Suprasti akimirksniu
  • Tarp britų monarchų – nesutarimai dėl karalienės palikimo
  • Paskui be palikimo likusį Andrew velkasi nemalonus nusikaltimų šleifas
  • Monarchai turtus paveldi kitaip nei eiliniai mirtingieji
  • Karališkosios šeimos konfliktai tęsiasi: Haris ir M. Markle pyksta dėl dukros krikštynų ignoravimo
Šaltiniai
Karališkoji šeima
Tarp britų monarchų – nesutarimai dėl karalienės palikimo. Timo Alexo/Unsplash nuotrauka

Tarp britų monarchų – nesutarimai dėl karalienės palikimo

Dėl artimųjų palikimo pešasi ne tik eiliniai žmonės, tačiau ir karališkosios šeimos atstovai – karaliai, princai ir princesės. Žiniasklaida skelbia, kad Jungtinės Karalystės princas Andrew nebuvo įtrauktas į karalienės testamentą, o pernai rudenį mirusi karalienė Elžbieta II visą savo maždaug 676 milijonų dolerių vertės turtą paliko vyriausiajam sūnui, karaliui Karoliui III.

Bekingemo rūmai teigia, kad velionės karalienės turtas buvo perduotas tiesiogiai iš monarcho monarchui, o toks sprendimas pasirinktas dėl kelių dešimtmečių senumo susitarimo, pagal kurį paveldėjimo mokestis nėra mokamas už turtą, kuris pereina iš vieno valstybės vadovo kitam[1].
Tačiau dėl tokio susitarimo nė vienas iš kitų karalienės vaikų, įskaitant princesę Aną ir princą Edvardą, pinigų negaus, o Jorko hercogas Andrew, esą yra „apimtas nevilties“, nes negali išlaikyti savo pamėgtos Royal Lodge vilos ir padengti su ja susijusių išlaidų.

Vis dėlto, Andrew, pastaruosius metus vengęs viešumos ir dėmesio dėl jam pateiktų kaltinimų seksualine prievarta, nėra vienintelis, nepatenkintas, jog negaus motinos palikimo. Kiti karalienės vaikai – princesė Anne ir princas Edwardas – esą taip pat pyksta dėl tokio sprendimo.

Negana to, dabartinė monarchų pasirinkta palikimo tvarka signalizuoja ir tai, kad po Karolio III mirties visą jo turtą paveldės tik princas Viljamas, o su karališkąja šeima konfliktuojantis Haris negaus nieko. Jungtinės Karalystės žiniasklaida skelbia, kad neabejojama, jog tai tik dar labiau padidins nesutarimus tarp princų.

O priežasčių konfliktui netrūksta ir dabar. Anksčiau karališkąją šeimą viešai apkaltinę rasizmu, dabar princas Haris ir jo sutuoktinė Meghan Markle esą yra pasipiktinę, jog nė vienas iš karališkosios šeimos narių nepasirodė jų dukros krikštynose.

Paskui be palikimo likusį Andrew velkasi nemalonus nusikaltimų šleifas

Nors šiuo metu žiniasklaida mirga nuo antraščių apie didžiulį princo Andrew pasipiktinimą dėl negauto palikimo, iki šiol hercogo titulą turintis Andrew aktyviai vengė viešumos ir net nevykdė karališkosios šeimos pareigų bei užduočių. Iš viešumos jis buvo priverstas pasitraukti po to, kai atsidūrė skandalo, siejančio jį su garsiausiais pasaulyje seksualiniais nusikaltėliais, epicentre.

Dar 2019 m. buvo atskleisti princo Andrew ryšiai su nuteistu seksualiniu nusikaltėliu Jeffrey Epsteinu[2]. Neilgai trukus, Virginia Roberts Giuffre, J. Epsteino prekybos žmonėmis auka, pareiškė, kad princas Andrew ją kelis kartus prievartavo Londone ir privačioje Karibų saloje, priklausančioje J. Epsteinui. V. Giuffre Niujorko valstijoje net pateikė ieškinį Andrew, kurį jis patenkino be teismo už 16 mln. JAV dolerių.

Vėliau duodamas interviu BBC, princas Andrew sakė, kad „apgailestauja“ dėl savo ryšių su J. Epsteinu, tačiau neprisimena, kad būtų susitikęs su V. Giuffre.

„Neprisimenu, kad kada nors būčiau susitikęs su šia ponia, visiškai nieko“, – sakė jis ir ne kartą neigė bet kokius neteisėtus veiksmus.

Vis tik, jis pasitraukė iš viešumos ir paprašė savo motinos, karalienės Elžbietos II, leidimo pasitraukti iš viešųjų pareigų atlikimo. 2022 m. Andrew net buvo atimti kariniai titulai po to, kai teismas nusprendė, kad prieš jį gali būti nagrinėjamas civilinis ieškinys dėl seksualinio išnaudojimo.

