Karalius škotams neleidžia lengvai keisti lyties: pastarieji kreipėsi į teismą

Jaunimas, PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Vilnius Pride 2023
Nors genderizmas brukamas vis agresyviau, jo propagandistai, įskaitant ir Vilnius Pride 2023 eitynių dalyvius, galimų vėlesnių problemų linkę nepastebėti, asociatyvi Elta nuotrauka

Artėja ginčo lyties keitimo klausimu atomazga?

Škotijos parengtas Lyties keitimo įstatymo projektas konstitucinio ginčo objektu tapo dar sausį, kai Jungtinės Karalystės valdžia žengė precedento neturintį žingsnį ir neleido jam gauti karališko pritarimo, kas užkirto projektui galimybę tapti įstatymu. [1]

Škotijos vyriausybė kitą mėnesį kreipsis į teismą, kad užginčytų Vestminsterio sprendimą blokuoti daug diskusijų sukėlusį lyčių keitimo įstatymo projektą. Ankstesnis teismo posėdis buvo sustabdytas ir atnaujinti jį planuojama rugsėjo 19 d., abiem pusėms Škotijos aukščiausiajam civiliniam teismui pareiškus, kad jos yra pasirengusios pateikti savo argumentus.

Parengiamasis posėdis Edinburgo Sesijų teisme buvo surengtas trečiadienį. Škotijos teismų ir tribunolų tarnybos nurodymu jis, siekiant užtikrinti skaidrų ir atvirą teisingumą, turėjo būti transliuojamas tiesiogiai, tačiau dėl „techninių nesklandumų“, transliacijos nebuvo.

Bylą nagrinės teisėja Ledė Haldanė (Lady Haldane). Pirmiausia savo argumentus pateiks Škotijos, tuomet – Jungtinės Karalystės vyriausybė. Socialinio teisingumo sekretorė Širlė Ana Somervil (Shirley-Anne Somerville) balandį patvirtino, kad Holyroudas pateiks teisinius argumentus, leidžiančius užginčyti Jungtinės Karalystės vyriausybės sprendimą pasinaudoti įstatymo 35straipsniu, kuris numato, kad karališkojo pritarimo negavęs projektas negali tapti įstatymu.

Vilnius Pride 2023
Vilnius Pride 2023, Elta nuotrauka

Škotijos parlamentas Lyties keitimo įstatymo projektui pritarė prieš pat praėjusias Šv. Kalėdas. Juo buvo siekiama supaprastinti translyčių asmenų lyties keitimo procedūras. Priėmus įstatymą, diagnozės ar medicininių ataskaitų nebereikėtų, o laikotarpis, kurį suaugę pareiškėjai turėtų būti gyvenę pagal pasirinktą lytį, būtų sutrumpintas iki trijų mėnesių.

16 ir 17 metų paaugliai, besikreipiantys dėl leidimo keisti lytį, pagal pasirinktą lytį turėtų būtų pragyvenę mažiausiai 6 mėnesius.

Įstatymo kritikų teigimu, tokie pasiūlymai riboja moterų teises ir kelia pavojų vienos ar kitos lyties naudojimui numatytoms erdvėms, kuriose turėtų būti užtikrintas asmenų privatumas.

Geruoju škotams ir britams susitarti nepavyko

Socialinio teisingumo sekretorė Š.A. Somervil balandį patvirtino, kad Škotijos vyriausybė pateiks peticiją, kuria bus siekiama teisiškai įvertinti Vestminsterio veto Lyties keitimo įstatymo projektui.

