
R. Bridikis: VSD nevartoja „penktosios kolonos“ sąvokos
Ketvirtadienį Seime įvyko įdomi diskusija dėl penktosios kolonos atstovų ir jiems būdingų bendrinių bruožų. Konservatoriui Mindaugui Lingei kandidato į Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovus Remigijaus Bridikio pasiteiravus, pagal kokius kriterijus yra nustatoma, kad asmuo jai priklauso, šis atkirto – toks terminas šioje institucijoje apskritai nevartojamas.
Atsakinėdamas į M. Lingės užduotus klausimus, R. Bridikis akcentavo, kad VSD yra naudojamos kitos sąvokos apibūdinti asmenims, kurie veikia prieš valstybę[1].
„Turiu išlikti nuoseklus, turiu vertinti pagal teisę ir teisėje „penkta kolona“ nėra naudojama sąvoka. Mes naudojam kitas sąvokas – bendradarbiauja, kenkia, ar nekenkia valstybės saugumui, suverenitetui, bendradarbiauja ir bendradarbiauja su priešiškoms tarnyboms.
Ar padeda kitom valstybėm siekti savo tikslų, ir tai yra surinkus informaciją, ištyrus, tai yra baudžiamojo kodekso lygmens įvertinimas.“ – aiškino VSD pareigūnas.
V. Veryga pasiūlė politikams atsargiau rinkti žodžius
Į pastaruoju metu paplitusią madą kitaip manančius asmenis prilyginti „penktajai kolonai“, sureagavo ir „valstiečių“ lyderis Aurelijus Veryga[2].
Politikas teigė manantis, kad kalbos apie „penktosios kolonos“ egzistavimą Seime yra neatsakingos ir nepagrįstos įrodymais. Pasak jo, frakcijos narių sprendimas nepalaikyti sankcijų Rusijos ir Baltarusijos piliečiams pratęsimo buvo neteisingai interpretuotas – politikai siekė griežtesnių apribojimų, tačiau to tinkamai neiškomunikavo.
A. Veryga pabrėžė, kad Seimo nariai, duodantys priesaiką Lietuvai, negali būti kaltinami lojalumo trūkumu be aiškių įrodymų, o jei tokių būtų, tai turėtų reikšti apkaltą ir pašalinimą iš Seimo. Jis ragina kolegas atsargiau dalinti kaltinimus ir nespekuliuoti sąvokomis, kurios gali būti naudojamos politiniams oponentams diskredituoti.
„Tačiau, apie tas kolonas politikams siūlyčiau kalbėti truputėlį atsakingiau ir rimčiau. Seimo nariai, padėję ranką ant Konstitucijos, duoda priesaiką Lietuvai. Šalyje veikia tarnybos, kurios užsiima kontržvalgyba, stebi situaciją ir tikiu, kad mato tą penktąją koloną, žino kur ji veikia.
Tai, jeigu kas nors turi tokių duomenų, kad yra Seimo narių, dirbančių ne Lietuvos valstybei, bendradarbiaujančių su kažkuo, tai tokiems Seimo nariams turėtų grėsti apkalta, šalinimas iš Seimo ir panašūs dalykai. Dabar yra bandoma apjuodinti kažką, neaišku ką“, – pabrėžė jis.
Prezidentas „užčiuopė“ „penktosios kolonos“ formavimąsi parlamente
Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda praėjusią savaitę įspėjo apie vis didėjančią grėsmę Lietuvai – „penktąją koloną“, kuri esą veikia prieš valstybės interesus ir kartais slepia tikruosius tikslus, imituodama vakarietišką retoriką. Savo ruožtu Stasys Jakeliūnas priminė, kad G. Nausėda pats kadaise buvo Tarybų Sąjungos Komunistų partijos narys.
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis taip pat atkreipė dėmesį į „penktosios kolonos“ formavimąsi Seime, tačiau sulaukė kritikos iš kai kurių kolegų, kaip Remigijus Žemaitaitis.
O štai premjero Gintauto Palucko manymu, tokie terminai labiau atspindi konkurencinę įtampą, nei kelia realią grėsme, o nesutarimai dėl sankcijų pratęsimo rodo vis didėjantį politinį susiskaldymą Lietuvoje.
Į VSD vadovus kandidatuojantis R. Bridikis prioritetą teiktų užsienio žvalgybai ir technologijų plėtrai
Prezidento Gitano Nausėdos siūlomas kandidatas į VSD direktorius, Remigijus Bridikis, pabrėžė užsienio žvalgybos vystymą kaip pagrindinį VSD tikslą ir iššūkį[3].
Anot jo, būtina ne tik stiprinti technologinius pajėgumus, bet ir užtikrinti tinkamą finansavimą, kad Lietuva galėtų efektyviai atsakyti į kylančias grėsmes. Bridikis pažymėjo, kad Rusija mato santykius su Vakarais „pilkojoje zonoje“, o VSD privalo plėsti tarptautines partnerystes ir naudoti pažangias technologijas, kad išliktų konkurencingas.
R. Bridikis taip pat kalbėjo apie praeityje keliančius aistras parlamentinius tyrimus ir nekomentavo komisijų išvadų, pabrėždamas, kad žvalgyba turi laikytis politikos ir vykdyti jai deleguotas užduotis.
VSD vadovo atleidimas ir naujo direktoriaus skyrimas yra numatyti artimiausiu metu, o dabartinis vadovas Darius Jauniškis planuoja pereiti į Užsienio reikalų ministeriją.