O 2022 m. gruodį, praėjus keliems mėnesiams po karalienės mirties, pasirodė pranešimai, kad naujasis karaliaus Karolis III, brolį privertė išsikraustyti iš Bekingemo rūmų, tuomet buvo uždarytas ir oficialus princo biuras.

Monarchai turtus paveldi kitaip nei eiliniai mirtingieji. Ian Taylor/Unsplash nuotrauka
Monarchai turtus paveldi kitaip nei eiliniai mirtingieji. Ian Taylor/Unsplash nuotrauka

Monarchai turtus paveldi kitaip nei eiliniai mirtingieji

Praėjusių metų rugsėjį mirus karalienei Elžbietai II, jos vyriausiasis sūnus, dabartinis karalius Karolis III, paveldėjo ne tik karūną, bet ir beveik visą jos turtą. Nors tiksli paveldėto turto vertė neaiški, tačiau bent vienas iš jam atitekusių turtų yra privati karalienės valda – Lankasterio hercogystė – vertinama daugiau kaip 650 mln. svarų sterlingų[3].

Be to, karalienė sukaupė dešimtis milijonų svarų sterlingų grynųjų pinigų ir turto, daugiausia iš meno kūrinių ir lenktyninių žirgų. Anksčiau buvo apskaičiuota, kad vien privatus karalienės turtas, neįskaitant karalystės nekilnojamo turto ar brangenybių, siekė apie 370 mln. svarų sterlingų.

Tačiau tokiais pinigais dalinsis ne visi keturi jos vaikai, tačiau tik karaliumi tapęs Karolis III. Taip yra dėl dar 1993 m. tarp karūnos ir Džono Majoro vyriausybės sudaryto susitarimo, pagal kurį monarchas yra atleidžiamas nuo paveldėjimo mokesčio mokėjimo.

Jei to nebūtų buvę ir būtų taikoma įprasta paveldimo turto mokesčio taisyklė, dabar Karolis III būtų turėjęs mokėti 40 proc. paveldimo turto mokestį už viską, ką paveldi virš 325 000 svarų sterlingų ribos.

Tačiau susitarime teigiama ir tai, kad monarcho privačiam turtui netaikomas paveldėjimo mokestis, kai jis tiesiogiai perduodamas kitam valdovui. Būtent taip yra ir šiuo atveju.

Karališkosios šeimos konfliktai tęsiasi: Haris ir M. Markle pyksta dėl dukros krikštynų ignoravimo. Pro Church Media/Unsplash nuotrauka
Karališkosios šeimos konfliktai tęsiasi: Haris ir M. Markle pyksta dėl dukros krikštynų ignoravimo. Pro Church Media/Unsplash nuotrauka

Karališkosios šeimos konfliktai tęsiasi: Haris ir M. Markle pyksta dėl dukros krikštynų ignoravimo

Tačiau Jungtinės Karalystės karališkosios šeimos atstovai šiuo metu nesutaria ne tik dėl turtų. Jau kurį laiką trunkantis princų Viljamo ir Hario konfliktas nėra išspręstas ir šiandien, o jį neseniai dar labiau pagilino tai, kad niekas iš karališkosios šeimos narių nepasirodė Hario ir M. Markle dukros Lilibetos Dianos krikštynose. O krikštynų faktas buvo patvirtintas ir pačių Sasekso hercogų atstovų spaudai komandos.

„Galiu patvirtinti, kad princesę Lilibetą Dianą penktadienį, kovo 3 d., pakrikštijo Los Andželo episkopalinės vyskupijos kunigas Džonas Teiloras“, – sakė Sasekso hercogo ir hercogienės atstovas spaudai.

Teigiama, kad Sasekso hercogų dukra Lilibet Diana buvo pakrikštyta Montecito mieste Kalifornijoje, kur šeima ir gyvena, o ceremonijoje dalyvavo ir velionės princesės Dianos vyresniosios seserys, ledi Jane Fellowes ir ledi Sarah McCorquodale.

Šios giminaitės užpildė tuščias vietas, paliktas kitiems karališkosios šeimos nariams, kurie į Kaliforniją atvykti nepanoro. Manoma, kad hercogų pora išsiuntė kvietimus į krikštynas karaliui Karoliui III, karalienei konsortei Camillai, princui Viljamui ir jo žmonai Kate Middleton[4].

„Manau, kad tai taip pat yra ne itin subtili žinutė, kurią siunčia ir Saseksai, ir Dianos šeima, kad net jei karališkoji šeima nusigręš nuo jų, Harry, Meghan ir jų vaikai visuomet turės Dianos šeimą. Šia prasme ledi Sarah ir ledi Jane iš tikrųjų tapo Dianos įgaliotinės. Jos dalyvavo krikštynose, nes ji ten negalėjo būti. Kai apie tai pagalvoji, tai iš tiesų sujaudina“, – sako britų monarchijos ekspertas, knygos „Karalius“ autorius Christopheris Andersenas.