Š.A. Somervil sakė: „Lyties keitimo įstatymo projektą priėmė didžioji Škotijos parlamento dauguma, palaikė visų partijų nariai. Įstatymo 35 straipsnio naudojimas yra precedento neturintis iššūkis Škotijos parlamento galimybėms leisti teisės aktus aiškiai decentralizuotais klausimais ir gali sukurti pavojingą konstitucinį precedentą. Siekdami palaikyti demokratinę parlamento valią ir apginti devoliuciją, Škotijos ministrai peticiją pateiks Škotijos valstybės sekretoriaus įvertinimui“. [2]

devoliùcija (lot. devolutio – nuvertimas), politologijoje – valstybės valdžios (dažniausiai centrinės) dalies funkcijų ir įgaliojimų perdavimas teritorijos administraciniam vienetui, piliečių grupei ar institucijai. Dažniausiai savivaldos teisė suteikiama sveikatos priežiūros, švietimo, vietinės ekonominės plėtros planavimo, prekybos, transporto, vietinės policijos, kultūros paveldo ir aplinkos apsaugos srityse siekiant sumažinti konfliktus tarp ekonomiškai, socialiai, religiškai ir etniškai įvairialyčių regionų ar socialinių grupių. Dalis valstybės funkcijų (dažniausiai kultūrinės savivaldos) perduodama mažoms, išsidėsčiusioms tam tikroje šalies teritorijos dalyje, turinčioms aukštą socialinį ekonominį statusą, ekonomiškai specializuotoms, politiškai mobilizuotoms ir etniškai ar religiškai sąmoningoms grupėms. Teritorinė savivalda suteikiama didelėms ir kompaktiškai gyvenančioms etninėms bei religinėms grupėms, pvz., Didžiosios Britanijos 1997 devoliucija Velsui ir Škotijai. Devoliucija leidžia efektyviai spręsti valstybės vidaus konfliktus, sumažinti konkurenciją tarp etninių ir religinių grupių. [3]

Reaguodama į tai, JK vyriausybė pareiškė, kad gins savo sprendimą ir poziciją.

Ministras pirmininkas Rišis Sunakas (Rishi Sunak) anksčiau nurodė, kad prieš imdamasi veiksmų šiuo klausimu, Vyriausybė viską įvertino ir gerai apgalvojo.

Škotijos sekretorius Alisteris Džakas (Alister Jack) tvirtino, kad įstatymo projektas prieštarauja JK lygybės įstatymams, o skirtingos lyties pripažinimo sistemos į šiaurę ir į pietus nuo sienos sukeltų nemažų komplikacijų.

Š.A. Somervil pridūrė: „JK vyriausybė iš anksto neįspėjo, kad ji pasinaudos turimomis galiomis, ir neprašė jokių įstatymo projekto pataisų, nors jo svarstymas parlamente truko devynis mėnesius. Valstybės sekretorius atmetė mūsų pasiūlymus dirbti su JK vyriausybe apariant galimus įstatymo projekto pakeitimus, todėl teisminis kelias lieka vienintele pagrįsta šios situacijos sprendimo priemone.

Svarbu, kad būtų gautas aiškus įstatymo 35 straipsnyje numatytų galių išaiškinimas bei įvertintas jų poveikis devoliucijai. Visi šie klausimai privalo būti išspręsti teisiškai.“

Noras padėti ar manipuliacijos?

Pastaraisiais metais visame Vakarų pasaulyje, kuriam priskiriama ir Lietuva, valdžios struktūros ir joms ar kokioms nors nevisai aiškiems fondams dirbantys įtakotukai visai būdai stengiasi propaguoti genderizmo ideologiją. Ji aukštinama, pateikiama kaip išskirtinis gėris, o tie, kurie tokioms „vakarietiškoms vertybėms“ nepritaria, būna marginalizuojami ar tampa pajuokų objektais. [4]

Vilnius Pride 2023
Nepritariantys genederizmo propagandai yra marginalizuojami, Elta nuotrauka

Mada skatina taip elgtis ar pinigai, atskiras klausimas, bet nereikia pamiršti specialistų ir pačių, lyties pakeitimo „džiaugsmą“ patyrusių asmenų, kad tokie eksperimentai su savimi gali baigtis labai liūdnai. [5] Taip pat būtina įvertinti, kad genderizmo propaguotojai vis dažniau nusitaiko į savyje dar nesusivokusius bei lengvai įtakai pasiduodančius paauglius, kurie vėliau, jei ir gailisi savo neapgalvotų sprendimų, pakeisti jau nieko nebegali.