dažnumą ir sunkumą. Visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradėdami iš esmės keisti savo mitybą ar gyvenimo būdą, ypač jei jums diagnozuota GERL, DŽL ar bet kokia kita sveikatos būklė.